ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Έβρεξε... γκολ

Έβρεξε... γκολ

Ο ΟΦΗ έκανε ότι ήθελε στο Γεντί Κουλέ διασύροντας την Σπάρτη με 6-1. Σκόραραν έξι διαφορετικοί παίχτες για την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, επανεμφάνιση μετά από τρεις μήνες ο Κοιλιάρας.

Στο γήπεδο βρέθηκε πολύ λίγος κόσμος λόγω του άστατου καιρού αλλά και του μειωμένου βαθμολογικού ενδιαφέροντος. Η Σπάρτη στον πάγκο της είχε μόλις ένα ποδοσφαιριστή καθώς ο Καρτσαμπάς ένιωσε ενοχλήσεις στην προθέρμανση και την θέση του πήρε ο Καρνέζος.

H πρώτη φάση του αγώνα άνηκε στους γηπεδούχος όταν ο Γιαννίτσης έδιωξε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή στο πλασέ του Βουό.  Η Σπάρτη έφτασε κοντά στο γκολ στο 10ο λεπτό όταν ο Δαύκος έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Λώττα.

Το γκολ για τον ΟΦΗ ήρθε στο 21ο λεπτό του αγώνα,  όταν ο Μάνος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα από το γύρισμα του Βουό.  Επτά λεπτά αργότερα ο Κώτσιος διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, πιάνοντας την κεφαλιά στο φάουλ που εκτέλεσε ο Μιλοσάβλιεφ για το 2-0 του ΟΦΗ.

Το σκορ του αγώνα ήταν πλασματικό αν αναλογιστεί κανείς τις ευκαιρίες που δημιούργησε ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι όταν ο Βουό βρέθηκε απέναντι από τον Κραβαρίτη, με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και τις δυο ομάδες να πηγένουν στα αποδυτήρια με σκορ 2-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΟΦΗ σημείωσε και τρίτο τέρμα, όταν σε φάση διαρκείας ο Χαντί  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο ίδιος παίχτης λίγο έλειψε να σκοράρει και πάλι αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Στο 60 ήρθε η σειρά του Βουό να χρηστεί σκόρερ αφού εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Βαλλιάνου ανεβάζοντας τον δείχτη του σκορ στο 4-0. Μάλιστα μετά το τέρμα του ο Βουό αποχώρησε από τον αγώνα με τον Βρεττό να παίρνει την θέση του.

Το επιθετικό κρεσέντο του ΟΦΗ συνεχίστηκε μιας και στο 67ο λεπτό οι Κρητικοί πέτυχαν και 5ο τέρμα. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου είχε κερδίσει κόρνερ με τον Μιλοσάβλιεφ να εκτελεί και τον Αντουκόρ να πιάνει ένα δυνατό σουτ για το 5-0.

Έχοντας καθαρίσει τον αγώνα ο Νίκος Παπαδόπουλος πέρασε στον αγώνα τον Κοιλιάρα ο οποίος δέχθηκε το ζεστό χειροκρότημα των φιλάθλων. Αυτή ήταν η πρώτη εμφάνιση του συγκεκριμένου παίχτη μετά από 3 μήνες.

Παρά το ευρύ σκορ οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ συνέχισαν να πιέζουν προκειμένου να πετύχουν και έκτο τέρμα. Ότι δεν έκανε ο Χαντί στο 81 έκανε ο Χίσι τέσσερα λεπτά αργότερα εκτοξεύοντας το σκόρ του αγώνα.

Η Σπάρτη από την μεριά της πέτυχε το γκολ της τιμής στο 90ο λεπτό του αγώνα όταν ο Φραγκός με το κεφάλι παραβίασε την εστία του Δαύκου για το 6-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κιάσσος, Βαλλιάνος(69' Κοιλιάρας), Κώτσιος, Όστοϊτς, Χίσι, Αντουκόρ, Χαντί, Μιλόσαβλιεφ(76' Μπουρσέλης), Μάνος, Βουό(59' Βρεττός)

ΣΠΑΡΤΗ (Κώστας Κλάδης): Κραβαρίτης, Γιαννίτσης, Καρνέζος, Μπανούσης, Οικονομόπουλος, Μπουντόπουλος, Ήλιοπουλος, Λώττας, Κατσίκης, Χαδιάρης, Φράγκος.