ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | BASKET LEAGUE | Θύμισε... βασίλισσα

Θύμισε... βασίλισσα

Η ''ψυχωμένη'' ΑΕΚ κέρδισε με 71-70 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά.

Η ''ένωση'' ήθελε περισσότερο την νίκη και με ''πρώτο βιολί'' τον Μίλαν Μιλόσεβιτς που πέτυχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ νίκησε ένα μετριότατο Παναθηναϊκό.

Στίς πρώτες δυο περιόδους του αγώνα ο Παναθηναϊκός εκμεταλευόταν τα λάθη της ΑΕΚ και πήγε στα αποδυτήρια με 37-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έσφυξε την άμυνα και έγινε πιο ανταγωνιστική στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά πάλι ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ του.

Στην 4η και τελευταία περίοδο όμως η ΑΕΚ ξέφυγε μπροστά στο σκορ με ενα 7-0 και παρότι στο τέλος οι οπαδοί της καρδυοχτύπησαν εν τέλει πήρε μια μεγάλη νίκη την πρώτη της μετα απο εννέα χρόνια κόντρα στους ΄΄πράσινους''.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 37-44, 56-57, 70-71

ΑΕΚ: Ούκιτς 8 (4/10 σουτ), Λαρεντζάκης 5 (1), Νιούλεϊ 6 (2), Μαυροειδής 12 (6 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 4 (1/6 σουτ), ΜακΓκραθ 2 (1/5 σουτ), Ελόνου 4, Μιλόσεβιτυς 14 (1/5 τρίπ., 6 ριμπ., 4 ασ.), Ντίξον 4 (2/11 σουτ), Σάκοτα 12 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Φελντέιν 8 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Μπουρούσης 6 (8 ριμπ.), Σίνγκλετον 19 (11 ριμπ.), Καλάθης 4 (1/7 σουτ), Ρίβερς 5 (1 τρίπ.), Τζέιμς 2, Παππάς 11 (1), Γκιστ 11 (6 ριμπ.), Γκάμπριελ 2