ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΕΘΝΙΚΗ | Τέλος καλό όλα καλά

Τέλος καλό όλα καλά

Η Ελλάδα νίκησε ΄΄ακούραστα΄΄ το Γιβραλτάρ για την τελευταία αγωνιστική του ομίλου καταλαμβάνοντας την δεύτερη θέση. Δύο γκολ ο Μήτρογλου, από ένα Τοροσίδης και Γιαννιώτας. Περιμένει να δει ποιος θα είναι ο αντίπαλος της η Εθνική.

Αποστολή εξετελέσθη. Η Ελλάδα φαίνεται πως άφησε πίσω για τα καλά την εφιαλτική εμπειρία που βίωσε πριν ένα χρόνο και πλέον ετοιμάζεται για το παγκόσμιο κύπελλο του καλοκαιριού. Φυσικά για να πάει στην Ρωσία το ερχόμενο καλοκαίρι θα πρέπει πρώτα να αγωνιστεί στα μπαράζ. Ελβετία, Κροατία, Ιταλία και Δανία είναι οι τέσσερεις πιθανοί αντίπαλοι.

Στα του αγώνα η Εθνική μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό την επίτευξη ενός γρήγορου γκολ κάτι που θα έκανε την υπόθεση νίκη πιο εύκολη. Η πρώτη στιγμή που το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα απείλησε ήρθε στο όγδοο λεπτό όταν ο Τοροσίδης έπιασε μια κεφαλιά με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 15ο λεπτό οι παίχτες της εθνικής συνεργάστηκαν με όμορφο τρόπο με τον Σταφυλλίδη αμαρκάριστο να κάνει μια κεφαλιά η οποία ωστόσο δεν βρήκε στόχο περνώντας άουτ. Στο 21ο λεπτό ο Φορτούνης βρήκε χώρο έξω από την μεγάλη περιοχή κάνοντας ένα δυνατό σουτ με την μπάλα όμως να μην του κάνει το χατίρι. Έξι λεπτά αργότερα ο Χριστοδουλόπουλος από μακριά εκτέλεσε ένα φάουλ με τον Ιμπραιμ να μπλοκάρει την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια. Το γκολ που έψαχνε η Εθνική ήρθε στο 32ο λεπτό όταν ο Μάνταλος πάσαρε στον Ζέκα και εκείνος με άψογη σέντρα βρήκε τον Τοροσίδη που είχε πατήσει στην περιοχή κάνοντας το 1-0.

Όπως ήταν λογικό αυτό το γκολ έλυσε τα πόδια των Ελλήνων ποδοσφαιριστών που έβγαζαν μια ηρεμία στον αγωνιστικό χώρο. Από την άλλη το Γιβραλτάρ δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο παιχνίδι πέρα από το να μείνει πίσω και να προσπαθήσει με κάποια αντεπίθεση να γίνει απειλητικό στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη τα πράγματα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα με την Εθνική να προσπαθεί να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Γιβραλτάρ. Στο 61ο λεπτό ο σύνηθες ύποπτος Κώστας Μήτρογλου αξιοποίησε την όμορφη πάσα του Μάνταλου για να κάνει με ψύχραιμο πλασέ το 2-0 της Εθνικής. Δύο λεπτά αργότερα η Εθνική βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα. Συγκεκριμένα ο Φορτούνης πάσαρε στον Τοροσίδη και εκείνος με την σειρά του αφού μπήκε στην μεγάλη περιοχή ΄΄έστρωσε΄΄ στον Κώστα Μήτρογλου με τον τελευταίο με χαρακτηριστική άνεση να εκτοξεύει το σκορ του αγώνα στο 3-0.

Ο ίδιος παίχτης λίγο έλειψε να χρηστεί ξανά σκόρερ αλλά το σουτ που επιχείρησε στο 69ο λεπτό κατέληξε άουτ.  Στο 78 ο Γιαννιώτας έβαλε και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκορερς. Το μισό γκολ ανήκει βέβαια στον Κώστα Σταφυλλίδη ο οποίος πρόλαβε την μπάλα πριν βγει άουτ βγάζοντας μια ΄΄γλυκιά΄΄ σέντρα για τον άσο της Βαγιαδολίδ ο οποίος με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ιμπραίμ. Μάλιστα λίγο αργότερα παραλίγο να βάλει και δεύτερο τέρμα όταν το σουτ που επιχείρησε κόντραρε σε παίχτη του Γιβραλτάρ με την μπάλα να πηγαίνει κόρνερ.

Όπως ήταν λογικό ο αγώνας από το σημείο αυτό και μετά είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την Ελλάδα να εκπληρώνει τον αρχικό της στόχο που δεν ήταν άλλος από την δεύτερη θέση του ομίλου. Πλέον θα περιμένει την κλήρωση για να δει ποιος θα βρεθεί στον δρόμο της, προκειμένου να πάει στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΕΛΛΑΔΑ (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Τοροσίδης (68' Μανιάτης), Σταφυλίδης, Παπασταθόπουλος (68' Τζιόλης), Παπαδόπουλος, Ζέκα, Ταχτσίδης, Χριστοδουλόπουλος (74' Γιαννιώτας), Μάνταλος, Φορτούνης, Μήτρογλου.

ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ (Τζεφ Γουντ): Άιμπραχιμ, Γκαρσία, Τσιπολίνα, Ολιβέρο, Μπαρνέτ, Μπαρντόν, Γουόκερ, Ερνάντες, Πονς (72' Γκίλινγκ), Κόουμπς (88' Ρουίς), Λόπες (62' Γιόμε).