ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Με Δελαπόρτα νίκησε τον ΠΟΑ ο Ιάλυσος

Με Δελαπόρτα νίκησε τον ΠΟΑ ο Ιάλυσος

Χάρη σε δύο τέρματα και μια ασίστ του Δελαπόρτα ο Ιάλυσος κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες επικρατώντας του ΠΟΑ στο Οικονομίδειο.

Δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το "Σμαραγδένιο" νησί ο μισός... ΠΟΑ καθώς δεν έκανε καλή εμφάνιση και γνώρισε την ήττα από τον Ιάλυσο με σκορ 3-0 χάρη στα γκολ των Φιλακούρη και Δελαπόρτα.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για τον ΠΟΑ μόλις στο 2' όταν μετά από λάθος του Χειμωνέττου, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Μπουτσάκη, ο οποίος έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, άουτ.

Στη συνέχεια ο Ιάλυσος ήταν η ομάδα που πήρε την κατοχή και έδειχνε να έχει μια μικρή υπεροχή την οποία μετουσίωσε σε γκολ στο 14' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Δελαπόρτα και κεφαλιά του Φυλακούρη.

Μετά το γκολ ο ρυθμός έπεσε με αποτέλεσμα το 1-0 να αποτελέσει και το σκορ ημιχρόνου χωρίς να έχουμε και κάτι ιδιαίτερο στη μισή ώρα παιχνιδιού που μεσολάβησε.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και ευτύχησαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους μόλις στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους με τον Δελαπόρτα να γίνεται τελικός αποδέκτης της μπάλας και με πλασέ να νικάει από θέση τετ-α-τετ τον Γιαγκιόζη για το 2-0 της ομάδας της Ρόδου.

Μετά το γκολ είδαμε ένα μέτριο παιχνίδι χωρίς φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες μέχρι το 88' όταν ο Χατζηπέτρος έπεσε μέσα στην μεγάλη περιοχή του ΠΟΑ μετά από μαρκάρισμα του Παπαδομιχελάκη, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι και ο Δελαπόρτας με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 3-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Ιάλυσος (Γιάννης Κατσανίκας): Xειμωνέττος, Φυλακούρης, Ρεκλείτης, Αχείμαστος, Αρχοντούλης, Σταυλάς (71' Χατζηπέτρος), Ρίκκα, Καρπαθάκης, Δελαπόρτας, Σπάρταλης (75' Κρεκούκιας), Χατζηφούντας (83' Μπαρμπαγιάννης)

ΠOA (Βασίλης Κρασανάκης): Γιαγκιόζης, Πρωτογεράκης, Παπαδομιχελάκης, Χαρίτος, Αραβιάκης (88' Ξυλούρης), Σταθόγλου, Σακλαμάκης (60' Ντραγκόντι), Πετράς, Αμπντουραχμάνι, Μπουτσάκης, Γιαννόπουλος (83' Λυδάκης)