ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | ΟΦΗ... χάρμα ιδέσθαι!

ΟΦΗ... χάρμα ιδέσθαι!

Ένας ΟΦΗ, που χαίρεσαι να τον βλέπεις παρουσιάστηκε σήμερα στο “Γεντί Κουλέ” πετυχαίνοντας τέσσερα τέρματα και παίζοντας πολύ όμορφο ποδόσφαιρο, κυρίως στο πρώτο μέρος.

Παρουσιάζοντας μια πάρα πολύ καλή εικόνα, κυρίως στο πρώτο μέρος όπου πέτυχε και τα τέσσερα τέρματα του, ο ΟΦΗ ήταν ΟΦΗ μετά από πολύ καιρό και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη πραγματοποιώντας και μια πολύ καλή εμφάνιση επικρατώντας με σκορ 4-0 του Αγροτικού Αστέρα.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Πάγκαλος (4’ και 42’), Μάνος (18’) και Μητρόπουλος (20’).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΟΦΗ καθώς μόλις στο 4’ λεπτό βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Πάγκαλος πήρε την ασίστ από τον Μάνο και με πλασέ “άνοιξε” το σκορ για τον ΟΦΗ πολύ νωρίς στην αναμέτρηση.

Αυτό όμως ήταν μόνο η αρχή, όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια, καθώς οι γηπεδούχοι μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους βρήκαν άλλα τρία τέρματα. Το δεύτερο “χτύπημα” των γηπεδούχων ήρθε στο 18’ με τον Μάνο αυτή τη φορά να χρίζεται σκόρερ.

Ο φορμαρισμένος επιθετικός του ΟΦΗ βρήκε για άλλη μια αγωνιστική δίχτυα και σημείωσε το 2-0.

Δύο λεπτά αργότερα και πριν καλά καλά συνέλθουν οι ποδοσφαιριστές του Αγροτικού Αστέρα από το 2-0 ήρθε και το 3-0 με τον Μητρόπουλος. Ο Μέσος του ΟΦΗ μετά από σέντρα του Χαντί από τα αριστερά, δοκίμασε το σουτ, η προσπάθεια του σταμάτησε στον Γουναρίδη, όμως στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης νίκησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων και πέτυχε το τρίτο τέρμα του ΟΦΗ στο πρώτο εικοσάλεπτο!

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε  με τον ΟΦΗ να συνεχίζει να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους όμως ο Όμιλος ανέβασε και πάλι στροφές πετυχαίνοντας και το 4-0, που αποτέλεσε και το σκορ ημιχρόνου, με σκόρερ τον Πάγκαλο για δεύτερη φορά στο παιχνίδι με πλασέ από κοντά σε κενή εστία.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αισθητά και το παιχνίδι έμοιαζε σαν μία τυπική διαδικασία, όπως ήταν και το λογικό μετά το 4-0 του πρώτου μέρους, με αποτέλεσμα να μην έχουμε πολλές καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες αν εξαιρέσουμε την κεφαλιά του Φελίπε, που απομάκρυνε ο Στρέζος στο 47’, το σουτ του Χατζή που απομάκρυνε ο Στρέζος σε κόρνερ και το σουτ του Μάνου, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Γουναρίδης στο 50’.

Έτσι ο χρόνος κύλισε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, που βρήκε τον ΟΦΗ να παίρνει μια εύκολη νίκη με σκορ 4-0 κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα και να συνεχίζει να κυνηγάει τον τρίτο Άρη από τον οποίο απέχει μόλις δύο βαθμούς μετά την σημερινή του νίκη με παιχνίδι παραπάνω βέβαια.

ΟΦΗ: Στρέζος, Παντίδος, Νάστος, Μιλοσάβλιεβ (71' Μπουρσέλης), Χαντί (84' Βρεττός), Μάνος, Πάγκαλος, Κομεσίδης, Κιάσσος, Βαλλιάνος, Μητρόπουλος (63' Χύζι)

Αγροτικός Αστέρας: Γουναρίδης, Αργυρίου, Γκότοβος, Μπουτζίκος, Ουνγιαλίδης (63' Γκέκας), Κουκόλης, Τάι (46' Μέρντοβιτς), Τεγούσης, Χατζής, Τριανταφυλλάκος (70' Γκέσιος), Φελίπε

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Ξεκίνησε το παιχνίδι

4' ΓΚΟΛ!  Πάσα του Μάνου στον Πάγκαλο και νωρίς νωρίς ο ΟΦΗ παίρνει το προβάδισμα μετά από όμορφο πλασέ του μεσοεπιθετικού του ΟΦΗ μέσα από την μεγάλη περιοχή, 1-0!

