ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΔΙΕΘΝΗ | Υπερκούπωση

Υπερκούπωση

Ο Ηρόδοτος ολοκλήρωσε με ιδανικό τρόπο την φετινή χρονιά κατακτώντας τον 4ο τίτλο του για φέτος, το Super Cup ερασιτεχνών κερδίζοντας την ΑΕ Καραΐσκάκη με 0-1. Το ΄΄χρυσό΄΄ γκολ της νίκης πέτυχε ο Κοιλιάρας.

Ιστορία έγραψε ο Λευτέρης Βασιλειάδης και οι ποδοσφαιριστές του Ηροδότου μιας και κατάκτησαν τον τέταρτο τίτλο για φέτος. Με σκόρερ τον Κοιλιάρα η ομάδα της Νέα Αλικαρνασσόυ κατέκτησε τον τέταρτο φετινό τίτλο της σε μία άκρως ετυχημένη χρονιά.

Η ΑΕ Καραισκάκη μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο αλλά οι προσπάθειες της δεν έβρισκαν στόχο. Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Ηρόδοτος ισορρόπησε τον αγώνα και στο 35ο λεπτό λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ όταν ο Φραγκουλάκης βρέθηκε σε θέση βολής όμως το σουτ που επιχείρησε δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ομάδα της Άρτας έχασε μια μεγάλη ευκαιρία όταν  η κεφαλιά το Καραγιαννίδη κατέληξε άουτ. Η απάντησης του Ηροδότου ήταν άμεση όταν ο Μωραίτης έπιασε ένα πολύ καλό σουτ με τον Σιαράβα να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 65ο λεπτό ο Μπεκατώρος από πλεονεκτική θέση πλάσαρε άουτ. Ο Ηρόδοτος έφτασε κοντά στο γκολ αλλά ο Μωραίτης νικήθηκε από τον Σιαράβα. Ο τερματοφύλακας της ομάδας από την Άρτας δεν μπόρεσε να αποκρούσει το ψηλοκρεμαστό σουτ του Κοιλιάρα με αποτέλεσμα ο Ηροδοτος να παίρνει τα ΄΄ηνία΄΄ του αγώνα.

Στο 80ο λεπτό η ΑΕ Καραϊσκάκη ισοφάρισε με τον Ζυγκερίδη, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε με τον διαιτητή να υποδεικνύει επιθετικό φάουλ.  Έτσι ο Ηρόδοτος πήρε μια σπουδαία νίκη σκορπώντας χαμόγελα στον κόσμο της ομάδας.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Νίκος Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Παπανίκου (75’ Ευαγγέλου), Λάμπρου, Αβραμίδης, Καραγιαννίδης, Κόλλινς, Ντατίδης, Μπεκατώρος (75’ Γυφτοκώστας), Μαζιώτης (57’ Κουσίδης), Ζυγκερίδης.

Ηρόδοτος (Λευτέρης Βασιλειάδης): Λουτριώτης, Προβυδάκης, Τσουμάγκας, Κεφαλούκος, Κανδυλάκης, Μπαλάφας, Μωραΐτης (88’ Μπάμπης), Φραγκουλάκης, Μπερνιδάκης (72’ Μυλωνάς), Κοιλιάρας (92’ Παπαδάκης), Αχιλλέως.