ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΤΕΝΙΣ | Μια νίκη μακριά από το κυρίως ταμπλό ο Τσιτσιπάς

Μια νίκη μακριά από το κυρίως ταμπλό ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρήκε τον τρόπο και εξασφάλισε την πρόκριση του στον 2ο προκριματικό γύρο του Rakuten Japan Open, που διοργανώνεται στο Τόκιο, στην 2η εβδομάδα παραμονής του στην Ασία. Ο Έλληνας αθλητής επικράτησε του Νο152 στον κόσμο Tatsuma Ito, με 2-1 σετ, και πλέον απέχει μια νίκη από το κυρίως ταμπλό της ATP World Tour 500 διοργάνωσης.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις, θέλοντας να μπει για 3η εβδομάδα σερί σε κυρίως ταμπλό ATP διοργάνωσης. Στο Τόκιο αντιμετώπισε στον 1ο προκριματικό γύρο της 500αρας διοργάνωσης, τον Ιάπωνα Tatsuma Ito, No152 στον κόσμο. Η αναμέτρηση ήταν αρκετά σκληρή, με τον Έλληνα πρωταθλητή να παίρνει τη νίκη με 4-6, 7-6 (5), 6-2, έπειτα από 2 ώρες και 14 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς σημείωσε 9 άσσους στον αγώνα ενώ συνολικά έσπασε 5 φορές το αντίπαλο σερβίς, στις συνολικά 7 ευκαιρίες που είχε.

Στον αγώνα διεκδίκησης μιας θέσης στο κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης, ο 19χρονος αθλητής μας, που βρίσκεται αυτή την στιγμή στο Νο117 της παγκόσμιας κατάταξης, θα βρεθεί απέναντι από τον εξαιρετικό Frances Tiafoe, Νο73 στον κόσμο.