ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | FOOTBALL LEAGUE | Μπήκε και "καθάρισε" τον ΑΟΧ ο Φράγκος!

Μπήκε και "καθάρισε" τον ΑΟΧ ο Φράγκος!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή την "χρυσή" αλλαγή, Μιχάλη Φράγκο, που αγωνίσθηκε μόλις δεκαπέντε λεπτά και πέτυχε δύο τέρματα η Σπάρτη επικράτησε του ΑΟΧ!

Μπήκε ο Φράγκος και το παιχνίδι πήρε άλλη τροπή στη Σπάρτη! Οι Λάκωνες κατάφεραν να πάρουν μια σημαντική εντός έδρας νίκη κόντρα στον ΑΟΧ χάρη στην "χρυσή" αλλαγή, Μιχάλη Φράγκο, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι στο 73' όταν και το σκορ ήταν 1-1 και με δύο προσωπικά του τέρματα χάρησε τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 3-1!

Η Σπάρτη μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και ήταν εκείνη που είχε τις περισσότερες ευκαιρίες στην αρχή του πρώτου μέρους με κύριο εκφραστή τον Μπουντόπουλο, όμως οι προσπάθειες του σταμάτησαν πάνω στον Αθανασίου.

Ο ΑΟΧ από την πλευρά του είχα μια καλή ευκαιρία στο 13’ μετά από σέντρα-σουτ του Σταματή και  λανθασμένη απομάκρυνση του Σιώπη με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Η Σπάρτη εξαργύρωσε την υπεροχή της στο 33’ μετά από πάσα του Αναστασάκου στον Μπουντόπουλο, ο οποίος με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΑΟΧ για το 1-0 των γηπεδούχων.

Μετά το 1-0 ο ΑΟΧ απείλησε στο 43’ με τον Ντούμο να σουτάρει και τον Κραβαρίτη να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ. Από το κόρνερ προέκυψε κόντρα για τους γηπεδούχους με τον Μπουντόπουλο να βγαίνει απέναντι από τον Γεωργίου χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει το 2-0 καθώς ο έμπειρος τερματοφύλακας του ΑΟΧ έσωσε την εστία του και διατήρησε το 1-0, που αποτέλεσε και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν με τον ΑΟΧ να αιφνιδιάζει τους γηπεδούχους και να ισοφαρίζει στο 51’! Ο Τσουκάνης έκανε την σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Ρούνεϊ με τον Καμερουνέζο επιθετικό να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1 των φιλοξενούμενων.

Οι Χανιώτες με το γκολ πήραν και ψυχολογία αγγίζοντας δύο λεπτά αργότερα την ολική ανατροπή με τον Ντούμο να κάνει το σουτ, όμως είδε την μπάλα να περνάει άουτ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, όμως μέσα σε δύο λεπτά (74'-75') είδαμε μια ευκαιρία για τους Χανιώτες και ένα γκολ για τους Λάκωνες.

Αρχικά στο 74' ο Ρούνεϊ έπιασε μια κεφαλιά με την μπάλα να περνάει άουτ και στο αμέσως επόμενο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Παπαχρήστου οι Σπάρτιάτες πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο ματς με τον Φράγκο, που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι μόλις δύο λεπτά πριν!

Και σαν να μην έφτανε το 2-1 στο 87' η Σπάρτη "κλείδωσε" τη νίκη και πάλι με σκόρερ τον Φράγκο, ο οποίος αποδείχτηκε... λίρα εκατό με τα δύο τέρματα, τα οποία πέτυχε παρόλο που αγωνίστηκε μόλις 15 λεπτά!

Έτσι οι Λάκωνες επικράτησαν με σκορ 3-1 του ΑΟΧ με τους Χανιώτες να παλεύουν μέχρι το φινάλε το παιχνίδι αλλά να μην καταφέρνουν να φύγουν με κάτι θετικό από τη Σπάρτη.

Σπάρτη: Κραβαρίτης, Σιώπης (53’ Ηλιόπουλος), Παπαχρήστος, Γκαλίτσιος, Μπανούσης, Οικονομόπουλος, Αναστασόπουλος, Ροβίθης (67’ Καρτσαμπάς), Λώττας (73' Φράγκος), Μπουντόπουλος, Αναστασάκος

ΑΟΧ: Γεωργίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Βασιλείου, Τσουκάνης, Δρίζης (80' Γεργακόπουλος), Φουρλάνος, Ντούμος (69' Μηλιώτης), Αποστολόπουλος, Σταματής, Ρούνεϊ