ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΕΘΝΙΚΗ | Νίκησε το ποδόσφαιρο

Νίκησε το ποδόσφαιρο

Η Εθνική ομάδα του 2004 και η Inter Forever έδωσαν αγώνα φιλανθροπικού χαρακτήρα μοιράζοντας χαρά τους θεατές. Στο Παγκρήτιο Στάδιο είχε περισσότερους από 15.000 φίλους της ΄΄γαλανόλευκης΄΄ δίνοντας την δική της νότα στην αναμέτρηση. Στο τέλος η ομάδα που νίκησε ήταν η Ιντερ.

Στο Ηράκλειο Κρήτης πραγματοποιήθηκε ο αγώνας φιλανθρωπικού χαρακτήρα ανάμεσα στην Inter Forever και την Εθνική Ελλάδος 2004.

Ο κόσμος όπως ήταν αναμενόμενο έδωσε το ΄΄βροντερό΄΄ παρών γεμίζοντας τις κερκίδες στο Παγκρήτιο Στάδιο. Πριν τον αγώνα υπήρξαν Κρητικοί χοροί βάζοντας τους θεατές στο κλίμα. Όλα αυτά μας υπενθύμισαν πως  το ποδόσφαιρο είναι γιορτή. Να σημειωθεί πως τα έσοδα από τον αγώνα πήγαν στον φιλανθρωπικό οργανισμό Ελπίδα.

Την ώρα που οι ποδοσφαιριστές έκαναν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο υπήρχαν παιδιά που είχαν σχηματίσει τα ονόματα των δυο ομάδων. Μάλιστα την σέντρα του αγώνα ανέλαβε να δώσει ο Σάκης Ρουβάς.

Στον αγώνα η Ελλάδα 2004 ξεκίνησε πιο δυνατά αλλά τόσο η προσπάθεια του Χαριστέα στο 10ο λεπτό όσο και του Καραγκούνη λίγα λεπτά αργότερα δεν μετουσιόθηκαν σε γκολ. Λίγα λεπτά αργότερα η Ιντερ πέτυχε γκολ με τον Σουάζο, αλλά το γκολ ακυρωθηκε ως οφσάιντ. Η ατυχία χτύπησε την πόρτα του Ότο Ρεχάγκελ μιας και με την συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου ο Χαριστέας ένιωσε ενοχλήσεις με την θέση του να παίρνει ο Παντελής Καφές.

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο πρώην επιθετικός της ΑΕΚ Μοχάμεντ Καλόν αξιοποιώντας  την πάσα πάρε-βάλε του Σουάζο. Μάλιστα αυτό ήταν και το αποτέλεσμα τυ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η εθνική με τον Κατσουράνη ισοφάρισε τον αγώνα. Πιο συγκεκριμένα ο Φρέι αρχικά απέκρουσε το πλασέ του Παπαδόπουλου με τον Κατσουράνη να παίρνει το ΄΄ριμπάουντ΄΄και να φέρνει ΄΄ντελίριο΄΄ ενθουσιασμού στην γαλανόλευκη κερκίδα.

Στο 66ο λεπτό ο Καραγκούνης άλλαξε… στρατόπεδο μιας και φόρεσε την φανέλα της Ίντερ, μια ομάδα που υπηρέτησε από το 2003 έως το 2005. Παρά την αλλαγή οι παίχτες των ΄΄νερατζούρι΄΄ δεν μπόρεσαν να απειλήσουν στον αγώνα. Η Εθνική από την μεριά της είχε την υπεροχή του αγώνα, έκανε φάσεις με κύριο εκφραστή τους τον Βασίλη Τσιάρτα αλλά έπεσαν πάνω στο… τείχος Φρέι.

Μάλιστα στον αγώνα πέρασε ως αλλαγή και ο… Survivor Χούτος με τον κόσμο στις κερκίδες να τον αποθεώνει. Το τελικό σκορ στον αγώνα ήταν 1-1 με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα πέναλτι. Στην διαδικασία αυτή η Ίντερ ευστόχησε σε τέσερεις εκτελέσεις έναντι 2 της Ελλάδας με τους ΄΄νερατζούρι΄΄ να παίρνουν μια άτυπη νίκη σε ένα αγώνα που ο μεγάλος νικητής ήταν το ποδόσφαιρο.

Οι συνθέσεις:

LEGENDS 2004 (Ότο Ρεχάγκελ): Χαλκιάς, Σειταρίδης (50' Γεωργιάδης), Νταμπίζας (51΄Καψής), Δέλλας, Φύσσας (51' Λάκης), Μπασινάς, Ζαγοράκης (52' Κατσουράνης), Χαριστέας (20' Καφές), Τσιάρτας, Καραγκούνης (62' Ζαγοράκης), Παπαδόπουλος.

ΊΝΤΕΡ FOREVER (Λουτσιάνο Καστελίνι): Τόλντο (46' Φρέι), Ζανέτι, Μπιάνκι, Καλόν, Καρμπόνε, Ντακούρ, Ματεράτσι, Κίβου, Σουαζό, Γεωργάτος, Κολονέζε. Έπαιξαν και οι: Κριστιάνο Ζανέτι, Μπέργκομι, Πίτσι, Χούτος.