ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | CHAMPIONS LEAGUE | Είδε... αστεράκια

Είδε... αστεράκια

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών και ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από την Σπόρτινγκ. Δύο τέρματα σημείωσε ο Πάρντο στο τέλος, πολύ δύσκολη έως ακατόρθωτη μοιάζει πλέον η τρίτη θέση για τους ερυθρόλευκους.

Το όνειρο εξελίχθηκε σε… εφιάλτη. Ο  Ολυμπιακός μετά από ένα χρόνο απουσίας για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση ηττήθηκε με 2-3 από την σαφώς ανώτερη Σπόρτινγκ σώζοντας  ελάχιστα την κατάσταση με τα δυο τέρματα που σημείωσαν στο τέλος.Πολύ δύσκολο το έργο των ΄΄ερυθρόλευκων΄΄ μιας και ηττήθηκαν στο πιο κομβικό παιχνίδι του ομίλου και τώρα θα κληθούν να αγωνιστούν εκτός έδρας με την Γιουβέντους και την Μπαρτσελόνα για την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου του Champions League. Τυχερός θα πρέπει να αισθάνεται ο Μπέσνικ Χάσι και οι ποδοσφαιριστές του που δεν δέχθηκαν παραπάνω τέρματα από μια Σπόρτινγκ που ΄΄έσπασε΄΄ τα δοκάρια σημειώνοντας στον αγώνα 3!

O Oλυμπιακός με το καλημέρα βρέθηκε πίσω στο σκορ όταν έπειτα από εκτέλεση φαουλ του Ακούνια ο Ντουμπιά έπιασε την κεφαλιά πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ για το φετινό Champions League. Η Σπόρτινγκ ήταν καλύτερη στο γήπεδο και δεν άργησε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα. Στο 13ο λεπτό οι Πορτογάλοι βγήκαν σε αντεπίθεση με τον Ντουμπία να πασάρει στον Ζέλσον και εκείνος αφού πρώτα διέσχισε το μισό γήπεδο ΄΄νίκησε΄΄ τον Καπίνο. Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι όταν ο Μπρόυνο Φερνάντεζ πέρασε τον Φιγκέιρας επιχειρώντας ένα σουτ με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι. Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ κακός στο πρώτο μέρος καθώς δεν μπορούσε να απειλήσει την άμυνα της αντιπάλου του. Μάλιστα στο 20΄ο Καπίνο είπε ΄΄’όχι΄΄ στον Ντουμπιά αποτρέποντας τον από το να σκοράρει ένα ακόμα τέρμα.

Οι ΄΄ερυθρόλευκοι΄΄ απείλησαν πρώτη φορά με τον Φουρτούνη στο 24ο λεπτό όταν εκτέλεσε ένα φαουλ στο οποίο ο Πατρίσιο δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει. Δυο λεπτά αργότερα ο Οφόε πέρασε δυο αντιπάλους κάνοντας ένα σουτ, χωρίς ωστόσο να έχει κάποια τύχη. Στην συνέχεια ο Φιγκέιρας σέντραρε από αριστερα με τον Καρσελά να πιάνει μια αδύναμη κεφαλιά και την μπάλα να περνά έξω. Ότι δεν έγινε στο 40(δεύτερο δοκάρι για τους Πορτογάλους) έγινε στο 43 όταν ο Κοατές έδωσε μια τρομερή κάθετη πάσα στον  Φερνάντεζ και εκείνος χωρίς δυσκολία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καπίνο για τρίτη φορά στο ίδιο ημίχρονο!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγή για την ομάδα του Χάσι με τον Αλβανό τεχνικό να περνά εκτός αγώνα τον Φουρτούνη και να βάζει στην θέση του τον Ζντιέλαρ. Όπως ήταν λογικό μετά το 0-3 ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την Σπόρτινγκ να δίνει χώρο στους ΄΄ερυθρόλευκους΄΄ οι οποίοι όμως δυσκολεύτηκαν στην τελική προσπάθεια. Στο 60΄ο Ζιλέ έπιασε την κεφαλιά με τον Τζούρτζεβιτς να μην μπορεί να πλασάρει. Ο ίδιος παίχτης λίγο αργότερα στην τελευταία του προσπάθεια στον αγώνα έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Κοατές έδιωξε την μπάλα πριν εκείνη περάσει την γραμμή.

Μάλιστα ο τηλεοπτικός φακός συνέλαβε μερικούς φίλους του Ολυμπιακού να αποχωρούν από το γήπεδο από το 72ο λεπτό. Στο 88ο λεπτό η Σπόρτινγκ έφτασε κοντά στο 0-4 αλλά ο Καπίνο απέκρουσε το σουτ του Ντόστ. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι γλίτωσαν την συντριβή καθώς με μπροστάρη τον Πάρντο που σημείωσε δυο τέρματα ΄΄γλύκαναν΄΄ κάπως τον κόσμο που βρέθηκε στις κερκίδες. Πλέον οι Πειραιώτες καούνται να βγάλουν αντίδραση και να εμφανιστούν βελτιωμένοι στα επόμενα παιχνίδια διεκδικώντας το… όνειρο όπως εξελίχθηκε της τρίτης θέσης.

Ολυμπιακός (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Ομάρ, Ένχελς, Ρομαό, Φιγκέιρας, Ζιλέ, Οφόε, Φορτούνης(45 Ζντιέλαρ), Μάριν, Καρσελά(78 Καρσελά), Τζούρτζεβιτς(62 Εμενίκε)

Σπόρτιγνκ Λισαβόνας (Ζόρζε Ζέσους): Ρουί Πατρίσιο, Πιτσίνι, Κοάτες, Ματιέ, Τζόναθαν Σίλβα, Ζέλσον Μάρτινς(72 Σέζαρ), Μπατάλια, Γουίλιαμ Καρβάλιο, Ακούνια, Μπρούνο Φερνάντες, Ντουμπιά(63 Ντόστ)