ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | EUROPA LEAGUE | Εφτάψυχη ΑΕΚ

Εφτάψυχη ΑΕΚ

Αρνείται να χάσει η ΑΕΚ. Η ΄΄ένωση΄΄ παρότι προηγήθηκε εν τέλει βρέθηκε να χάνει με 1-2 και χρειάστηκε ένα γκολ στο 90 για να σώσει την παρτίδα.Ξανά προβλήματα στην άμυνα για τους ποδοσφαιριστές του Μανόλο Χιμένεθ, πνεύμα νικητή και ομάδα που παλεύει μέχρι τέλους παρουσίασε η Ελληνική ομάδα.

Πήγε να αυτοκτονήσει και να δώσει ΄΄δικό΄΄ της παιχνίδι η ΑΕΚ.  Μπροστά στον κόσμο της η ΄΄ένωση΄΄ βρέθηκε μπροστά στο σκορ χάρη στο πρώτο γκολ του Λιβάγια, αλλά τόσο η αναποτελεσματική της άμυνα, όσο και οι εξαιρετικές επεμβάσεις του τερματοφύλακα της Αούστρια της στέρησαν την νίκη. Τυχεροί θα πρέπει να αισθάνονται οι ποδοσφαιριστές του ΄΄δικεφάλου΄΄  που όχι μόνο ισοφάρισαν στο 90 αλλά είδαν και την Μίλαν να νικά την Ριέκα στα… χασομέρια της αναμέτρησης.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού προήλθε από τους φιλοξενούμενους όταν ο Μονσχάιν έκανε ένα σουτ με τον Ανέστη να αποκρούει εκπληκτικά. Λίγο αργότερα ο Λιβάγια κατάφερε να σπάσει το ρόδι και να ανοίξει λογαριασμό με την ΄΄κιτρινόμαυρη΄΄ φανέλα. Ο Μάνταλος έβγαλε την κάθετη πάσα στον Αραούχο ο οποίος έκανε το πλασέ με τον Πέντζ να διώχνει και τον Λιβάγια να παίρνει το ριμπάουντ για το 1-0.

Όμως μετά την επίτευξη του γκολ η ΑΕΚ επαναπαύτηκε και το πλήρωσε καθώς ο Μονσχάιν έκανε το 1-1. Και μάλιστα πήγε να δεχθεί και δεύτερο τέρμα μέσα σε λίγα λεπτά όταν ο Ταχούρι έπιασε ένα δυνατό σουτ αλλά ο Ανέστης ήταν σε ετοιμότητα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αούστρια έκανε το 1-2 όταν σε φάση που όλη η άμυνα της ΄΄ένωσης΄΄ σάστισε ο Ταχούρι το εκμεταλλεύτηκε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.Από εκεί και έπειτα η ομάδα της ΑΕΚ βρέθηκε να τρέχει με σκοπό μία νέα ανατροπή. Κάτι τέτοιο θα το πετύχαινε εάν δεν έπεφτε επάνω στον καταπληκτικό τερματοφύλακα της Αούστρια Πέντζ ο οποίος κυριολεκτικά κατέβασε ρολά. Απέκρουσε το πολύ καλό σουτ του Μάνταλου όπως και το φαουλ του Λάζαρου, ενώ είδε τον Αραούχο να αστοχεί σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ. Παρόλα αυτά η γηπεδούχος ομάδα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 90ο λεπτό ο Αραούχο έδωσε την πάσα στον Λιβάγια με τον Κροάτη να την στέλνει στα δίχτυα προ κενής εστίας.

Ως εκ τούτου η ΄΄ένωση΄΄ παρέμεινε στην δεύτερη θέση του ομίλου με τέσσερεις βαθμούς  δυο πόντους λιγότερους από την Μίλαν. Χωρίς βαθμό παρέμεινε η Ριέκα μετά την ήττα της στο Μιλάνο, ενώ η Αούστρια πήρε τον πρώτο της πόντο στην διοργάνωση.