ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Στο ρελαντί βλέπει...Άνοδο!

Στο ρελαντί βλέπει...Άνοδο!

Ο Εργοτέλης πήρε τη νίκη (2-0) επί του Εθνικού, στο Παγκρήτιο στάδιο σε μία αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ' εθνικής

Οι Κρητικοί χωρίς να πιάσουν μεγάλη απόδοση επικράτησαν της Πειραιώτικης ομάδας, χάρις τα "χρυσά"  γκολ  των  Κατσικοκέρη (41'), Σερτζίνιο (84') και με την ψυχολογία στα ύψη συνεχίζουν να παλεύουν για την...Άνοδο!

Από την αρχή του παιχνιδιού ο Εργοτέλης χωρίς να πιέσει ιδιαίτερα, έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πάρει πρώτος το προβάδισμα. Στο 3' ο Κατσικοκέρης έκανε την προβολή έπειτα από γύρισμα του Βελλίνη, αλλά ο πολύ καλός σήμερα Βουτσινάς ήταν σε ετοιμότητα. Στο 7' Ο Τζανής, προσπάθησε με κεφαλιά να απειλήσει αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 15' και στο 20' Λεάλ-Νικολακάκης επιχείρησαν σέντρα-σουτ χώρις επιτυχία. Στο 36' ο Κατσικοκέρης έστειλε το προειδοποιητικό χτύπημα με έναν "κεραυνό" από τα όρια της μεγάλης περιοχής αλλά ο Βουτσiνάς έδιωξε εκ νέου με γροθιές. Στο 41' ο επιθετικός του Εργοτέλη άνοιξε το σκορ για την ομάδα του με προβολή έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λεάλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι "γηπεδούχοι" είχαν την κατοχή και πρέσαραν ψηλά. Ο Βουτσινάς ήταν εξαιρετικός και είπε όχι, στην ευκαιρία του Κατσικοκέρη στο 53'.  Στο 57' οι "κιτρινόμαυροι" έχασαν δικάρι με τον Καϊμακαμούδη και στο 76' το φαλτσαριστό σουτ του Λεάλ εξουδετέρωσε ο εξαιρετικός γκολκίπερ του Εθνικού. Στο 84' ο Σερτζίνιο με "Βραζιλιάνικη" εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Συνθέσεις

Εργοτέλης: Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Νιάρος, Μισέλ, Τζανής, Μπάτζιος, Σερτζίνιο, Γκοτσούλιας (27' Καϊμακαμούδης α.α), Κατσικοκέρης (89' Μίγκας), Λεάλ, Βελλίνης (68' Ρουσάκης)

Εθνικός: Βουτσινάς, Πίσσας, Βενέτης, Γερόλυμος ( 82' Ντούλιας), Μπεχλιβανίδης, Μαργαρίτης, Σωπασής (66' Κομνηνός), Κατίδης, Μάναλης, Λεωνιδόπουλος, Παυλάκης

Λεπτό προς λεπτό, η εξέλιξη του παιχνιδιού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε.

3' Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ανήκει στον Εργοτέλη. Ο Κατσικοκέρης έκανε την προβολή έπειτα από γύρισμα του Βελλίνη, ο Βουτσινάς είναι σε ετοιμότητα και απέκρουσε.

7' Μετά από εκτέλεση φάουλ του Σερτζίνιο, ο Τζανής πήρε την κεφαλιά με  την μπάλα να περνάει λίγο εξώ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ των "φιλοξενούμενων".

11' Κίτρινη κάρτα στον Γερόλυμο για φάουλ.

15' Σέντρα-σουτ του Λεάλ η μπάλα δεν βρίσκει στόχο και θα περάσει άουτ.

20' Νέα σέντρα-σουτ αυτή την φορά από τον Νικολακάκη η μπάλα θα φύγει ψηλά άουτ. Καλή η σκέψη αλλά όχι το τελείωμα.

26' Ο Λεάλ έκανε στη σέντρα από δεξιά, Κατσικοκέρης και Βελλίνης βρέθηκαν σε θέση βολής αλλά άφησαν την μπάλα να φύγει έξω έπειτα απο ασυνεννοησία των δύο.

36' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Κατσικοκέρης γύρισε ωραία το κορμί του από τα όρια της μεγάλης περιοχής έκανε και το δυνατό σουτ αλλά ο Βουτσινάς έδιωξε με γροθιές σε κόρνερ.

41' ΓΚΟΛ! Λίγο πριν βγει το ημίχρονο οι "κιτρινόμαυροι" παίρνουν προβάδισμα. Ο Λεάλ εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Κατσικοκέρης ακούμπησε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα. 1-0.

45'  Ο Λεάλ δοκίμασε τα πόδια του από μακριά η μπάλα θα περάσει άουτ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Εργοτέλη είναι εμφανώς καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και προηγείται του Εθνικού, στο Παγκρήτιο στάδιο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε.

52' Κίτρινη κάρτα στον Παυλάκη για φάουλ.

53' Η Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος, είναι για τον Εργοτέλη. Ο Λεάλ έκανε τη σέντρα, ο Κατσικοκέρης πετάχτηκε, τσίμπησε την μπάλα όμως ο Βουτσινάς για ακόμα μία φορά έδιωξε με γροθιές.

57' Από πλασέ του Βελλίνη η μπάλα θα "χτυπήσει" στον Καϊμακαμούδη και από εκεί στο δοκάρι των Πειραιωτών.

76' Ο Λεάλ με φαλτσαριστό σουτ, λίγο έξω από την περιοχή έχασε καλή ευκαιρία για το 2-0, αλλά ο γκολκίπερ των "φιλοξενούμενων" (ξανά) κατέβασε ρολά.

83' Κίτρινη κάρτα στον Βενέτη για φάουλ στον Λεάλ.

84' ΓΚΟΛ! Ο Σερτζίνιο με όμορφη εκτέλεση φάουλ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα 2-0.

87' Αδύναμο πλασέ του Λεάλ, δεν ανησυχεί ο γκολκίπερ του Εθνικού.

Τέλος παιχνιδιού. Ο Εργοτέλης πήρε μεγάλη νίκη με 2-0!