Η μπάλα βρήκε αρχικά στο δεξί δοκάρι του Γουναρίδη και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα του!

Στον πανηγυρισμό οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ αφιέρωσαν το γκολ στον άτυχο συμπαίκτης τους Μανώλη Φαζό, που τραυματίστηκε την προηγούμενη αγωνιστική στο Αίγιο.

10' Συμπληρώσαμε το πρώτο δεκάλεπτο στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ να έχει μπει δυνατά, να ελέγχει το παιχνίδι και να έχει καταφέρει να προηγείται με 1-0 χάρη στο γκολ του Πάγκαλου στο 4'.

18' ΓΚΟΛ! 2-0 για τον ΟΦΗ! Εντυπωσιακό ξεκίνημα από τους "ασπρόμαυρους" ο Μιλοσάβλιεβ έβγαλε πολύ όμορφη κάθετη πάσα στον Μάνο, ο οποίος μπήκε από τα δεξιά μέσα στην μεγάλη περιοχή και πέρασε την μπάλα πάνω από τον Γουναρίδη για το 2-0 του ΟΦΗ!

20' ΓΚΟΛ! 3-0 Ο ΟΦΗ! "Ασταμάτητος" ο ΟΦΗ στο πρώτο εικοσάλεπτο! Ο Χαντί έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά η μπάλα έφτασε στον Μητρόπουλου, ο οποίος έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Γουναρίδης και στην επαναφορά με άλλο ένα σουτ και ο Μητρόπουλος έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του!

25' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Κιάσσου από τα δεξιά, κεφαλιά ο Πάγκαλος η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γουναρίδη, άουτ.

30' Πρώτη φάση για τον Αγροτικό Αστέρα στο παιχνίδι. Πάσα του Τριανταφυλλάκου στον Μπουτζίκο, εκείνος έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

35' Σουτ του Τριανταφυλλάκου έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα κατέληξε έυκολα στην αγκαλιά του Στρέζου.

40' Πολύ όμορφη ομαδική προσπάθεια και ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Μιλοσάβλιεβ τροφοδότησε τον Πάγκαλος και εκείνος με την σειρά του τον Παντίδο, ο οποίος δοκίμασε το πόδι του με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Γουναρίδη, άουτ.

41' Σουτ του Χαντί από μακρινή απόσταση, εντυπωσιακή επέμβαση του Γουναρίδη, η μπάλα κατέληξε βγήκε έξω, κόρνερ.

42' ΓΚΟΛ! 4-0 ο ΟΦΗ! Ο Μιλοσάβλιεβ μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή του Αγροτικού Αστέρα από τα δεξιά έκανε το πλασέ, η μπάλα κατέληγε άουτ, όμως ο Πάγκαλος την πρόλαβε από τα αριστερά και την έσπρωξε στα δίχτυα για το 4-0 των γηπεδούχων!

Τέλος πρώτου μέρους

Μετά από ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ "συντρίβει" τον Αγροτικό Αστέρα με σκορ 4-0 πραγματοποιώντας μέχρι στιγμής την καλύτερη και πιο αποτελεσματική φετινή του εμφάνιση!

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

47' Ευκαιρία για τον Αγροτικό Αστέρα. Σέντρα του Μέρντοβιτς, κεφαλιά του Φελίπε, έδιωξε ο Στρέζος.

50' Απάντηση στις ευκαιρίες για τον ΟΦΗ. Σουτ του Μάνου λίγο έξω από το ημικύκλιο της περιοχής με τον Γουναρίδη, να διώχνει σε κόρνερ.

65' Ο ρυθμός έχει πέσει στην επάναληψη με τον ΟΦΗ να διαχειρίζεται το υπέρ του σκορ και τον Αγροτικό Αστέρα να προσπαθεία να το "μαζέψει" χωρίς όμως αποτέλεσμα μέχρι τώρα.

80' Τυπική διαδικασία η επανάληψη με το 4-0 να παραμένει και τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες.

88' Εκτέλεση φάουλ από τον Τεγούση, κεφαλιά του Γκότοβου, η μπάλα κετέληξα αρκετά άουτ. Μια τελική μετά από αρκετή ώρα στο παιχνίδι.

89' Σουτ του Μέρντοβιτς, η μπάλα άουτ.

90' Καλή ευκαιρία για τον Αγροτικό Αστέρα μετά από κόρνερ, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι στο Χατζή, ο οποίος έκανε το σουτ και η μπάλα απομακρύνθηκε σε κόρνερ από τον Στρέζο.