ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | Β ΕΘΝΙΚΗ | Δεν άντεξε ο Εργοτέλης από την πίεση του Μανδραϊκού χάνοντας με 66-76

Δεν άντεξε ο Εργοτέλης από την πίεση του Μανδραϊκού χάνοντας με 66-76

Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη δεν άντεξε στο τέλος από την πίεση του Μανδραϊκού ο οποίος κατάφερε όχι μόνο να μειώσει αλλά και να περάσει μπροστά κλείνοντας το ματς με 10 πόντους διαφορά , βάζοντας έτσι φρένο στο θετικό σερί που είχαν καταφέρει οι «κιτρινόμαυροι» τις δύο προηγούμενες αγωνιστηκές .

Το ξεκίνημα ήταν εκατέρωθεν νευρικό με πολλά λάθη και στα 2 πρώτα λεπτά δεν είχε επιτευχθεί πόντος. Παρά το γεγονός που οι γηπεδούχοι δεν είχαν καλές επιλογές επιθετικά, με σκληρή άμυνα στο 10’ περνούσαν 13-11.

Και στη δεύτερη περίοδο το «σκηνικό» δεν άλλαξε, στο 16’ το σκορ ήταν 18-18. Οι Κρητικοί έπαιζαν ανορθόδοξα και δεν μπορούσαν να… συνδεθούν με το καλάθι. Απ’ την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι πήραν αρκετές δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά τους ριμπάουντ και στο 18’ προηγήθηκαν 20-24. Ο Εργοτέλης, βέβαια, αντέδρασε, έκανε το 25-24 και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 26-26.

Μ’ ένα γρήγορο 5-0 οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το 31-26 στο 31’, αλλά η διαφορά στα ύψη και κατ’ επέκταση τα επιθετικά ριμπάουντ έδιναν… ζωή στο Μανδραϊκό. Ο Καραλής με 3 τρίποντα στη σειρά έδινε το προβάδισμα στον Εργοτέλη, που στο 25’ ήταν στο 40-35.

Ο Λυτόπουλος έκανε… ζημιά στο «ζωγραφιστό» και δεν επέτρεπε στους ηττημένους να ξεφύγουν. Στο 27’ η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (47-41), ωστόσο ο Κούρτης ήταν ασταμάτητος από την περιφέρεια και με 1’:32’’ να μένουν για το τέλος του δεκαλέπτου το αποτέλεσμα ήταν 50-48, με τους γηπεδούχους να είναι στο 51-50 στο 30’.

Οι Κούτρης και Ψυλλέας είχαν πάρει… μπρος για τα καλά και στο 32’ οι φιλοξενούμενοι νικούσαν 51-55. Η κούραση είχε καταβάλλει το σύνολο του Μακράκη, το σερί στο τελευταίο δεκάλεπτο μεγάλωσε, πήγε συνολικά στο+ 13 για το 51-61 στο 34’.

Η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο, έφτασε στο +13 (57-70),ο Εργοτέλης δεν κατάφερε να επιστρέψει, αν και μείωσε 64-70 στο 38’, και ο αντίπαλος πανηγύρισε το ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος-Ντάνος.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 26-26 (ημίχ.), 51-50, 66-76.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Γεωργούτσος 7 (1), Καρακωνσταντάκης 7, Σταράκης 8 (2), Βερτούδος 2, Χουχούμης 19 (2), Ξενάκης, Χασάπης 5 (1), Τερζάκης, Σκανδαλάκης, Γαλανάκης, Σαρρής 5 (1), Καραλής 13 (3).

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Μπεκές): Τζιβελέκας 5 (1), Κωτσόπουλος, Παπανικολάου, Λυτόπουλος 10, Κούρτης 22 (4), Ζαφείρης, Παπαπέτρος 8 (2), Γεωργοπαπαδάκος 8 (1), Μουστόπουλος 5, Βαφιάς, Κοντούλης, Ψυλλέας 18 (2).