ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Ακόμα και αναποτελεσματικός κερδίζει...

Ακόμα και αναποτελεσματικός κερδίζει...

Για ακόμη ένα παιχνίδι ο ΟΦΗ σπατάλησε σωρεία ευκαιριών στις Σέρρες, όμως κατάφερε χάρη στο γκολ του Βουό στο 3' να φύγει με το τρίποντο από την έδρα του Πανσερραϊκού!

"Μέταλλο" νικητή φαίνεται να έχει αποκτήσει η ομάδα του ΟΦΗ καθώς πέτυχε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και δέκατη στα τελευταία έντεκα παιχνίδια πρωταθληματος επικρατώντας στις Σέρρες του Πανσερραϊκού με σκορ 0-1 χάρη στο γκολ του Πάτρικ Βουό στο 3'.

Μπορεί να έχασε σωρεία ευκαιριών με κάποιες εκ των οποίων να είναι από αυτές που λέμε ότι δεν χάνονται, όμως έστω και έτσι, ο ΟΦΗ έφυγε αλώβητος από τις Σέρρες και θα κλείσει με νίκη τις υποχρεώσεις του πριν το Πάσχα.

Ο Πανσερραϊκός έδειξε να μπαίνει πολύ δυνατά στην αναμέτρηση καθώς απείλησε μόλις στο 2’ με τον Τσιμίκα να κάνει το σουτ και τον Στρέζο να απομακρύνει την μπάλα εντυπωσιακά σε κόρνερ. Όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει προβάδισμα με σκόρερ τον Βουό.

Ο Ιβοριανός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την πολύ όμορφη κομπίνα, που έκαναν οι συμπαίκτες του σε φάουλ, βρέθηκε σε θέση βολής και “άνοιξε” το σκορ για τους “ασπρόμαυρους”, 0-1!

Μετά το 0-1 ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να αντιδράσει και απείλησε στο 17’ με τον Πόζογλου να κάνει το σουτ εντός περιοχής και τον Στρέζο να μπλοκάρει την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν πάρει τα ηνία του παιχνιδιού, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Στρέζου, Αντίθετα ο ΟΦΗ σε μια στημένη φάση απείλησε με τον Κώτσιο να πιάνει την κεφαλιά στο 30’ και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω, άουτ.

Αυτή η φάση έδωσε ώθηση στους ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ, οι οποίοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και απείλησαν εκ νέου στο 39’ με τον Μάνο να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 καθώς η κεφαλιά του πέρασε λίγο έξω.

Οι “απσρόμαυροι” απείλησαν και τρίτη φορά πριν την λήξη του πρώτου μέρους με τον Μάνο να δοκιμάζει το πόδι του, όμως η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, που βρήκε τον ΟΦΗ να προηγείται με 0-1 χάρη στο γκολ του Βουό από το 3’.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ πατούσε καλύτερα από τον Πανσερραϊκό δεν απειλούνταν αμυντικά και απείλησε για πρώτη φορά στο 71’ με τον Πάγκαλο να γυρίζει την μπάλα και τον Βουό να μην προλαβαίνει να τη στείλει στα δίχτυα του Ρίστιτς με αποτέλεσμα εκείνη να περάσει παράλληλα!

Στο 76’ ο Όμιλος έκανε για άλλη μια φορά αισθητή την παρουσία του στα καρέ του Πανσερραϊκού με τον Μπόατενγκ να εκτελεί ένα φάουλ τον Χαντί να κάνει το σουτ και την μπάλα να φεύγει άουτ.

Ο ΟΦΗ πίεζε συνεχώς για το δεύτερο τέρμα που θα “σφράγιζε” τη νίκη και έχασε άλλη μια ανεπανάληπτη ευκαιρία με τον Βουό να μοιράζει στον Χαντί, ο οποίος ανενόχλητος μέσα από την περιοχή έκανε το πλασέ με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Παραλίγο ο ΟΦΗ να πληρώσει την αναποτελεσματικότητα του στο 86' όταν μετά από κεφαλιά του Τσελεπίδη η μπάλα απομακρύνθηκε εντυπωσιακά σε κόρνερ από τον Στρέζο, που για άλλο ένα παιχνίδι πραγματοποίησε μια πολύ μεγάλη εμφάνιση.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο ΟΦΗ άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και κράτησε το 0-1 μέχρι το τέλςο της αναμέτρησης.

Πανσερραϊκός: Ρίστιτς, Βοσκόπουλος (46’ Παπατζίκος), Καψάλης, Ιωαννίδης, Σιάκκας, Πόζογλου, Ρούτσης, Τσίμικας, Τσελεπίδης, Γκούρτσας, Γαβριηλίδης

ΟΦΗ: Στρέζος, Κιάσσος, Βαλλιάνος, Κομεσίδης (25’ λ.τρ. Κώτσιος), Παντίδος, Μητρόπουλος, Χαντί, Νάστος, Μάνος (62’ Μπόατενγκ), Πάγκαλος, Βουό