ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΤΕΝΙΣ | Προκρίθηκε στο κυρίως ταμπλό, στο Τόκιο ο Τσιτσιπάς

Προκρίθηκε στο κυρίως ταμπλό, στο Τόκιο ο Τσιτσιπάς

Εξαιρετικός για ακόμα μια φορά ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να εξασφαλίσει το εισιτήριο του στο κυρίως ταμπλό του Rakuten Japan Open, έπειτα από την εντυπωσιακή νίκη που πέτυχε κόντρα στο No73 της παγκόσμιας κατάταξης, Frances Tiafoe, με 2-0 σετ. Αυτή ήταν η 4η Top100 νίκη για τον Έλληνα τενίστα, που δείχνει να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση.

O Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν για ακόμα μια φορά εξαιρετικός, καθώς χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, κατάφερε να κερδίσει σε 75 λεπτά το Νο73 της παγκόσμιας κατάταξης Frances Tiafoe, με 6-4, 6-2.

Στο 1ο σετ δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση, καθώς o 19χρονος Έλληνας αθλητής δεν αντιμετώπισε ούτε ένα break point, αντίθετα ήταν εξαιρετικά απειλητικός διεκδικώντας το σπάσιμο του αντίπαλου σερβίς 5 φορές. Ένα από τα συνολικά 5 break point ήταν αρκετό για να του δώσει το 1ο σετ με 6-4.

Στο 2ο σετ, διατηρώντας υψηλή απόδοση ο Στέφανος κατάφερε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα με 3-0, έχοντας σπάσει μια φορά το αντίπαλο σερβίς, στο 2ο game. Ασκώντας στη συνέχεια ακόμα μεγαλύτερη πίεση έκανε εκ νέου break στο 6o game, παίρνοντας προβάδισμα με 5-1.

Ο Tiafoe βρήκε απάντηση σε εκείνο το σημείο του αγώνα, παίρνοντας προς το παρόν το 1 από τα 2 break που έδωσε στον Τσιτσιπά, ωστόσο ο Έλληνας αθλητής κατάφερε και πάλι να πετύχει το break στο 8ο game, και να κλείσει την αναμέτρηση, με 6-2 στο 2ο σετ.

Αυτή η νίκη εξασφαλίζει στον Έλληνα αθλητή την είσοδο του στο τουρνουά της σειράς ATP World Tour 500, όπου κληρωθηκε στον 1ο γύρο με το Νο 1 του τουρνουά  Marin Cilic.