ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Nίκη γοήτρου

Nίκη γοήτρου

Ο ΟΦΗ νίκησε με 0-2 την Αναγέννηση Καρδίτσας εκτός έδρας σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα. Τα γκολ της νίκης πέτυχαν ο Βουό και ο Μιλοσάβλιεφ.

Αγώνας χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον ήταν αυτός ανάμεσα στην Αναγέννηση Καρδίτσας και τον ΟΦΗ. Η γηπεδούχος ομάδα είχε πετύχει τον στόχο της παραμονής και αγωνίστηκε χωρίς άγχος ενώ από την πλευρά του ο ΟΦΗ κατέβηκε… απλά για να κατέβει.

Μέσα σε όλα αυτά υπήρχε και η αφόρητη ζέστη στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας τα πράγματα για τους ποδοσφαιριστές ακόμα δυσκολότερα. Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος χωρίς ωστόσο να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Γεωργαντζά. Στο 25ο λεπτό είχαμε την πρώτη διακοπή του αγώνα προκειμένου οι ποδοσφαιριστές να δροσιστούν.  Αυτό φαίνεται πως βοήθησε του παίχτες του Νίκου Παπαδόπουλου μιας και έξι λεπτά αργότερα ο Βουό με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1 για την Ηρακλειώτικη ομάδα.  Στο 36΄ ο ΟΦΗ έφτασε κοντά στο 0-2 αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Κιάσσος πέρασε άουτ.

H πρώτη ευκαιρία για την Αναγέννηση ήταν στο 38ο λεπτό όταν ο Ξέρρας δεν πρόλαβε την μπάλα έπειτα από μια φαρμακερή σέντρα. Έτσι το 0-1 έμελε να είναι τα σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα. Ο ΟΦΗ συνέχισε να είναι το ΄΄αφενικό΄΄ στον αγώνα με την Αναγέννηση να έχει ένα πιο παθητικό ρόλο. Η πρώτη ΄΄μεγάλη΄΄ ευκαιρία του δευτέρου μέρους ήταν από πλευράς ΟΦΗ, όταν ο Βουό έκανε μια εκπληκτική ατομική προσπάθεια επιχειρώντας ένα σουτ με την μπάλα όμως να μην του κάνει το χατίρι και να περνά άουτ.

Η Αναγέννηση με την σειρά της ανέβασε στροφές αλλά δυο φορές που απείλησε ο Δαύκος μπλόκαρε την μπάλα χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.  Στο 63ο λεπτό ο ΟΦΗ παραλίγο να σκοράρει και δεύτερο τέρμα όταν ο Μάνος πλάσαρε αλλά ο Γεωργατζάς έδιωξε σε κόρνερ. Παρόλα αυτά η ομάδα του Ηρακλείου δικαιώθηκε για την υπεροχή της καθώς στο 65΄έκανε το 0-2. Οι παίχτες του ΟΦΗ συνεργάστηκαν άψογα με τον Μιλοσάβλιεφ να είναι ο τελικός αποδέκτης και με ψύχραιμο πλασέ να διπλασιάζει τα τέρματα των Κρητικών.

Τα υπόλοιπα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με την ομάδα του ΟΦΗ να παίρνει μια νίκη γοήτρου χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιάννης Μάγγος): Γεωργαντζάς, Καραγιάννης, Τζάνης, Μάιγκα, Δημόπουλος, Σμίλτος, Χαλκιαδάκης, Βουκομάνοβιτς(73 Τζέκος), Ξέρρας(50 Ντεμπελέ), Μπιτέλης, Μυργιώτης(68 Τζέλλος)

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Δαύκου, Νάστος, Μιλοσάβλιεφ(82 Μπουρσέλης), Όστοϊτς, Βουό, Μάνος, Κομεσίδης, Αντουκόρ(62 Χίσι), Κιάσσος, Βαλλιάνος(88 Κοιλιάρας), Όγκμποε.