ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΤΕΝΙΣ | Πρόκριση της Σάκκαρη στο Νότιγχαμ αφού έσωσε 3 match points

Πρόκριση της Σάκκαρη στο Νότιγχαμ αφού έσωσε 3 match points

Η Μαρία Σάκκαρη πανηγύρισε μια πολύ μεγάλη πρόκριση στο Νότιγχαμ της Μεγάλης Βρετανίας, καθώς έσωσε τρια διαδοχικά match points της Jana Cepelova, για να αποκλείσει την Σλοβάκα στον 1ο γύρο του Aegon Open Nottingham, έπειτα από μια μάχη 2 ωρών και 42 λεπτών!

Η Μαρία Σάκκαρη πέτυχε την πρώτη της νίκη για φέτος στο γρασίδι, έπειτα από μια συναρπαστική αναμέτρηση στο Νότιγχαμ. Αν και ήταν κοντά σε μια straight sets νίκη, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια χρειάστηκε να επιστρέψει από το 3-6 στο tie-break του 3ου σετ, για να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη επί της Jana Cepelova, με 7-6 (3), 5-7, 7-6 (6).

Η Μαρία έκανε ένα δυνατό ξεκίνημα στον αγώνα και προηγήθηκε με 2-0, αλλά η Cepelova, Νο. 95 στον κόσμο, απάντησε με τρια διαδοχικά games, που την έφεραν μπροστά με 3-2. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια σταμάτησε πάντως γρήγορα το σερί της Σλοβάκας και ισοφάρισε σε 3-3 και δεν έχασε άλλη φορά το σερβίς της έως το τέλος του σετ.

Κινδύνεψε αρκετά στο 10ο game, όταν ήταν πίσω με 4-5, 0-30, τελικά όμως κράτησε και σε αυτό το game το σερβίς της και ισοφάρισε σε 5-5. Λίγο αργότερα έστειλε το σετ στο tie-break, όπου κέρδισε τους 6 από τους 7 τελευταίους πόντους και το κατέκτησε με 7-3, για να κατακτήσει το 1ο σετ.

Η Cepelova άνοιξε το 2ο σετ με δυο διαδοχικά break και προηγήθηκε με 3-0. Η Σάκκαρη ωστόσο απάντησε με ένα ακόμα πιο μεγάλο σερί, καθώς κέρδισε τα 4 επόμενα games και προηγήθηκε με 4-3. Είχε μάλιστα break point για το 5-3, που θα την έφερνε πολύ κοντά σε μια νίκη με 2-0 σετ.

Η Σλοβάκα τενίστρια έμεινε "όρθια", ισοφάρισε σε 4-4 και κέρδισε τα τρια τελευταία games στο 2ο σετ, για να το κατακτήσει με 7-5 και να στείλει τον αγώνα σε 3ο σετ.

Στο 3ο σετ συνεχίστηκε η μεγάλη μάχη και ο αγώνας ήταν αμφίρροπος. Η Μαρία προηγήθηκε με 1-0 και με 2-1, αλλά η Cepelova έκανε πρώτη το break και απέκτησε προβάδισμα στο 3-2. Η Ελληνίδα παίκτρια απάντησε αμέσως, κερδίζοντας τα δυο επόμενα games για να ανακτήσει το προβάδισμα, στο 4-3.

Η Cepelova έκανε άλλο ένα break και προηγήθηκε ξανά, αυτή τη φορά με 5-4, έχοντας δηλαδή την ευκαιρία να σερβίρει για την πρόκριση. Δεν τα κατάφερε ωστόσο, με τη Μαρία να κάνει ένα break με love, για να ισοφαρίσει σε 5-5. Στη συνέχεια η 21χρονη πρωταθλήτριά μας κράτησε το σερβίς της και προηγήθηκε με 6-5.

Και η Σλοβάκα κράτησε το σερβίς της, για να ισοφαρίσει σε 6-6 και να στείλει το σετ στο tie-break. Εκεί απέκτησε από νωρίς ένα προβάδισμα ασφαλείας, καθώς έκανε συνεχόμενα mini-break και έφτασε στο 4-1. Λίγο αργότερα έφτασε σε τριπλό match point, στο 6-3, όμως η Σάκκαρη έμεινε "ζωντανή" και κατάφερε να κερδίσει τους 5 επόμενους πόντους, για να πάρει το tie-break με 8-6 και να φτάσει σε μια σπουδαία ανατροπή, έπειτα από 2 ώρες και 42 λεπτά συνολικού αγώνα.

Η Σάκκαρη, Νο. 98 στην παγκόσμια κατάταξη, θα περιμένει την αναμέτρηση της Anastasija Sevastova με την Christina McHale, για να μάθει την αντίπαλή της στον 2ο γύρο του Aegon Open Nottingham. Η Sevastova είναι στο Νο. 2 του ταμπλό και στο Νο. 19 της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ η McHale βρίσκεται στο Νο. 58 του κόσμου.