ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΜΟΥΝΤΙΑΛ | Nίκησε την Βοσνία το Βέλγιο

Nίκησε την Βοσνία το Βέλγιο

Σε ένα παιχνίδι που σημειώθηκαν συνολικά επτά γκολ το Βέλγιο πήρε την νίκη στην έδρα της Βοσνίας και έστειλε το.. δώρο που ήθελε η Εθνική μας,

Μπορεί να έχει κλειδώσει την πρώτη θέση αλλά το Βέλγιο έδειξε πως παίζει μόνο για την νίκη αφού κέρδισε εκτός έδρας την Βοσνία στο βροχερό Σαράγιεβο. Μενιέ, Μπατσουαγί, Βερτόχεν και Καράσκο σημείωσαν τα γκολ της νίκης.

Το Βέλγιο ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα και μόλις στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Μενιέ. Παρόλα αυτά μετά από αδράνεια της Βελγικής άμυνας ο Μεντούνγιανιν έφερε τον αγωνα στα ίσα. Εννιά λεπτά αργότερα ο Βερτόχεν έκανε τραγικό λάθος μετά από το βολέ του Μπέγκοβιτς με αποτέλεσμα ο Βίστσα να νικά τον Κουρτουά για την ανατροπή της Βοσνίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Βέλγιο δεν το έβαλε κάτω και έφτασε στην ολική ανατροπή. Πρώτα στο 59 ο Μπατσουαγί έκανε το 2-2 και στην συνέχεια ο Βερτόχεν πήρε το αίμα του πίσω για το 2-3! Το ματς όμως σε καμία περίπτωση δεν είχε τελειώσει και στο 82ο λεπτό ο Ντούμιτς έπιασε την κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ για να φέρει τον αγώνα σε ισορροπία για τρίτη φορά(!)

Ωστόσο η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε και πολύ μιας και ο Καράσκο λίγα λεπτά αργότερα έκανε το 3-4 που ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Βοσνία (Μεχμέντ Μπαζντάρεβιτς): Μπέγκοβιτς, Ντούμιτς, Βίστσα (71’ Χαΐροβιτς), Βράνιες, Σούνιτς, Κολάζινατς, Μπέσιτς (62’ Γιάγιαλο), Μεντούνγιανιν (75’ Ιμπίσεβιτς), Λούλιτς, Ντούλιεβιτς, Τζέκο.

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Μενιέ, Αλντερβάιρελντ, Βερμάελεν, Φερτόνχεν, Ντε Μπρούινε, Φελαϊνί (29’ Ντεντόνκερ), Αζάρ, Καράσκο (86’ Τσαντλί), Μέρτενς (46’ Τίλεμανς), Μπατσουαγί.