ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Ένα βήμα πιο κοντά στο νταμπλ ο Ηρόδοτος!

Ένα βήμα πιο κοντά στο νταμπλ ο Ηρόδοτος!

Βρίσκοντας τον δρόμο προς στα δίχτυα στην επανάληψη ο Ηρόδοτος κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Ανθεστίωνα και να βρεθεί ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος και κατ' επέκταση του νταμπλ.

Μετά από ένα παιχνίδι στο οποίο ο Ηρόδοτος είχε τον έλεγχο και ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος κατάφερε να επικρατήσει εύκολα με σκορ 4-1 του Ανθεστίωνα στη Νέα Αλικαρνασσό και να πάρει τη νίκη, που του δίνει τη δυνατότητα να ξεφύγει εκ νέου στους δέκα βαθμούς από τον δεύτερο Γίουχτα και να έρθει ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου του πρωταθλητή της Α1 ΕΠΣΗ καθώς και το νταμπλ μετά την επικράτηση του στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΗ κόντρα στον Ζαρό.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι παρ' ότι απειλούσαν συνεχώς και είχαν δύο δοκάρια με Μωραΐτη και Κοιλιάρα δεν βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν σε κάποιο τέρμα με αποτέλεσμα να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήριο με το αποτέλεσμα να είναι 0-0.

Στην επανάληψη όλα ήταν εντελώς διαφορετικά καθώς μόλις στο 46' ο Μωραΐτης "άνοιξε" το σκορ για τον Ηρόδοτο.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Ανθεστίωνα δύο λεπτά μετά και πάλι ο επιθετικός του Ηροδότου βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για δεύτερη φορά και έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του.

Το πεντάλεπτο "φωτιά" της ομάδας της Νέας Αλικαρνασσού ολοκληρώθηκε και με τρίτο τέρμα στο 51' με τον Προβυδάκη αυτή τη φορά να χρίζεται σκόρερ.

Στα τρία γκολ του Ηροδότου υπήρχε απάντηση από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μείωσαν σε 3-1 στο 57' με τον Δρακούλη.

Μετά οι δύο ομάδες "ηρέμησαν" για λίγο μέχρι το 75' όταν ο Ηρόδοτος κέρδισε πέναλτι με τον Προβυδάκη.

Ο ίδιος ανέλαβε και την εκτέλεση, όμως το τελείωμα του δεν ήταν καλό με αποτέλεσμα η μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χρονάκη. Αυτό ήταν το τρίτο δοκάρι στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους!

Αυτό που δεν έκανε όμως ο Προβυδάκης στο 75' το έκανε στο 88' όταν μετά από σέντρα του Τζουβάρα από τα αριστερά έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Ανθεστίωνα για το 4-1, που ήταν και το τελικό σκορ.