ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | SUPER LEAGUE | Πέρασε από την Νέα Σμύρνη ο Ολυμπιακός

Πέρασε από την Νέα Σμύρνη ο Ολυμπιακός

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το τρίτο λεπτό ο Ολυμπιακός κατάφερε να φύγει με το διπλό από την έδρα του Πανιωνίου. Έντονες διαμαρτυρίες οι γηπεδούχοι από τον διαιτητή Ευαγγέλου για τις αποφάσεις του.

Την πρώτη του νίκη πανηγύρισε ο Τάκης Λεμονής στον πάγκο του Ολυμπιακού(είχαν προηγηθεί οι ήττες από Γιουβέντους και Ατρόμητο), αφού κατάφερε να πάρει το διπλό στην Νέα Σμύρνη. Σοβαρά προβλήματα στην άμυνα οι Ερυθρόλευκοι, δυστυχώς πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο διαιτητής της αναμέτρησης Ευαγγέλου που έδωσε αυστηρό πέναλτι σε μαρκάρισμα του Οικονόμου στον Φορτούνη και αρνήθηκε να δώσει στο μαρκάρισμα του Φιγκέιρας πάνω στον Χατζισαφί.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους γηπεδούχος καθώς μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα ο Σπιριντόνοβιτς εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Φιγκέιρας ΄΄νικώντας΄΄ τον Προτό για το 1-0. Παρά το γκολ ο Πανιώνιος δεν πατούσε καλά στο γήπεδο και το γκολ που δέχθηκε ήταν αναμενόμενο. Συγκεκριμένα ο Φορτούνης εκτέλεσε ένα φάουλ με τον Σισέ να πιάνει την κεφαλιά και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Λίγο αργότερα ο Πάρντο είδε την προσπάθεια του να σταματά στο δοκάρι. Ότι δεν έγινε σε αυτήν την φάση έγινε στο 37 όταν ο Ανσαριφάρντ ΄΄σκότωσε΄΄ παλιά του ομάδα για την ανατροπή των ΄΄ερυθρόλυκων΄΄. Στο 45 ο ίδιος παίχτης έκανε το 1-3 αφού πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Κότνικ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος με τον Λάμπρου θέλησε να μπει ξανά στο παιχνίδι κάτι που έγινε στο 82 όταν ο Μασούντ νίκησε τον Προτό από την άσπρη βούλα. Οι παίχτες του Ολυμπιακού δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα αυτήν την φορά με τον Ντουρμισάι.

Όμως στην αμέσως επόμενη φάση ο Φορτούνης συγκρούστηκε με τον Οικονόμου με τον Ευαγγέλου να δείχνει παραπάνω… ευαισθησία και να δίνει πέναλτι. Από εκεί ο Έλληνας ποδοσφαιριστής δεν αστόχησε κάνοντας το 3-4 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Και αυτό γιατί στις καθυστερήσεις ο Φιγκείρας βρήκε με το πόδι στα πλευρά του Μασούντ με τον διαιτητή να μην συγκινείται και να δείχνει παίζεται.

Έτσι ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα(αφού είχε να νικήσει από τον Αύγουστο) και μείωσε την διαφορά με την πρωτοπόρο ΑΕΚ στους δυο πόντους.

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Οικονόμου, Μπανανά, Χατζισαφί, Κόρμπος, Σιώπης, Σπιριντόνοβιτς, Μασούντ, Μασούρας, Γεσίλ

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Κούτρης, Νικολάου, Σισέ, Φιγκέιρας, Οτζίτζα, Ρομαό, Σεμπά, Φορτούνης, Πάρντο, Ανσαριφάρντ