ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Πρώτη νίκη για ΠΟΑ

Πρώτη νίκη για ΠΟΑ

Ο ΠΟΑ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα καθώς κέρδισε την αξιόμαχη ΑΕΜ με σκορ 2-0.Τα γκολ σημείωσαν ο Χαρίτος και ο Τριανταφύλλου.

Το πρώτο του τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΠΟΑ, καθώς νίκησε με 2-0 στην έδρα του την Α.Ε.Μυλοποτάμου. Η ομάδα του Ατσαλένιου ήταν καλύτερη από τους φιλοξενούμενους και δικαίως έφτασε στην νίκη.

Ο ΠΟΑ απείλησε πρώτος όταν στο 4ο λεπτό Χατζηανδρέου εκτέλεσε ένα φάουλ με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Λουτριώτη. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 18ο λεπτό με τον Βιτώρο να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Έτσι φτάσαμε στο 30ο λεπτό όταν ο Χαρίτος έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή της ΑΕΜ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Λουτριώτη. Επτά λεπτά αργότερα ο ΠΟΑ έχασε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του όταν ο Καρβελάς βρήκε χώρο από δεξιά επιχειρώντας ένα σουτ χωρίς ωστόσο να έχει επιτυχία. Η ΑΕΜ από την πλευρά της δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 1-0.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΜ απείλησε στο 52ο λεπτό όταν ο Δελήμπασης έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Παπαδομιχελάκη και να αλλάζει πορεία. Στο 70ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση, αλλά το σουτ του Μηνά πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Παπαδάκη.

Παρά τις ευκαιρίες της ΑΕΜ η ομάδα που βρήκε δίχτυα ήταν ο ΠΟΑ. Πιο συγκεκριμένα ο Τριανταφύλλου ήταν ο παίχτη που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να μετατρέψει τα τέρματα των γηπεδούχων σε δυο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε δυο δοκάρια, από ένα για κάθε ομάδα. Αρχικά o Bιτώρος από την ΑΕΜ είδε την προσπάθεια του να σταματά στο δοκάρι. Στην αμέσως επόμενη φάση ο ΠΟΑ δεν κατάφερε να κάνει τα τέρματα του τρία όταν ο Μπερκής είδε την μπάλα στην πορεία που είχε χαράξει προς τα δίχτυα να βρίσκει στο δοκάρι, με αποτέλεσμα το 2-0 να είναι και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΠΟΑ: Παπαδάκης, Καρβελάς, Ρουμπάκης, Χαρίτος (79' Μπερκης), Τζανής, Παπαδομιχελάκης, Φραγκιαδάκης, Χατζηανδρέου (88' Τοπάλι), Τριανταφύλλου, Ντάμπος (65' Ρωμανάκης), Πατηνιώτης

ΑΕΜ: Λουτριώτης, Μυρθιανός, Σιόρες, Μποτωνάκης, Λένκα, Στούπης (65' Κριτσωτάκης), Μπακάλης, Δελήμπασης, Βιτώρος, Μηνάς, Μερτίρι (51' Ντινιωτάκης)

Διαιτητής: Κουκουράκης