ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΑΕΚ από τα παλιά

ΑΕΚ από τα παλιά

Χαμόγελα σκορπά στους φίλους της αυτή η ΑΕΚ, η οποία όντας καλύτερη από την Ριέκα νίκησε στην Κροατία με 1-2.  Όλοι οι παίχτες του ΄΄΄δικεφάλου΄΄ ήταν καλή και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν συμβιβάστηκαν με άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης.

Αρχικά στο 7ο λεπτό ο Μάνταλος προειδοποίησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά το σουτ που επεχείρησε δεν βρήκε στόχο. Δέκα λεπτά αργότερα ο Κλωναρίδης με το κεφάλι έδωσε την πάσα στον αρχηγό των ΄΄κιτρινόμαυρων΄΄ και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1. Και παρότι η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ ήταν καλύτερη στο χορτάρι μια στιγμή αδράνειας ήταν αρκετή για την Ριέκα προκειμένου να βρει το γκολ της ισοφάρισης . Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ(τρία γκολ έχει δεχθεί η ΑΕΚ φέτος η ΑΕΚ όλα από κόρνερ!) ο Ελέζ έκανε ένα πλασέ  νικώντας τον Ανέστη για το 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου καθώς το αδύναμο σουτ του Μάνταλου στο τέλος του ημιχρόνου δεν βρήκε στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ριέκα άσκησε έντονη πίεση με στόχο να διασπάσει την άμυνα των ΄΄κιτρινόμαυρων΄΄ χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Όλα αυτά μέχρι να αναλάβει δράση ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος. Ο Έλληνας άσος με μια άψογη εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα εκεί που δεν… έβγαινε βάζοντας την ΑΕΚ ξανά μπροστά στο σκορ. Μερικά λεπτά αργότερα η Ελληνική ομάδα σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει και τρίτο τέρμα όταν έπειτα από το γύρισμα του Λιβάγια ο Σιμόες έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα όμως να μην έχει δύναμη και τον τερματοφύλακα της Ριέκα να μπλοκάρει εύκολα. Στα τελευταία λεπτά ο Μανόλο Χιμένεθ έριξε στον αγώνα τον Αιντάρεβιτς και τον Αραούχο προκειμένου να κρατήσει αυτό το υπέρ του 1-2 και δικαιώθηκε καθώς η Ριέκα δεν μπορούσε να βρει χώρους και να απειλήσει την ΄΄ένωση΄΄.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΚ πήρε μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα σε μία ομάδα που η λογική λέει ότι θα είναι ο βασικός της αντίπαλος για την κατάληψη της δεύτερης θέσης.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ριέκα (Ματίας Κεκ): Πρσκάλο, Κρβιτς (73’ Ακόστι), Ζούτα, Χέμπερ, Ζούπαριτς, Γκαβράνοβιτς (59’ Μάλες), Ελέζ, Γκόργκον, Μίσιτς (81’ Ματέι), Μπράνταριτς, Βέσοβιτς

Στον πάγκο: Πάβισιτς, Σλούγκα, Πούντσετς, Μαυρίας

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Τσόσιτς, Λόπες, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Κλωναρίδης (60’ Μπακασέτας), Χριστοδουλόπουλος (77’ Αϊντάρεβιτς), Λιβάγια (85’ Αραούχο)