ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | CHAMPIONS LEAGUE | Τον ΄΄καθάρισε΄΄ μέσα σε δέκα λεπτά

Τον ΄΄καθάρισε΄΄ μέσα σε δέκα λεπτά

Ο Ολυμπιακός έμεινε όρθιος για ένα ημίχρονο στο Τορίνο, αλλά η είσοδος του Ιγκουαίν άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα και οι ΄΄μπιανκονέρι΄΄ μέσα σε ένα δεκάλεπτο σκόραραν δυο φορές παίρνοντας την νίκη. Σπουδαίες αποκρούσεις από τον Προτό, θετικό το πρώτο δείγμα του Λεμονή στην επιστροφή του στον ΄΄ερυθρόλευκο΄΄ πάγκο.

Ο Ολυμπιακός στάθηκε αξιοπρεπώς στο Τορίνο και μέχρι το 70 είχε πάει το παιχνίδι στα μέτρα του μένοντας στο 0-0. Αλλά η είσοδος του Ιγκουαίν ήταν αυτή που έκρινε το παιχνίδι μιας και ο Αργεντινός επιθετικός σκόραρε το πρώτο και ξεκίνησε την φάση για το δεύτερο γκολ της ομάδας του η οποία πήρε μια δύσκολη νίκη.

Η Γιουβέντους στα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν καλύτερη αλλά την υπεροχή της στον αγώνα δεν κατάφερε να την μετουσιώσει σε γκολ. Χαρακτηριστικό είναι ότι η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι άνηκε στον Ολυμπιακό, όταν ο Σεμπά από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε ένα σουτ με την μπάλα να παίρνει πολλά φάλτσα και να καταλήγει άουτ.

Η ομάδα του Τάκη Λεμονή ήταν καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο μην επιτρέποντας στην Γιουβέντους να βρει χώρους και να γίνει απειλητική. Χαρακτηριστικό είναι ότι η Ιταλική ομάδα έκανε την πρώτη της ΄΄καλή΄΄ ευκαιρία στο παιχνίδι στο 33ο λεπτό με την κεφαλιά του Μάντζουκιτς να διώχνει ο Προτό σε κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Κουαρδάδο εκτέλεσε ένα φάουλ χωρίς ωστόσο η Προτό να χρειαστεί να επέμβει, με την μπάλα να καταλήγει απευθείας άουτ. Στο 40 η ΄΄Γιούβε΄΄ απείλησε ξανά όταν ο Σάντρο έβγαλε μια μπαλιά ξυράφι στον Μάντζουκιτς, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά αλλά είδε τον Προτό να του λέει όχι. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έκανε ξανά μεγάλη απόκρουση όταν στο 45 έδιωξε  ΄΄ενστικτωδώς΄΄ το σουτ του Ντυμπάλα. Έτσι οι ΄΄ερυθρόλευκοι΄΄ έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον τερματοφύλακα τους πήγαν στα αποδυτήρια με το θετικό για εκείνους 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα στην αναμέτρηση. Η Γιουβέντους είχε την κατοχή της μπάλας με τον Ολυμπιακό να μένει ΄΄χαμηλά΄΄ στο γήπεδο θέλοντας να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Στο 52 ένα πολύ δυνατό σουτ του Ντάγκλας Κόστα δεν βρήκε στόχο με την μπάλα να φεύγει έξω. Λίγα λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός είχε την δική του καλή στιγμή όταν ο Σεμπά επεχείρησε ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή χωρίς ωστόσο να έχει επιτυχία. Βλέποντας την ομάδα του να δυσκολεύεται απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα του Ολυμπιακού ο Αλέγκρι έριξε στον αγώνα τον Γκονζάλο Ιγκουαίν ο οποίος αντικατέστησε τον Κουαρδάδο.

Και μάλιστα ο Ιταλός προπονητής δικαιώθηκε για την αλλαγή του αυτή, μιας και ο Αργεντινός επιθετικός στο 70 χρήστηκε σκόρερ. Ο Σάντρο έβγαλε μια πάσα από τα αριστερά με τον Ιγκουαίν να επωφελείται από τις κόντρες και να κάνει το 1-0. Οκτώ λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Μάριο Μάντζουκιτς. Ο  Ιγκουαίν πάσαρε στον Ντυμπάλα ο οποίος μπήκε στην μεγάλη περιοχή έσκαψε την μπάλα πάνω από τον Προτό με τον ένχελς να διώχνει πάνω στην γραμμή, αλλά την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να πηγαίνει επάνω στον Μάντζουκιτς με τον Κροάτη να την στέλνει στα δίχτυα των ΄΄ερυθρόλευκων΄΄ για δεύτερη φορά στον αγώνα.

Από εκεί και έπειτα ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την Γιουβέντους να παίρνει την πρώτη της νίκη για τους ομίλους του Champions League. Το επόμενο παιχνίδι για την Ελληνική ομάδα είναι προγραμματισμένο στις 18/10 όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα του ΄΄γνώριμου΄΄ Βαλβέρδε στο Κάμπ Νοου.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Στουράρο(81 Μπενατιά), Μπαρτζάλι, Κιελίνι, Άλεξ Σάντρο, Μπεντανκούρ, Ματουιντί, Κουαδράδο(60 Ιγκουαίν) Ντόουγκλας Κόστα(Μπερναρντέσκι), Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Προτό, Φιγκέιρας, Ένχελς, Νικολάου, Κούτρης, Ζντιέλαρ(77 Φουρτούνης), Ρομαό, Οτζίτζα, Πάρντο, Σεμπά(71 Μπέν), Εμενίκε(88 Μάριν).