ΑΡΧΙΚΗ | ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ | Άλωσε τα Χανιά η Ξάνθη

Άλωσε τα Χανιά η Ξάνθη

Ο Πλατανιάς ήλπιζε για δεύτερο σερί αποτέλεσμα αλλά η Ξάνθη είχε... αντίθετη άποψη παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη με 0-2. Τα γκολ πέτυχαν ο Μπρίτο και ο Γεντρισεκ.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα υπήρχαν πολλά λάθη και από τις δυο ομάδες με τον ρυθμό να είναι κακός.Mε την συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου η Ξάνθη άνοιξε το σκορ με τον Μπρίτο. O επιθετικός των φιλοξενούμενων αφού μπήκε στην μεγάλη περιοχή ΄΄νίκησε΄΄ τον Ομπερχάουσερ γράφοντας το 0-1. Λίγα λεπτά αργότερα η Ξάνθη πέτυχε και δεύτερο τέρμα όταν ο Κασάδο έβγαλε την σέντρα με τον Γεντρισεκ να πιάνει την κεφαλιά και να κάνει το 0-2. Ο Πλατανιάς δεν μπορούσε να απειλήσει πέραν από κάποια μακρινά σουτ τα οποία δεν είχαν καμία τύχη. Στο τέλος του ημιχρόνου oι Χανιώτες έφτασαν κοντά στο γκολ αλλά ο Ζίβκοβιτς είπε όχι στο κοντινό σουτ του Κοροβέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι με τον Πλατανιά να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά να μην μπορεί να γίνει απειλητικός. Στο 74ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς έκανε ακόμα μια σημαντική απόκρουση όταν δεν άφησε τον Γκρζέλτσακ να σκοράρει. Από την μερια της η Ξάνθη έκανε συντήρηση δυνάμεων και πήγε τον αγώνα στον ρυθμό που ήθελε. Με το τέλος του αγώνα οι ποδοσφαιριστές του Ράσταβατς ήταν πανευτυχείς για την νίκη που πέτυχαν.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Ομπερχάουσερ, Στάθης, Καρυπίδης, Ντικαμονά, Βάντερσον, Κρος (31' Στανισάβλιεβιτς), Αγγελόπουλος (63' Μπούτνικ), Ενσικουλού, Ντεβέσα (77' Πατράλης), Κοροβέσης, Γκρζέλτσακ.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φλίσκας, Κασάδο, Καμαρά, Λουσέρο, Ντε Λούκας, Κίκε (61' Τριάδης), Μπρίτο (83' Κάστρο), Γέντρισεκ (76' Μεχία).