ΑΡΧΙΚΗ | ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ | Όνειρο ήταν και πάει...

Όνειρο ήταν και πάει...

Χάθηκε το "τρένο" της Ευρώπης θα μπορούσε να πει κανείς μετά από αυτό το παιχνίδι για τον Πλατανιά καθώς η ΑΕΚ νίκησε στα Περιβόλια την ομάδα των Χανίων και πλέον βρίσκεται στο +5 και απομένουν μόλις τρεις αγωνιστικές για το φινάλε.

Προσπάθησε, "πάλεψε" αλλά ηττήθηκε... Ήταν ανταγωνιστικός, δεν έπιασε όμως τα στάνταρ απόδοσης που μας συνηθίζει φέτος στα "μεγάλα" παιχνίδια ο Πλατανιάς με αποτέλεσμα η ΑΕΚ χωρίς να παίξει και αυτή εκπληκτικό ποδόσφαιρο να πάρει το πολύ σημαντικό "διπλό" στα Περιβόλια με σκορ 0-2 χάρη στα γκολ των Βινίσιους και Αραβίδη.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησε μόλις στο 3’ με τον Χριστοδουλόπουλο να κάνει το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα να χτυπάει στον Βάντερσον με τον διαιτητή να λέει “παίζεται” παρά τις διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων για πέναλτι (δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι).

Στο 16’ ο “δικέφαλος” απείλησε για δεύτερη φορά με τον Αϊντάρεβιτς να κάνει το σουτ από πλεονεκτική θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή μετά από σέντρα του Βινίσιους και την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ.

Και δύο λεπτά αργότερα ήταν η τρίτη και “φαρμακερή” προσπάθεια των φιλοξενούμενων.

Ο Αραούχο έδωσε στον Βινίσιους, ο οποίος “άνοιξε” το σκορ για την ΑΕΚ, 0-1!

Μετά το γκολ ο Πλατανιάς έβγαλε αντίδραση. Η πρώτη του καλή ευκαιρία στο παιχνίδι χάθηκε στο 20’ με τον Ντεβέσα να εκτελεί ένα φάουλ, τον Μπάρκα να κάνει λάθος εκτίμηση της φάσης, η μπάλα έφτασε στον Μπανανά, ο οποίος έκανε την κεφαλιά με τον Μπάρκα κατά κάποιο τρόπο να διορθώνει το λάθος του αποκρούοντας ενστικτωδώς την μπάλα και στέλνοντας την σε κόρνερ.

Στο 26’ οι γηπεδούχοι φάνηκαν εκ νέου απειλητικοί με τον Ντεβέσα να κάνει την κάθετη για τον Μανούσο, ο οποίος έτρεξε να προλάβει, όμως ο Μπάρκας του έβαλε την κόντρα με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Πέντε λεπτά μετά ο Πλατανιάς απείλησε για τρίτη φορά με τον Μανούσο να κατεβάζει την μπάλα μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ μετά από σέντρα του Στάθη, να “οπλίζει”, όμως είδε το Βράνιες να του παίρνει την... μπουκιά από το στόμα!

Στο 38’ για πρώτη φορά μετά το γκολ εμφανίστηκε απειλητικά στην επίθεση η ΑΕΚ με τον Μάνταλο να κάνει το πλασέ και τον Καρυπίδη να βάζει την κόντρα τελευταία στιγμή πριν η μπάλα κατευθυνθεί στην εστία του Σωτηρίου.

Η τελευταία ευκαιρία ενός πολύ όμορφου και με καλό ρυθμό πρώτου μέρους άνηκε στους γηπεδούχους με τον Μενδρινό να σεντράρει τον Μπανανά να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και την μπάλα να απομακρύνεται εντυπωσιακά σε κόρνερ από τον Μπαρκα.

Έτσι το 0-1 ήταν το αποτέλεσμα ημιχρόνου σε ένα παιχνίδι όπου η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα μέχρι εκείνο το σημείο έμοιαζε η ισοπαλία.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε άσχημα καθώς είχαμε ένα σκληρό τραυματισμό του Λαμπρόπουλου στο 48’ μετά από σύγκρουση με τον Βράνιες. Ο αμυντικός της ΑΕΚ δεν κατάφερε να επανέλθει ποτέ στο παιχνίδι καθώς βγήκε αναγκαστικά με κλάματα (!) και την θέση του πήρε ο Γιόχανσον στο 51’.

Ο τραυματισμός και η διακοπή του παιχνιδιού έριξε το ρυθμό της αναμέτρησης με αποτέλεσμα το παιχνίδι να μην είχε τόσο μεγάλο ενδιαφέρον όπως στο πρώτο μέρος.

Και ενώ δεν είχαμε δει τίποτα στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ βγήκε στην επίθεση στο 67’ με τον Μάνταλο να κάνει μια βαθιά μπαλιά για τον Αραβίδη, ο οποίος λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι κατέβασε την μπάλα στα δεξιά μέσα στην μεγάλη περιοχή του Πλατανιά και με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 0-2 για τους "κιτρινόμαυρους" και "σφράγισε" ουσιαστικά τη νίκη για την ΑΕΚ.

Παρά το γκολ ο Πλατανιάς προσπάθησε και έχασε δύο καλές ευκαιρίες. Η πρώτη απειλή από πλευράς Πλατανιά στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 80’. Ο Ντεβέσα “έσκαψε” για τον Μανούσο, ο οποίος “τρύπωσε” στην άμυνα της ΑΕΚ, όμως από πλεονεκτική θέση δεν τελείωσε καλά την φάση με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.

Η δευτερη και τελευταία καλή στιγμή των γηπεδούχων στο παιχνίδι ήρθε στο 87' με τον Σίγκνεβιτς να κάνει την κεφαλιά-πάσα στον Αποστολόπουλο, ο οποίος δοκίμασε το σουτ από τα δεξιά μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, όμωε η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Πλατανιάς συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση με το 0-2 να παραμένει μέχρι το φινάλε και να βρίσκει τον Πλατανιά πολύ μακριά πλέον από το όνειρο της Ευρώπης.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Καρυπίδης, Μπανανά, Βάντερσον, Μουνάφο, Μενδρινός (74' Γουνδουλάκης), Πριντέτα (81' Αποστολόπουλος), Ντεβέσα, Μανούσος, Γιακουμάκης (64' Σίγκνεβιτς)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Βράνιες, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Βινίσιους, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς, Μάνταλος (88' Πατίτο), Χριστοδουλόπουλος (63' Αραβίδης), Αραούχο