ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | EUROPA LEAGUE | ΄΄Ορθια΄΄ στον Σάν Σίρο

΄΄Ορθια΄΄ στον Σάν Σίρο

Η ΑΕΚ πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση ήρθε ισόπαλη με την Μίλαν(0-0) και έγραψε ιστορία καθώς έγινε η πρώτη Ελληνική ομάδα που πήρε θετικό αποτέλεσμα στο σπίτι των ΄΄ροσονέρι΄΄. Τρομερός Ανέστης που με τις επεμβάσεις του κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Κοίταξε την Μίλαν στα μάτια και εν τέλει δικαιώθηκε. Η ΑΕΚ συνέχισε αήττητη στον όμιλο της στο Γιουρόπα Λίγκ ενάντια σε ομάδα που είναι στα φαβορί για την κατάκτηση της διοργάνωσης. Ο Ανέστης θύμισε… Σορεντίνο και πραγματοποιώντας το καλύτερο του παιχνίδι με την φανέλα της ΑΕΚ βοήθησε την ομάδα του να φύγει με ένα τεράστιο χαμόγελο από το γήπεδο της Μίλαν.

Στο έβδομο λεπτό η γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Πάτρικ Κουτρλονε να είναι σε εμφανή θέση οφσάιντ και το γκολ του να ακυρώνεται. Η ΑΕΚ έφτασε μια ανάσα από το 0-1 όταν ο Σιμόες πίεσε το Μουσάκιο κάνοντας τον χάσει την μπάλα αλλά στο πλασέ που επιχείρησε η μπάλα πέρασε ξυστά την γραμμή και δεν κατέληξε στα δίχτυα του Ντοναρούμα. Στο 41ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε και δέυετερη μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει όταν ο Λάζαρος Χριστοδουλοπουλος πάσαρε στον Μάνταλο και εκέινος καθυστέρησε να σουτάρει με αποτέλεσμα ο Μπονούτσι να διώξει την μπάλα σε κόρνερ. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου άνηκε στην Μίλαν όταν ο Αντρέ Σίλβα επεχείρησε ένα πλασέ με τον Σιμόες να παρεμβάλλεται και να μην αφήνει τον συμπατριώτη του να σκοράρει.

Στην επανάληψη η Μίλαν αύξησε την πίεση στο παιχνίδι της αλλά δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία του Γιάννη Ανέστη. Αρχικά ο Έλληνας τερματοφύλακας είπε όχι στον Κουτρόνε στο 69ο λεπτό. Στο 80 ο Σούσο έκανε ένα σκαφτό σουτ το οποίο δεν είχε αντίκτυπο. Ετσι φτάσαμε στο 85ο λεπτό όταν ο Μπακασέτας εκτέλεσε ένα φάουλ  ΄΄ρουκέτα΄΄ βλέποντας τον Ντοναρούμα να αποκρούει δύσκολα την μπάλα .

Στο 90ο λεπτό ο Τσαχάνογλου θέλησε με μία εκτέλεση φάουλ να δώσει την νίκη στην ομάδα του αλλά ο Ανέστης είχε αντίθετη άποψη κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.