ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | SUPER LEAGUE | Πήγε στον... ψυχίατρο

Πήγε στον... ψυχίατρο

Τον αγώνα της δεκαετίας είδαμε στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ να επιστρέφει από την ΄΄κόλαση΄΄ και με έναν τρομερό Χριστοδουλόπουλο που έκανε πράγματα από... άλλον πλανήτη να νικά με 3-2. Αποθέωση από τους 50.000 φίλους της ΄΄ένωσης΄΄ στο γήπεδο. Δύσκολες ώρες για Χάσι.

Τι ματς ήταν αυτο;

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί δυο φορές στον αγώνα, αλλά η ΑΕΚ πραγματοποιώντας μια εμφάνιση από άλλον… πλανήτη τον ΄΄ισοπέδωσε΄΄ με 3-2 μένοντας πρώτη στην βαθμολογία. MVP του αγώνα ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος που πέτυχε το γκολ της χρονιάς με απευθείας εκτέλεση φαουλ.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι έχοντας την κατοχή και δημιουργώντας ευκαιρίες για γκολ. Η καλύτερη στιγμή ήταν όταν ο Καπίνο έδιωξε σε κόρνερ ένα δυνατό σουτ του Γκαλο. Παρά το δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων ο Ολυμπιακός ισορρόπησε τον αγώνα και στο 22ο λεπτό ο Μάριν με ένα πολύ όμορφο ΄΄σκάψιμο΄΄ της μπάλας ΄΄κρέμασε΄΄ τον Ανέστη κάνοντας το 0-1. Ο Ολυμπιακός μετά το τέρμα που πέτυχε πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χιμένεθ πέρασε στον αγώνα τον Λιβάγια στην θέση του Κλωναρίδη, αλλά με το καλημέρα χωρίς καν να έχει συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Ολυμπιακός έκανε το 0-2! Οι ερυθρόλευκοι με τον Οφόε διεύρυναν το προβάδισμα τους και ΄΄σίγησαν΄΄ το γήπεδο. Και πάνω που όλοι πίστευαν πως οι φιλοξενούμενοι θα πέτυχαν μια μεγάλη και εύκολη νίκη ήρθε ο Λάζαρος να της δώσει το φιλί της ζωής στην ΑΕΚ. Πρώτα στο 65 όταν από την πάσα του Αραούχο έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ και στην συνέχεια όταν εκτέλεσε ένα φαουλ ΄΄ποίημα΄΄ η μπάλα πήγε με χειρουργική ακρίβεια στα δίχτυα του Καπίνο για το 2-2. Να σημειωθεί πως πριν την εκτέλεση του φαουλ ο αγώνας είχε διακοπή προσωρινά λόγο ρήψης δακρυγόνων(!)

Όμως  οι παίχτες του Μανόλο Χιμένεθ έδειξαν στοιχεία μεγάλης ομάδας και κυνήγησαν και τρίτο τέρμα, πράγμα που τα κατάφεραν με τον Πέτρο Μάνταλο στο 90 λεπτό. Σαν να μην έφτανα όλα αυτά είχαμε και δυο αποβολές όταν οι δυο στόπερ(!) των ομάδων Τσόσιτς και Ένχελς δέχθηκαν απευθείας κόκκινη κάρτα. Το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα βρήκε τους παίχτες της ΑΕΚ να πανηγυρίζουν σαν να κατέκτησαν κάποιον τίτλο χάρη στην απίστευτη ανατροπή που πραγματοποίησαν.

Πλέον ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπέσνικ Χάσι μετρά ώρες στον πάγκο των ΄΄ερυθρόλευκων΄΄ μετά (και) την σημερινή ισοπεδωτική ήττα(είχε προηγηθεί το 2-3 από την Σπόρτινγκ και η ισοπαλία με τον Αστέρα στο Καραισάκης.)