ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | ΕΘΝΙΚΗ | Δυστυχώς δεν τα κατάφερε

Δυστυχώς δεν τα κατάφερε

Η Ελλάδα ενώ έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση δέχτηκε δυο ΄΄φτηνά΄΄ γκολ και ηττήθηκε με 1-2 από το Βέλγιο. Πρώτο γκολ του Ζέκα για την γαλανόλευκη που δεν συνδυάστηκε όμως θετικό αποτέλεσμα. Απαράδεκτη συμπεριφορά του Λουκάκου μετά το γκολ, έπεσε από την δεύτερη θέση η ΄΄γαλανόλευκη΄΄.

Το πάλεψε, το προσπάθησε, ίδρωσε αλλά στο τέλος ηττήθηκε. Η Ελλάδα ενώ ήταν σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με τον αγώνα της Πέμπτης δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα ενάντια στην σαφώς καλύτερη ομάδα του Βελγίου. Δύο φάσεις ήταν αρκετές για τους ΄΄αστέρες΄΄ του Βελγίου προκειμένου να πάρουν την νίκη. Πλέον τα πράγματα αρχίζουν και γίνονται ακόμα πιο ζόρικα μιας και η Εθνική δεν βρίσκεται πλέον στην δεύτερη θέση του ομίλου και χρειάζεται δυο νίκες στα εναπομείναντα παιχνίδια με Κύπρο και Γιβραλτάρ σε συνδυασμό με νίκη ή ισοπαλία του Βελγίου ενάντια στην Βοσνία προκειμένου να τερματίσει πίσω από την σημερινό της αντίπαλο.

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα έγινε μόλις στο δεύτερο λεπτό όταν από ένα φάουλ του Ντε Μπρούινε ο Φελαινί έπιασε την κεφαλιά με τον διαιτητή να τον υποδεικνύει σε θέση οφσαιντ. Η Εθνική απείλησε στο 12ο λεπτό όταν ο Δώνης μετά από δική του κούρσα έφτασε στην μεγάλη περιοχή επιχειρώντας ένα σουτ στο οποίο ο Κουρτουα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα. Το Βέλγιο είχε την κατοχή της μπάλας  παίζοντας ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας αλλά η καλά οργανωμένη άμυνα της Εθνικής τους έκοβε τις… ορέξεις

Η πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα ανήκε για το συγκρότημα του Μίχαελ Σκίμπε όταν ο Σταφυλίδης από αριστερά βρήκε χώρο και έκανε ένα σουτ ΄΄δυναμίτη΄΄ το οποίο όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουρτουά. Δύο λεπτά αργότερα παραλίγο ο Βερτόχεν να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας όταν μετά το γύρισμα του Μανιάτη από τα δεξιά έκανε ένα άτσαλο διώξιμο στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 25 όταν ο Βερτόχεν σούταρε δυνατά με τον Καρνέζη όμως να μπλοκάρει την μπάλα χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Λίγα λεπτά αργότερα ο Αλντερβάιλερ επεχείρησε ένα σουτ από μακριά με την μπάλα να καταλήγει αουτ. Γενικότερα η Εθνική τα πήγε περίφημα στο αμυντικό κομμάτι περιορίζοντας τα ΄΄αστέρια΄΄ της αντίπαλης ομάδας μην επιτρέποντας της να πατήσει στην Ελληνική περιοχή.

Το ημίχρονο έκλεισε με την Ελλάδα να μην έχει δεχτεί την μεγάλη ευκαιρία αλλά αντίθετα εκείνη να έχει δύο καλές  στιγμές στις οποίες εάν ήταν λίγο πιο τυχερή θα είχε πετύχει κάποιο τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΄΄γαλανόλευκη΄΄ απείλησε πρώτη με την κεφαλιά που έπιασε ο Τζιώλης από το ύψος του πέναλτι να περνάει έξω.  Οι Βέλγοι συνέχισαν τον αγώνα όπως ακριβώς στο πρώτο ημίχρονο έχοντας την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να βρουν την στιγμή που η Ελληνική άμυνα θα ήταν αποδιοργανωμένη.  Η πρώτη αλλαγή από πλευράς Μίχαελ Σκίμπε ήταν ο Μπάμπης Λυκογιάννης αντικαθιστώντας τον Κώστα Σταφυλλίδη.

Όμως κόντρα στην ροή του αγώνα ένα πολύ δυνατό σουτ του Βερτόχεν έδωσε το προβάδισμα για τους ΄΄κόκκινους διάβολους΄΄. Η απάντηση της Εθνικής ήταν άμεση καθώς ο Τζαβέλλας έβγαλε μια ΄΄γλυκιά΄΄ σέντρα από αριστερά με τον Ζέκα να κάνει κίνηση κρυφού φορ νικώντας τον Κουρτουά για το 1-1. Και παρά την ισοφάριση οι Βέλγοι με τον Λουκάκου έκανα το 1-2 σε διάστημα 2 λεπτών!

Μάλιστα ο Λουκάκου μετά την επίτευξη του τέρματος του έκανε ένα πανηγυρισμό που σίγουρα δεν τιμά την ποδοσφαιρική του αξία. Το Ελληνικό συγκρότημα πάλεψε με ΄΄νύχια και με δόντια΄΄ προκειμένου να βρει το γκολ της ισοφάρισης  και λίγο έλειψε να το πληρώσει αφού στο 89 μια αδράνεια της άμυνας έφερε τους Βέλγους στην μεγάλη περιοχή με τον Καρνέζη να αποκρούει το σουτ του Μέρτενς.

Έτσι μοιραία η Εθνική υπέστη την πρώτη της ήττα στον όμιλο και ΄΄έπεσε΄΄ από την δεύτερη θέση του ομίλου μιας και  η Βοσνία νίκησε το Γιβραλτάρ.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Μανιάτης(85 Μπακασέτας), Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Τζιόλης, Ζέκα, Σταφυλίδης(69 Λυκογιάννης), Σάμαρης, Φορτούνης(89 Βέλλιος), Δώνης.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Βερμάλεν, Φερτόνχεν, Φελαϊνί(89 Ντεντόκερ), Ντεμπελέ(74 Ντεμπελέ), Μενιέ, Καράσκο(79 Σάντλι), Μέρτενς, Ντε Μπράινε, Λουκακού.