ΑΡΧΙΚΗ | ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ | Τον "καθάρισε" ο δικέφαλος του Βορρά...

Τον "καθάρισε" ο δικέφαλος του Βορρά...

Πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση ο ΠΑΟΚ πέρασε εύκολα από τα Περιβόλια και "σφράγισε" την δεύτερη θέση.

"Καθάρισε" τον Πλατανιά ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε με σκορ 1-3 από τα Περιβόλια. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Ουάρντα, Σάκχοφ και Κάμπος, ενώ για τον Πλατανιά μείωσε στο τελικό 1-3 ο Μενδρινός.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε “φουριόζος” στο παιχνίδι και κατάφερε να μπει μπροστά με δύο τέρματα μόλις στο 8’!

Αρχικά ο Ουάρντα “άνοιξε” το σκορ στο 4’ μετά από γύρισμα του Κίτσιου και πλασέ του πρώτου μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τζάλμα Κάμπος εκμεταλλεύτηκε το μεγάλος λάθος του Κάργα, που γύρισε απρόσεκτα προς τα πίσω την μπάλα και κλέβοντας την με εξουδετερωμένο τον Κοκκαλλά έκανε το 0-2.

Ανάμεσα στα δύο τέρματα ο Πλατανιάς είχε “αγγίξει” την ισοφάριση στο 5’, όμως το τελείωμα του Γιακουμάκη δεν ήταν το ιδανικό με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει άουτ.

Μετά τα δύο γκολ οι Χανιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν περιόρισαν τον ΠΑΟΚ επιθετικά, όμως δεν κατάφεραν να φανούν ιδιαίτερα απειλητικοί μπροστά με αποτέλεσμα το 0-2 να παραμείνει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Πλατανιάς ήταν η ομάδα που απείλησε για πρώτη φορά με τον Γιακουμάκη να κάνει το γυριστό σουτ και τον Γλύκο να αντιδράει σωστά απομακρύνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 63’ ο ΠΑΟΚ πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Ουάρντα να γυρίζει στον Σάκχοφ, ο οποίος έκανε το πλασέ και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του δικέφαλου του Βορρά.

Μετά το γκολ ο Πλατανιάς πήρε και πάλι μέτρα και αυτή τη φορά κατάφερε να μειώσει σε 1-3 στο 78’ με σκόρερ τον Μενδρινό μετά από όμορφο συρτό γύρισμα από τα δεξιά.

Στα εναπομείναντα λεπτά είδαμε ένα παιχνίδι διαδικαστικού χαρακτήρα με τον ΠΑΟΚ να διαχειρίζεται το υπέρ του σκορ και τον Πλατανιά να μην μπορεί να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Κίτσιου, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Σάκχοφ (71' Κάτσε), Τσίμιροτ, Μπίσεσβαρ (57' Μαλεζάς), Κάμπος, Ουάρντα, Αθανασιάδης (65' Πρίγιοβιτς)

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Καρυπίδης, Μπανανά, Μαραγκός (21' λ.τρ. Μενδρινός), Κάργας, Στάθης (72' Αποστολόπουλος), Μουνάφο, Γιορέντε (81' Παπανικολάου), Ντεβέσα, Γιακουμάκης, Σίγκνεβιτς