ΑΡΧΙΚΗ | ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ | Έχασε και από τον Παναιτωλικό

Έχασε και από τον Παναιτωλικό

Ο κατήφορος συνεχίζεται για τον Πλατανιά καθώς ηττήθηκε μέσα στην έδρα του με το βαρύ 0-3 απο τον Παναιτωλικό. Ντίας(2) και Ρόζα πέτυχαν τα τέρματα των φιλοξενούμενων.

Την εξαιρετική του πορεία στο φετινό πρωτάθλημα συνέχισε ο Παναιτωλικός ο οποίος μια εβδομάδα μετά την νίκη του με τον Παναθηναϊκό, κέρδισε και τον Πλατανιά μέσα στα Χανιά. Από την άλλη η ομάδα του Παράσχου είναι σε πολύ κακό φεγγάρι μιας και συνεχίζει να απογοητεύει μετά την περσινή εξαιρετική χρονιά.

Στο 12ο λεπτο του αγώνα ο Ρόσα έγινε αποδέχτης της μπάλας σουτάροντας δυνατά με τον Κοκκαλά να διώχνει και τον Ντίας να παίρνει το ριμπάουντ για το 0-1. Λίγο αργότερα ο Μάσουρεκ έκανε ένα πολύ δυνατό σουτ με την μπάλα όμως να μην βρίσκει στόχο και να καταλήγει άουτ. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Πλατανιά ήρθε στο 19 όταν ο Ντεβέσα μετά από τις ντρίπλες που επιχείρησε βρέθηκε απέναντι από τον Κυριακίδη, αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν αδύναμο. Στο 34ο λεπτό ο ίδιος παίχτης από το ύψος της μεγάλης περιοχής έπιασε ένα σουτ χωρίς ωστόσο να απειλήσει τον Κυριακίδη. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναιτωλικό να σκοράρει και δεύτερο τέρμα όταν έπειτα από το γύρισμα του Κλέσιο ο Ρόσα έκανε ένα καταπληχτικό σουτ με την μπάλα να πηγαίνει στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κοκκαλά.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πλατανιάς απείλησε πρώτος με ένα σουτ του Δημούτσου. Μερικά λεπτά αργότερα ο Στόιτσεφ έκανε ένα πολύ δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή με τον Κυριακίδη όμως να είναι σε ετοιμότητα και να διώχνει. Ο Πλατανιάς όχι μόνο δεν σκόραρε αλλά τελείωσε τον αγώνα με 10 παίχτες λόγο της αποβολής του Πλιάτσικα για άγαρμπο χτύπημα. Έτσι στο 80ο λεπτό αφού οι παίχτες του Παναιτωλικού συνεργάστηκαν αριστουργηματικά ο Μάζουρεκ έστρωσε στον Ντίας και εκείνος προ κενής εστίας έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3 των φιλοξενούμενων.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Παράσχος): Κοκκαλάς, Στάθης, Πριντέτα, Σκαρντοβέλι, Κοροβέσης (46' Στόιτσεφ), Δημούτσος, Πλιάτσικας, Ενσικουλού, Ντίντακ (67' Κρος), Στανισάβλιεβιτς (46' Πατράλης), Μπούτνικ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Χάβος): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μίχαϊ, Μόρας, Ρόσα (52' Τσοκάνης), Μπεχαράνο (67' Μπράβο), Μάρκος Πάουλο, Μάσουρεκ, Ντίας, Ρόζα (59' Λόπες) και Κλέζιο.