ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΤΕΝΙΣ | Στο κυρίως ταμπλό του Chengdu πέρασε o Τσιτσιπάς

Στο κυρίως ταμπλό του Chengdu πέρασε o Τσιτσιπάς

Οι προκρίσεις του Στέφανου Τσιτσιπά στα τουρνουά της ΑΤΡ συνεχίζονται! Μετά από την πρόκρισή του στο κυρίως ταμπλό του Moselle Open, o κορυφαίος Έλληνας τενίστας μπήκε και στο κυρίως ταμπλό του Chengdu Open, στην πρώτη του επίσκεψη στην Ασία, κερδίζοντας μέσα σε 56 λεπτά τον Marcos Giron!

Λιγότερο από 2 ώρες χρειάστηκε να μείνει στο court o Στέφανος Τσιτσιπάς, για να εξασφαλίσει την παρουσία του στο κυρίως ταμπλό μιας ΑΤΡ διοργάνωσης για 2η συνεχόμενη εβδομάδα. Στην πρώτη του επίσκεψη στην Ασία, ο 19χρονος Έλληνας τενίστας, Νο. 120 στην παγκόσμια κατάταξη, κέρδισε τον Marcos Giron με 6-1, 6-2 σε 56 λεπτά και μπήκε στο κυρίως ταμπλό του Chengdu Open.

Χθες, είχε κερδίσει επίσης εύκολα τον Κινέζο Fajing Sun, με 6-4, 6-2, σε 60 λεπτά. Θα είναι η 5η φορά που θα αγωνιστεί σε κυρίως ταμπλό ΑΤΡ διοργάνωσης και η 3η που θα έχει μπει μέσα από το ταμπλό των προκριματικών.

Ο Στέφανος άρχισε πολύ δυναμικά τον αγώνα του με τον Giron και πήρε τα πρώτα 4 game, για να ξεκαθαρίσει πολύ γρήγορα την κατάσταση και να προηγηθεί με 4-0. Έκανε νέο break στο 7ο game, για να κλείσει το σετ με 6-1, ενώ είχε χαμένη ευκαιρία για να κάνει με το καλημέρα το break και στο 2ο σετ.

Ο Αμερικανός την έσβησε και ισοφάρισε σε 1-1 και λίγο αργότερα έκανε το 2-2, αυτό όμως δεν αποτέλεσε πρόβλημα για τον Έλληνα πρωταθλητή, που πήρε τα 4 επόμενα game και σφράγισε την πρόκριση, σε 56 μόλις λεπτά!

Ο Στέφανος ολοκλήρωσε τον άψογο αγώνα του με 8 άσους, 23/25 κερδισμένους πόντους στα πρώτα του σερβίς, 5 στις 8 αξιοποιημένες ευκαιρίες για break, ενώ δεν επέτρεψε σε όλο το ματς στον αντίπαλό του να φτάσει σε break point.