ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | SUPER LEAGUE | Βλέπει... αστεράκια

Βλέπει... αστεράκια

Η ΑΕΚ νίκησε με 1-2 τον Πανιώνιο στην Νέα Σμύρνη και σε συνδυασμό με την νίκη του Παναθηναϊκού στην Τούμπα θα πάρει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League. Το ΄΄χρυσό΄΄ γκολ της ΑΕΚ πέτυχε ο Αραούχο.

Παρότι ο Πανιώνιος προηγήθηκε στον αγώνα,  η ΑΕΚ με μπροστάρη τον Μάνταλο ο οποίος είχε 1 γκολ και 1 ασσίστ νίκησε καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση των Πλέι-οφ. Βέβαια τίποτα από όλα δεν θα γινόταν εάν ο Παναθηναϊκός δεν έβαζε… το χεράκι του, μιας και πήρε ένα σπουδαίο διπλό στην Τούμπα.

Πλέον η ΑΕΚ με τον πρωταθλητή Ολυμπιακό θα αγωνιστούν στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League,  με την κλήρωση  να είναι προγραμματισμένη 14 Ιουλίου.  Συνεπώς οι αγώνες θα διεξαχθούν 25-26 Ιουλίου και οι ρεβάνς 1-2 Αυγούστου.

Αναλυτικά η βαθμολογία των Πλέι-οφ:

1) ΑΕΚ   12

2) ΠΑΟΚ  9

3) Παναθηναϊκός  8

4) Πανιώνιος  4

Ο αγώνας στην Νέα Σμύρνη.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα αλλά οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της δεν βρήκαν στόχο. Την αστοχία της ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε ο Πανιώνιος καθώς κόντρα στην ροή του αγώνα άνοιξε το σκορ με τον Μασούρα. Λίγα λεπτά αργότερα οι παίχτες του Βλάνταν Μιλόγιεβιτς λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, αλλά το σουτ του Μπέν δεν κατέληξε στα δίχτυα του Ανέστη.

Στο 34ο λεπτό του αγώνα ο αρχηγός της ΑΕΚ Πέτρος Μάνταλος αφού συνδυάστηκε άψογα με τον Αραούχο βρέθηκε απέναντι από τον Γιαννίωτη και με ψύχραιμο πλάσε έφερε το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξαν δυο αποβολές.  Αρχικά ο Μπέν εμπόδισε τον Ανέστη να επαναφέρει την μπάλα στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να ΄΄κιτρινιστεί΄΄ για δεύτερη φορά στον αγώνα. Η αριθμητική ισορροπία δεν άργησε να έρθει, μιας και στο 64ο λεπτό ο Χριστοδουλόπουλος φέρετε να είπε κάτι στον βοηθό με τον διαιτητή μέσω της ενδοεπικοινωνίας να τον αποβάλει με απευθείας κόκκινη.

Στο 74ο λεπτό ο Αραούχο βρέθηκε απέναντι από τον Γιαννιώτη,  αλλά το πλασέ του δεν βρήκε στόχο με την μπάλα να περνά ξυστά από το δοκάρι. Την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-1 κόντρα στον Παναθηναϊκό δυσκολεύοντας τα πράγματα για την ΄΄ένωση΄΄. Όμως οι ποδοσφαιριστές του Μανόλο Χιμένεθ δεν το έβαλαν κάτω και δικαιώθηκαν. Αυτό διότι στο 81ο λεπτό του αγώνα ο Μάνταλος εκτέλεσε αριστουργηματικά ένα φάουλ έξω από την περιοχή του Πανιωνίου με τον Αραούχο να παίρνει… το αίμα του πίσω και με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη. Μάλιστα εκείνη την ώρα η κάμερα έπιασε τον Χριστοδουλόπουλο που βρισκόταν έξω από την φυσούνα να δείχνει στους συμπαίχτες του ότι ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 2-2.

Αυτή η κατάληξη  ΄΄έλυσε΄΄ τα πόδια των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ κάνοντας διατήρηση του σκορ και παίρνοντας την πρωτιά στο μίνι πρωτάθλημα.

ο αγώνας της Τούμπας.

Στον άλλο αγώνα ο Παναθηναϊκός με μισή… ομάδα πήρε μια σπουδαία νίκη στην Θεσσαλονίκη, στερώντας από τον ΠΑΟΚ την πρωτιά.

Παρά την ήττα οι οπαδοί του ΠΑΟΚ χειροκρότησαν τους ποδοσφαιριστές της ομάδας τους για την συνολική πορεία που πραγματοποίησαν φέτος.

Αρχικά ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με το άπιαστο σουτ του Μπίσεσβαρ. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση μιας και στο 27ο λεπτό ο Λούντ έδωσε την πάσα στον Κλωναρίδη με τον επιθετικό του  ΄΄τριφυλλιού΄΄ να νικά τον Μπρίκιτς για το 1-1. Μάλιστα  ο προπονητής του Παναθηναϊκού Μαρίνος Ουζουνίδης έκανε δυο αναγκαστικές αλλαγές  με τους Κουλιμπαλί και Ρέις να αποχωρούν με τον Ευαγγέλου και  τον Χατζηγιοβάνη να τους αντικαθιστούν.

Η ομάδα του Βλάνταν  Ίβιτς  ξαναμπήκε μπροστά στο σκορ μιας και ο Ενρίκε νίκησε τον Βλαχοδήμο γράφοντας το 2-1. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός δεν είχε στα πλάνα του να φύγει ξανά από την Τούμπα με ήττα(3-0 στο πρωτάθλημα, 4-0 στο κύπελλο) και στο 79 ο Λούντ έφερε τον αγώνα στα ίσα.

Το καλύτερο το φύλαγε για το τέλος ο Μόλινς καθώς στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα αξιοποίησε την σέντρα του Κλωναρίδη γράφοντας το 2-3 που ήταν και το τελικό σκορ του αγωνα.