ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Αποστολή εξετελέσθη με Λεάλ και "Κάιμα"

Αποστολή εξετελέσθη με Λεάλ και "Κάιμα"

O Eργοτέλης κατάφερε να πανηγυρίσει μία ακόμα νίκη και να πραγματοποιήσει ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου που θα τον φέρει στη Football league. Οι Κρητικοί επικράτησαν (2-0) του Πανθηραϊκού, στο Παγκρήτιο στάδιο, χάρη στα γκολ των Λεάλ (27') και Καϊμακαμούδη (89').

Ο Εργοτέλης, κυριάρχησε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο μιάς και η μοναδική ευκαιρία των "φιλοξενούμενων" ήταν το φιλόδοξο αλλά άστοχο σουτ του Μυρθιανού στο 3'.  Από το 14' και μετά οι "κιτρινόμαυροι" πίεσαν και έψαξαν το γκολ. Στο 15'  ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους . Ο Λεάλ έκανε "γλυκιά" σέντρα από αριστερά, ο Κατσικοκέρης πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Σερτζίνιο δεν ανησύχησε τον Μπαμπανιώτη. Στο 21' ο Μισέλ, έστειλε το προειδοποιητικό χτύπημα με κοντινή κεφαλιά που έφυγε άουτ, για να έρθει ο Λεάλ στο 27' να ανοίξει το σκορ ύστερα από όμορφο  συνδυασμό των Κατσικοκέρη-Σερτζίνιο και μπαλιά "πάρε-βάλε" του Πορτογάλου μεσοεπιθετικού. Οι Κρητικοί, προσπάθησαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα πριν φύγει το ημίχρονο με δυνατό σουτ του Κατσικοκέρη στο 33'. Ο επιθετικός των Κρητικών λίγο έλειψε να βρει δίχτυα  με κεφαλιά-οβίδα που έπιασε στο 44', όμως η μπάλα έγλυψε το οριζόντιο δοκάρι του Μπαμπανιώτη.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα. Είχε την κατοχή κα ο Λεάλ ο οποίος ήταν από τους κορυφαίους σήμερα, θέλησε να "καθαρίσει" το ματς. Στο 56' το ωραίο χτύπημα φάουλ του σούπερ σταρ του Εργοτέλη έφυγε λίγο έξω. Στο 58' ο Σέρχιο με σέντρα-σουτ προσπάθησε να αιφνιδιάσει εκ νέου τον πορτιέρο του Πανθηραϊκού και από το...πουθενά, ο Μυρθιανός (76') με τον ίδιο τρόπο έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-1 αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βασιλειάδη.  Το μακρινό σουτ του Νικολακάκη στο 82' και το πλασέ του Βελλίνη στο 83' δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον Μπαμπανιώτη. Στο 89' ο Καϊμακαμούδης (είχε περάσει ως αλλαγή) διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με "αλήτικο" πλασέ.

Ο Εργοτέλης μετά τη σημερινή νίκη έχει ξεκάθαρο προβάδισμα για τον τίτλο που θα τον οδηγήσε στη Β' Εθνική κατηγορία.

Συνθέσεις

Εργοτέλης: Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Νιάρος, Τζανής, Μπάτζιος, Μισέλ, Σερτζίνιο (75' Καϊμακαμούδης), Ρουσάκης (45' Γκοτσούλιας), Κατσικοκέρης, Λεάλ, Μίνγκας (59' Βελλίνης)

Πανθηραϊκός: Μπαμπανιώτης, Κορτσινίδης, Kαλαγκάνης, Μπακάλης, Σαββίδης, Λούκας, Κρίτσας (46' Φύτρος), Μυρθιανός, Περγιαλής, Λαζαρίδης (62' Ζώνας), Γιόνδης (80' Πάπιτσας)

Η αναμέτρηση λεπτό προς λεπτό.

Το παιχνίδι μόλις ξεκίνησε.

3' Πρώτο σουτ του αγώνα από πλευράς Πανθηραϊκού με τον Μυρθιανό, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

11' Ο Λεάλ είδε τον Κατσικοκέρη μέσα στην περιοχή έκανε και το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυντικού και κατέληξε στην αγκαλιά του Μπαμπανιώτη.

15' Η μεγαλύτερη ευκαιρία του παιχνιδιού (έως τώρα) ανήκει στον Εργοτέλη. Ο Λεάλ έκανε "γλυκιά" σέντρα από αριστερά, ο Κατσικοκέρης πήρε ωραία κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

16' Το σουτ του Σερτζίνιο πέρασε πάνω από τα δοκάρια του γκολκίπερ των "φιλοξενούμενων"

21' Ο Εργοτέλης αγγίζει το γκολ! Ο Λεάλ και πάλι από τα αριστερά σέντραρε, ο Μισέλ βρέθηκε σε θέση βολής όμως η κεφαλιά που έπιασε έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του πορτιέρο του Πανθηραϊκού.

Οι "¨γηπεδούχοι", ψάχνουν το γκολ!

27' ΓΚΟΛ! Ο Εργοτέλης ανοίγει το σκορ, στο Παγκρήτιο. Ο Κατσικοκέρης, συνδυάστηκε άψογα με τον Σερτζίνιο, εκείνος γύρισε ωραία από δεξιά και ο Λεάλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με υποδειγματικό πλασέ. 1-0!

33' Ο Κατσικοκέρης, έπειτα από το λάθος του Κρίτσα, δοκίμασε ένα δυνατό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, ο Μπαμπουνιώτης έπεσε στη δεξιά γωνία και μπλόκαρε δύσκολα.

39' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους "κιτρινόμαυρους" να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα. Από κόρνερ του Λεάλ, ο Κατσικοκέρης πήδηξε πρώτος από όλους αλλά η κεφαλιά έγλυψε το οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Τέλος πρώτου μέρους. Ο Εργοτέλης προηγείται από το 27ο λεπτό του Πανθηραϊκού με το γκολ του Λεάλ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε.

46' Ο Γκοτσούλιας γύρισε ωραία το κορμί του, έκανε το σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή όμως η μπάλα πήρε ύψος και πέρασε άουτ.

56' Καλή εκτέλεση φάουλ του Λέαλ, λίγο πάνω από το το οριζόντιο δοκάρι.

58' Νέα καλή στιγμή για τον Εργοτέλη (ξανά) με τον Ουρουγουανό. Ο Λεάλ προωθήθηκε από δεξιά έκανε και μία επικίνδυνη σέντρα-σουτ αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα από τη γραμμή του τέρματος.

76' Ο Πανθηραϊκός από το πουθενά χάνει μεγάλη ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Ο Μυρθιανός, επιχείρησε σέντρα-σουτ από αριστερά με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Βασιλειάδη.

82' Δυνατό σουτ του Νικολακάκη, η μπάλα στα χέρια του Μπαμπανιώτη.

83' Ατομική προσπάθεια του Καϊμακαμούδη από αριστερά "χόρεψε" δύο παίκτες του Πανθηραϊκού γύρισε την μπάλα στον Βελλίνη και εκείνος από θέση βολής στέλνει την μπάλα άουτ.

89' ΓΚΟΛ! Ο Εργοτέλης πετυχαίνει δεύτερο τέρμα με τον Καϊμακαμούδη, ο οποίος έκανε ωραίο ελιγμό και με "αλήτικο" πλασέ κάνει το 2-0!

Τέλος παιχνιδιού. Ο Εργοτέλης πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στον Πανθηραϊκό.