ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | To πήρε και αυτό ο Ηρόδοτος

To πήρε και αυτό ο Ηρόδοτος

Τρίτωσε... τους τίτλους ο Ηρόδοτος αφού μετά το πρωτάθλημα και το κύπελλο ΕΠΣΗ κατέκτησε το κύπελλο Ερασιτεχνών επικρατώντας στον τελικό με 1-0

Ο Ηρόδοτος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα άνοιξε το σκορ με την κεφαλιά του Μπερνιδάκη. Oι παίχτες του Λευτέρη Βασιλειάδη έψαξαν και δεύτερο τέρμα αλλά τόσο οι προσπάθειες του Φραγκουλάκη όσο και του  Μυλωνά δεν βρήκαν δίχτυα με το 1-0 να παραμένει. Η ομάδα της Ελπίδας έχει να θυμάται μια κεφαλιά του Γεωργιάδη  την οποία μπλόκαρε χωρίς κανένα πρόβλημα ο Λουτριώτης.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα δεν άλλαξαν  ιδιαίτερη με τον Ηρόδοτο να είναι το αφεντικό και να δημιουργεί ευκαιρίες για γκολ. Η Ελπίδα  θέλησε να πετύχει κάποιο τέρμα χωρίς ωστόσο να απειλήσει ιδιαίτερα την ομάδα της Αλικαρνασσού.  Η πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα ήταν ένα σουτ του Κεχαγιά στο 56ο λεπτό.

Η Ηρόδοτος έψαξε ένα ακόμα γκολ που θα κλείδωνε τον αγώνα αλλά όπως και στο πρώτο μέρος η ευκαιρίες που έκανε δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ.

Παρά τις προσπάθειες της Ελπίδας στο τελευταίο πεντάλεπτο να βρει το γκολ της ισοφάρισης τα πράγματα δεν άλλαξαν και έτσι ο Ηρόδοτος έκλεισε μια πετυχημένη χρονιά γι αυτόν αφού όχι μόνο κατάφερε να ανεβεί κατηγορία αλλά πρόσθεσε στην τροπαιοθήκη του δυο κούπες!

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ηρόδοτος: Λουτριώτης,Μπαλάφας,Κανδηλάκης,Κεφαλούκος,Προβυδάκης,Μωραίτης(86 Φραγκός),Κοιλιάρας,Αχιλλέως,Μυλωνάς(65 Μπάμπης),Φραγκουλάκης,Μπερνιδάκης(77 Γαρεφαλάκης)

Ελπίδα: Νικολούδης,Παπαδόπουλος,Κουτζαβασίλης,Κοφοκότσιος,Πασχαλούδης,Μουσικάκης, Κεχαγιάς,Ουζουνόγλου(65 Αγγελάκας)Γκόγκας,Τάντιτς(74 Αντωνογλούδης),Γεωργιάδης(54 Ζαχαρίας)