ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Ο Λεάλ πήρε από το χέρι τον Εργοτέλη!

Ο Λεάλ πήρε από το χέρι τον Εργοτέλη!

Με "λυτρωτή" για άλλο ένα παιχνίδι τον ηγέτη του Σέρχιο Λεάλ ο Εργοτέλης κατάφερε να πανηγυρίσει άλλη μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα στην ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ στις Μουρνιές.

Μετά από ένα παιχνίδι όπου ο Εργοτέλη πήρε... μπρος στο δεύτερο μέρος οι "κιτρινόμαυροι" κατάφεραν να πανηγυρίσουν μια μεγάλης σημασίας νίκη, που τους διατηρεί στο μείον ένα από τον Ιωνικό και με παιχνίδι λιγότερο.

Το πρώτο ημίχρονο είχε χαμηλό ρυθμό με τους γηπεδούχους να είναι εκείνοι που βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 34' με τον Βουρβαχάκη να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας του Εργοτέλη και να κάνει το 1-0 μετά από εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη.

Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στο 37' η ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ "άγγιξε" το δεύτερο τέρμα, όμως ο Τσίτας πλάσαρε άουτ.

Στην επανάληψη τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν πολύ καλύτερα και απείλησαν στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους με τον Σερτζίνιο από κοντά να μην καταφέρνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Βλαχάκη.

Στο 53' οι "κιτρινόμαυροι" έγιναν και πάλι απειλητική με τον Σερτζίνιο να εκτελεί ένα φάουλ και τον Κατσικοκέρη να μην καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτό που δεν έκαναν, όμως στις δύο προηγούμενες περιπτώσεις οι Σερτζίνιο και Κατσικοκέρης το έκανε ο Νικολακάκης στο 60'. Ο αμυντικός του Εργοτέλη έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Λεάλ και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πήγαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή με τον Κατσικοκέρη να δέχεται την μπάλα μετά από όμορφη προσπάθεια του Λεάλ, όμως να μην καταφέρνει να σκοράρει καθώς η προσπάθεια του κόντραρε.

Στη συνέχεια ο Εργοτέλης έψαχνε το γκολ της νίκης και τον βρήκε από τον ηγέτη του Σέρχιο Λεάλ. Ο Ουρουγουανός έκανε την ατομική προσπάθεια και με φανταστικό τελείωμα εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βλαχάκη για το 1-2 στο 83'.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με το 1-2 να μένει μέχρι το φινάλε και τον Εργοτέλη να πανηγυρίζει μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη στην μάχη που δίνει για την άνοδο.

ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ (Μ. Σηφάκης): Βλαχάκης, Καρβουνιάρης, Βουρβαχάκης, Ντεντάκης (58' Σέχου), Κυτράκης, Ζντράβκοβιτς, Δημήτρης, Σουμπασάκης, Βεστάκης, Τσίτας, Αρσενίεβιτς (79' Ταταράκης)

Εργοτέλης (Σ. Παπαδόπουλος): Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Νιάρος, Μισέλ, Τζανής, Μπάτζιος, Σερζίνιο, Γκοτσούλιας (46' Καϊμακαμούδης), Κατσικοκέρης, Λεάλ (87' Ρουσάκης), Βελλίνης (79' Μανουσάκης)