ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΔΙΕΘΝΗ | Έφυγε ΄΄κυπελλούχος΄΄

Έφυγε ΄΄κυπελλούχος΄΄

Η Μπαρτσελονα κέρδισε 3-1 την Αλαβές στον τελευταίο αγώνα του Λουίς Ενρίκε στον πάγκο της, κατακτώντας το 29ο κύπελλο της ιστορίας της.

Με τον καλύτερο τρόπο αποχώρησε ο Λουίς Ενρίκε από τον πάγκο της Μπαρτσελόνα. Ο επί μια τριετία προπονητής του συλλόγου κατέκτησε το τρίτο σερί κύπελλο της ομάδας και αποθεώθηκε από τους οπαδούς των ΄΄μπλαουγκράνα΄΄.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για εκείνον μιας και σε μια εναέρια μονομαχία ο Μασεράνο τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή. Η Αλαβές έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί αλλά το σουτ του Ιμπάι σταμάτησε στο δοκάρι του Σίλεσεν. Ο… άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου τιμώρησε την Αλαβές μιας και ο Μέσι με τον Νειμάρ συνεργάστηκαν άψογα, με τον δεύτερο να στρώνει στον πρώτο και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ να ανοίγει το σκορ. Η ΄΄ νεοφώτιστη΄΄ ομάδα δεν το έβαλε κάτω  και στο 33ο λεπτό ο Τεό με απευθείας εκτέλεση φαουλ έφερε τον αγώνα στα ίσα.

Πάνω που όλοι νόμιζαν πως το 1-1 θα είναι το σκορ του ημιχρόνου ο Νεϊμάρ είχε άλλη… άποψη, αφού εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Γκόμεζ για να βάλει την ΄΄Μπάρτσα΄΄ οδηγό του τελικού.  Δύο λεπτά αργότερα ο Μέσι αφού έκανε τα… δικά του έδωσε στον Πάκο Αλκάθερ, με τον Ισπανό να προσθέτει το όνομα του στον πίνακα του σκορ.

Όπως ήταν λογικό το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με το σκορ να μένει ως έχει. Η Αλαβές πέτυχε δεύτερο τέρμα αλλά ακυρώθηκε(ορθός) ως οφσαιντ.

Μάλιστα ο Λουίς Ενρίκε πέρασε ως αλλαγή στον αγώνα τον Αλείς Βιδάλ,  ο οποίος είχε τραυματιστεί κόντρα στην ίδια αντίπαλο στον μεταξύ τους αγώνα στο πρωτάθλημα.  Ήταν η επανεμφάνιση του Ισπανού αμυντικού μετά από 3 μήνες απουσίας.

Να σημειωθεί πως με την κατάκτηση του κυπέλλου η Μπαρτσελόνα θα αντιμετώπιση την πρωταθλήτρια Ρεάλ για το Σούπερ Καπ Ισπανίας τον ερχόμενο Σεπτέμβρη. Βέβαια προηγείται ένα… καλοκαιρινό ΄΄κάσικο΄΄  μιας και έχει οριστεί φιλικός αγώνας ανάμεσα στα δυο ΄΄μεγαθήρια ΄΄ του Ισπανικού ποδοσφαίρου.

Οι συνθέσεις:

Μπαρτσελόνα (Λουίς Ενρίκε): Σίλεσεν, Μαστσεράνο (11' Γκόμες), Πικέ, Ουμτιτί, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (83' Βιδάλ), Ινιέστα, Μέσι, Νεϊμάρ, Πάκο Αλκάθερ.

Αλαβές (Μαουρίτσιο Πελεγκρίνο): Πατσέκο, Φεμενία, Βιγκαράι, Έλι, Φεντάλ, Τεό Ερναντεθ (79' Ρομέρο), Μάρκος Γιορέντε, Μάνου Γκαρθία, Έντγκαρ Μέντεθ (59' Καμαράσα), Ιμπάι Γκόμεθ (59' Σομπρίνο), Ντέιβερσον.