ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | ΝΒΑ | Απίστευτος Τόμας οδήγησε τους Σέλτικς στο 2-0,προβάδισμα οι Ουόριορς

Απίστευτος Τόμας οδήγησε τους Σέλτικς στο 2-0,προβάδισμα οι Ουόριορς

Υπόκλιση στον Αϊζάια Τόμας. Παρά τα όσα βιώνει το τελευταίο διάστημα με την απώλεια της αδερφής του, δεν τα παρατάει με τίποτα. Ήταν για ακόμα μια φορά ο κορυφαίας, αυτή τη φορά, παίζοντας σχεδόν μόνος κόντρα στους Ουίζαρντς, πετυχαίνοντας 53 πόντους στη νίκη των Σέλτικς με 129-119 στην παράταση.

Η ομάδα της Βοστώνης, έκανε το 2-0 στη σειρά στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής, σε ένα φοβερό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι Ουίζαρντς προσπάθησαν, αλλά δεν τα κατάφεραν, παρά το γεγονός ότι μπήκαν πάρα πολύ δυνατά στο ματς και κατάφεραν να προηγούνται στην πρώτη περίοδο με 42-29. Οι Σέλτικς ισορρόπησαν, με το παιχνίδι να πηγαίνει σχεδόν πόντο-πόντο μέχρι το φινάλε, εκεί που ο Τόμας αποδείχθηκε ψύχραιμος στις βολές, κάνοντας στο τέλος της 4ης περιόδου το 114-114.

Στην παράταση, ο άσος των Σέλτικς, πήρε το όπλο του και ήταν αυτός που τελείωσε τη δουλειά με την ομάδα της Βοστώνης να παίρνει τη νίκη με 129-119. Άλλωστε το μαρτυρούν οι 53 πόντοι που πέτυχε στο ματς, ενώ είχε 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Tα δωδεκάλεπτα: 29-42, 64-67, 84-89, 114-114 παράταση: 129-119

Εύκολο έργο είχαν οι Ουόριορς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών της Δύσης και έκαναν το 1-0, επικρατώντας με 106 – 94 των Τζαζ.

Η ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ, δεν έχασε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του ματς και έδειξε ότι δεν θα έχει μεγάλο πρόβλημα να προκριθεί στους τελικούς. Μάλιστα, οι «πολεμιστές» έφτασαν την διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Κερ ξεκούρασε αρκετούς παίκτες, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα της Γιούτα να μειώσει.

Κορυφαίος για τους Ουόριορς ο Κάρι που πέτυχε 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Γκριν και Ντουράντ που πέτυχαν 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-21, 31-25, 26-27, 22-21