ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΕΘΝΙΚΗ | Πήρε αυτό που ήθελε

Πήρε αυτό που ήθελε

Η Εθνική ομάδα έμεινε όρθια στο Βilino Polje αποσπώντας την ισοπαλία με 0-0 και διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση του ομίλου. Άριστο κοουτσάρισμα από τον Μίχαελ Σκίμπε, σωτήριες επεμβάσεις του Καρνέζη στο τέλος.

Έκανε αυτό που έπρεπε η Εθνική παίρνοντας την ισοπαλία χωρίς τέρματα και πλέον κρατά την υπόθεση δεύτερη θέση στα χέρια της. Όλοι οι διεθνείς ήταν πολύ καλή όπως επίσης και ο προπονητής της ομάδας Μίχαελ Σκίμπε. Στο τέλος δυστυχώς είχαμε άσχημες εικόνες μιας και ο Γιανιώτας έχασε ένα δόντι έπειτα απο γροθιά που δέχθηκε απο τον βοηθό προπονητή(!)Μάλιστα οι οπαδοί των Βόσνιων κινήθηκαν απειλητικά προς του λιγοστούς οπαδούς της Εθνικής χωρίς ωστόσο η κατάσταση να ξεφεύγει.

Στο 11ο λεπτό ο Ιμπίσεβιτς έβγαλε μια κάθετη μπαλιά στον Βίτστα ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Καρνέζη με τον Έλληνα πορτίερο να αποκρούει σε κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Λούλιτς σε μία εναέρια μονομαχία χτύπησε στο σαγόνι με αποτέλεσμα να γίνεται αναγκαστική αλλαγή. Την θέση του πήρε ο Κόντρο ο οποίος στο 25ο λεπτό έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Καρνέζης του στέρησε την χαρά μπλοκάροντας την μπάλα.

Η υπεροχή της Βοσνίας ήταν εμφανής στον αγωνιστικό χώρο με την Ελλάδα να περιορίζεται σε ένα πιο αμυντικό ρόλο, προσπαθώντας να γίνει απειλητική με αντεπιθέσεις. Στο 34ο λεπτό η Βοσνία είχε κερδίσει ένα φάουλ με τον ΄΄σπεσιαλίστα΄΄ στα στημένα Πιάνιτς να εκτελεί αλλά η μπάλα να πηγαίνει απευθείας άουτ. Η απάντηση της εθνικής ήταν άμεση καθώς από το κόρνερ που εκτέλεσε ο Τοροσίδης η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του Κώστα Μανωλά, αλλά δεν κατέληξε στα δίχτυα. Στην συνέχεια η ο Τζιόλης πάτησε στον Τοροσίδη ο οποίος έφερε την μπάλα στο αριστερό με το σουτ που επιχείρησε να μην βρίσκει στόχο.Έτσι οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα προς τα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ατυχία χτύπησε την πόρτα του Μίχαελ Σκίμπε καθώς ο Μπακασέτας έπεσε άγαρμπα στο έδαφος με αποτέλεσμα να γυρνά τον αστράγαλο του. Ως εκ τούτου ο διεθνής μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου με τον Τάσο Δώνη να περνά στην θέση του και παράλληλα να κάνει το ντεμπούτο του με την εθνική ομάδα ανδρών.  Στο 57 ο Ζέκα θέλησε να περάσει μια μπαλιά στον Κώσα Μήτρογλου με τον Βράνιες να κάνει ένα σωτήριο τάκλιν και να μην επιτρέπει στον επιθετικό της Μπενφίκα να γίνει απειλητικός. Στο 60ο λεπτό οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι όταν ο Μανωλάς έκανε τάκλιν πάνω στην μπάλα με τον Τζέκο να πέφτει στο έδαφος  εκβιάζοντας μια πιθανή υπόδειξη, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης Ριτσόλι δεν… συγκινήθηκε.

Στο 68 υπήρξε ακόμα μια αναγκαστική αλλαγή όταν ο Σούνιτς βγήκε εκτός παιχνιδιού με τον Ντούμιτς να μπαίνει στον αγώνα. Οι ισορροπίες δεν άλλαξαν στο παιχνίδι με την Εθνική να έχει πάει τον αγώνα εκεί ακριβώς στον ρυθμό που θέλει. Στο 75 ο Κόντρο έστρωσε στον Τζέκο ο οποίος έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Καρνέζη.

Στο 82ο λεπτό η ανάσα έφτασε μια ανάσα από το γκολ όταν μετά από μετά από μία εκπληκτική αντεπίθεση ο Μήτρογλου συνεργάστηκε υποδειγματικά με τον Δώνη με τον τελευταίο να δίνει πάσα στον Μάνταλο ο οποίος έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να σκοράρει. Στην συνέχεια ο Καρνέζης απέκρουσε εντυπωσιακά τόσο το σουτ του Τζέκο στο 84 όσο και την κεφαλιά του Μπίτσακσιτς ένα λεπτό αργότερα κρατώντας το μηδέν.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο αγώνας είχε μεταμορφωθεί σε πραγματικό rodeo αλλά η Εθνική με μία σπουδαία εμφάνιση πήρε την ισοπαλία και παρέμεινε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.