ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | CHAMPIONS LEAGUE | Αξιοπρεπής εμφάνιση από τον Ολυμπιακό

Αξιοπρεπής εμφάνιση από τον Ολυμπιακό

Χωρίς να... διασυρθεί έφυγε από το Καμπ Νου ο Ολυμπιακός καθώς ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με 3-1. Το γκολ της τιμής από πλευράς ΄΄ερυθρόλευκων΄΄ το πέτυχε ο Νικολάου, ο οποίος είχε πετύχει και αυτογκόλ στο πρώτο ημίχρονο. Με 10 παίχτες από το πρώτο μέρος έπαιζε η Μπαρτσελόνα λόγο της ανόητης αποβολής του Πικέ.

Δεν τα πήγε άσχημα ο Ολυμπιακός στο Κάμπ Νου. Η ομάδα του Τάκη Λεμονή δεν διασύρθηκε στο ΄΄κάστρο΄΄ της Μπαρτσελόνα και ηττήθηκε με 3-1. Θα  πρέπει να αισθάνονται τυχεροί οι παίχτες της Ελληνικής ομάδας καθώς ο Πικέ αποβλήθηκε στο πρώτο 45λεπτο αφήνοντας τους ΄΄μπλαουγκράνα΄΄ με 10 ποδοσφαιριστές και ως εκ τούτου τους έβαλε ένα μίνι φρένο. Αποθεώθηκε από τους φιλάθλους του Ολυμπιακού ο Ερνέστο Βαλβέρδε ο οποίος… σεβάστηκε την πρώην του ομάδα και δεν θέλησε να νικήσει με πολλά γκολ(όπως το συνηθίζει η ομάδα της Βαρκελώνης)

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Μπαρτσελόνα όπως ήταν λογικό είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να διασπάσει την ΄΄πολυπρόσωπη΄΄ άμυνα του Ολυμπιακού. Από την πλευρά τους οι ΄΄ερυθρόλευκοι΄΄ έπαιζαν μαζική ζώνη άμυνας προκειμένου να περιορίσουν τους ΄΄αστέρες΄΄ της Ισπανικής ομάδας. Πράγμα που κατάφερναν πολύ καλά μέχρι το 18ο λεπτό όταν ο Νικολάου έβαλε άσχημα το πόδι του στην σέντρα του Ντεουλοφέου, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Λίγο αργότερα οι ΄΄μπλαουγκράνα΄΄ έχασαν ευκαιρία να κάνουν δυο τα τέρματα τους, αλλά η κεφαλιά του Παουλίνιο σταμάτησε στο δοκάρι του Προτό. Στο 30ο λεπτό ο Μέσι εκτέλεσε ένα φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να μην κάνει το χατίρι του Μπουσκέτς(που έπιασε την κεφαλιά)και να περνά άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Μέσι έβγαλε μια τρομερή πάσα στον Σουάρεζ που βγήκε απέναντι από τον Προτό, με τον ΄΄πορτιέρο΄΄ της Ελληνικής ομάδας να αποκρούει σε κόρνερ.  Στο 42 η Μπαρτσελόνα έκανε το 2-0 αλλά ο Πικέ είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του προκειμένου να στείλει την μπάλα στα δίχτυα έχοντας αποτέλεσα όχι μόνο το γκολ να ακυρωθεί, αλλά και τον ποδοσφαιριστή να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλλεται. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 1-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Βαλβέρδε πέρασε στο παιχνίδι τον Μασεράνο ο οποίος αγωνίστηκε δίπλα στον Ουμτιτί. Και παρότι οι ΄΄μπλαουγκράνα΄΄ έπαιζαν με παίχτη λιγότερο αυτό ουδέποτε αποτυπώθηκε στο χορτάρι του Κάμπ Νου. Και αυτό γιατί στο 61 ο Μέσι με ένα από τους… αγαπημένους του τρόπους έκανε το 2-0. Πιο συγκεκριμένα ο Αργεντινός σούπερ σταρ εκτέλεσε αριστουργηματικά το φάουλ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Προτό. Τρία λεπτά αργότερα η ΄΄Μπάρτσα΄΄ έκανε τα τέρματα της τρία με σκόρερ τον Λούκας Ντίν, όταν πλάσαρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από την πάσα του Μέσι.

Όπως ήταν λογικό μετά την επίτευξη του τρίτου γκολ η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ΄΄κατέβασε΄΄ απόδοση στο παιχνίδι. Και ενώ όλα έδειχναν πως το 3-0 θα ήταν το τελικό σκορ ο Νικολάου είχε αντίθετη άποψη. Και αυτό γιατί στο 90ο λεπτό έπειτα από το κόρνερ του Φουρτούνη έπιασε μια δυνατή κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν για το γκολ της τιμής των ΄΄ερυθρόλευκων΄΄.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Mπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Ντιν, Παουλίνιο, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Μέσι, Σουάρες, Ντεουλοφέου

Ολυμπιακός: Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Νικολάου, Κούτρης, Ζιλέ, Ρομαό, Ζντίελαρ, Καρσελά, Οφόε, Ανδρούτσος