ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΕΘΝΙΚΗ | Έκανε το καθήκον της και τώρα ελπίζει

Έκανε το καθήκον της και τώρα ελπίζει

Η Ελλάδα νίκησε την Κύπρο(1-2) επιστρέφοντας στην δεύτερη θέση του ομίλου της που οδηγεί στα μπαράζ του παγκοσμίου κυπέλλου. Μήτρογλου και Τζιόλης τα γκολ της νίκης.

Έπρεπε να νικήσει και το έκανε. Η Εθνική αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ έκανε ένα ΄΄εκρηκτικό΄΄ τρίλεπτο στο οποίο σημείωσε δυο γκολ και πήρε την νίκη στην έδρα της Κύπρου(σε ένα γήπεδο στο οποίο ένα μήνα πριν η Βοσνία ηττήθηκε). Πλέον μένει μόνο ένα παιχνίδι απέναντι στο Γιβραλτάρ για να εξασφαλίσει και τυπικά την υπόθεση δεύτερη θέση και να δει εάν καταφέρει να συμπεριληφθεί στις καλύτερες δεύτερες που θα ΄΄κονταροχτυπηθούν΄΄για ένα εισιτήριο που οδηγεί στο παγκόσμιο κύπελλο της Ρωσίας.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι δυο ομάδες μπήκαν με όρεξη για να παίξουν ποδόσφαιρο και όχι να αμυνθούν. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 8ο λεπτό και άνηκε για την Εθνική, όταν έπειτα από γέμισμα έξω από την μεγάλη περιοχή της Κύπρου ο Μανωλάς έπιασε μια δυνατή κεφαλιά με την μπάλα όμως να μην βρίσκει στόχο και να περνά έξω.

Στο 12ο λεπτό ήρθε και η δεύτερη τελική προσπάθεια για την ομάδα του Σκίμπε όταν ο Τζαβέλλας σέντραρε από αριστερά αλλά η κεφαλιά του Φορτούνη ήταν αδύναμη.

Ή πρώτη προσπάθεια της Κύπρου μετουσιώθηκε και σε γκολ όταν ο Σωτηρίου βρέθηκε απέναντι από τον Καρνέζη και με δεύτερη προσπάθεια(αρχικά ο Έλληνας τερματοφύλακας απέκρουσε το πλασέ) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η απάντηση από την Εθνική ήρθε στο 23ο λεπτό όταν ο Μάνταλος πάσαρε στον Μήτρογλου και εκείνος αφού χρησιμοποίησε με πολύ ωραίο τρόπο το σώμα του έκανε ένα πολύ όμορφο πλασέ για την ισοφάριση της Ελλάδας. Και μάλιστα δεν έμεινε μόνο εκεί καθώς έπειτα από κόρνερ του Φορτούνη ο Τζιόλης έπιασε την κεφαλιά για το 1-2 της ΄΄γαλανόλευκης΄΄ που την έβαλε σε θέση οδηγού στον αγώνα.

Η ομάδα του Σκίμπε έχασε και άλλη ευκαιρία για να διευρύνει το προβάδισμα της όταν ο Μάνταλος βγήκε στην κόντρα και προτίμησε να πασάρει στον Φορτούνη, αλλά δεν υπολόγισε τον Δημητρίου ο οποίος έκανε την προβολή και έκλεψε την μπάλα μην επιτρέποντας  στον άσο του Ολυμπιακού να γίνει απειλητικός.

Στο δεύτερο μέρος η Ελλάδα έφτασε κοντά στο 1-3 όταν ο Μήτρογλου από τον χώρο του κέντρου κέρδισε την μπάλα φτάνοντας μέχρι την μεγάλη περιοχή  αλλά το πλασέ που επιχείρησε δεν είχε δύναμη, με αποτέλεσμα ο Παναγή να μπλοκάρει με ευκολία.

Στο 55 πάλι από αντεπίθεση η Εθνική βγήκε στην κόντρα με τον Φορτούνη να δίνει στον Μήτρογλου και εκείνος με το δεξί να κάνει ένα σουτ το οποίο κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Το επιθετικό κρεσέντο της ΄΄γαλανόλευκης΄΄ συνεχίστηκε αυτήν την φορά με τον Μάνταλο του οποίου το τρομερό σουτ κατέληξε στο δοκάρι.

Στο 68ο λεπτό ο αρχηγός της Εθνικής Βασίλης Τοροσίδης έγινε αλλαγή με τον Παναγιώτη Ρέτσο να παίρνει την θέση του. Μετά της χαμένες ευκαιρίες της Εθνικής ο αγώνας δεν είχε ρυθμό με την Κύπρο να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να διασπάσει την πολύ καλή άμυνα της Ελλάδας(για ακόμα ένα παιχνίδι). Η Εθνική βλέποντας της αμυντικές αδυναμίες της αντιπάλου της, θέλησε να της δώσει την κατοχή της μπάλας και να ΄΄χτυπήσει΄΄ στην κόντρα επίθεση. Έτσι το 1-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος με την Εθνική να παίρνει μια σημαντική νίκη η οποία την τοποθετεί στην δεύτερη θέση του ομίλου, χάρη φυσικά στην νίκη που πέτυχε το Βέλγιο ενάντια στην Βοσνία λίγη ώρα νωρίτερα.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Kύπρος: Παναγή, Δημητρίου, Κατελάρης, Αντωνιάδης(63 Αλεξάνδρου), Λαϊφης, Μαργκάσα(85 Μυτίδη), Λαμπάν, Αρτυματάς, Κάστανος(79 Οικονομίδης), Κυριάκου και Σωτηρίου.

ΕλλάδαΚαρνέζης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Τζαβέλλας, Ζέκα, Τζιόλης, Μάνταλος, Σταφυλίδης, Φορτούνης(75 Δώνης), Μήτρογλου(89 Σάμαρης).