ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | ΧΑΝΤΙκαπ πρόκρισης

ΧΑΝΤΙκαπ πρόκρισης

Ο ΟΦΗ επικράτησε με 1-0 του Πλατανιά στο Γεντί Κουλέ, βάζοντας ισχυρές βάσεις πρόκρισης στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Το γκολ της νίκης σημείωσε ο Χαντί.

Με τέτοια… εμφάνιση πώς να χάσει; Ο ΟΦΗ φορώντας την ίδια ακριβώς φανέλα με αυτήν στον τελικό του 1987 νίκησε τον Πλατανιά(που αγωνίζεται μια κατηγορία πιο πάνω) στο Γεντί Κουλέ παίρνοντας μια σημαντική νίκη, στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι για φέτος.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και δικαιότατα πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Μάλιστα δεν χρειάστηκε να μπούμε καν στο πρώτο δεκάλεπτο για να ανοίξουν το σκορ οι Ηρακλειώτες. Πιο συγκεκριμένα στο 9ο λεπτό ο Κοιλιάρας έβγαζε μια σέντρα από αριστερά με τον Χαντί να κάνει το πλασέ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κοκκαλά. Στο 24ο λεπτό ο ΟΦΗ έχασε την ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα του όταν το σουτ του επιχείρησε ο Ορτέγκα σταμάτησε στο δοκάρι.

Η πρώτη ευκαιρία από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Ζιαμπάρης έκανε το λάθος με τον Παπανικολάου να κλέβει την μπάλα, αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Στρέζο.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι με τον ΟΦΗ να είναι καλύτερος στο χορτάρι και να ψάχνει ένα ακόμα γκολ. Μάλιστα κάτι τέτοιο θα είχε συμβεί εάν ο Κοκκαλάς δεν απέκρουε την δυνατή κεφαλιά του Κουσκουνά στο 66ο λεπτό. Λίγο αργότερα ο Μάρτος έπιασε το καλό σουτ με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να περνά έξω από την εστία.

Στο 72ο λεπτό ο Πλατανιάς έφτασε μια ανάσα από το γκολ όταν ο Μπούτνικ εκτέλεσε ένα φαουλ με την μπάλα να περνά από το τείχος και τον Στρέζο να διώχνει σε κόρνερ.  Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση με τον Κουσκουνά να στρώνει στον Χαντί και εκείνος να κάνει ένα σουτ, χωρίς όμως να έχει επιτυχία.

Ο Πλατανιάς στα τελευταία λεπτά έγινε πιο απειλητικός θέλοντας να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να το κάνει πράξη. Έτσι το 1-0 ήταν και το τελικό σκορ με την ΄΄όμιλο΄΄ να παίρνει μια σημαντική νίκη που θα του δώσει αυτοπεποίθηση για την συνέχεια.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Νάστος, Ορτέγκα, Κουσκουνάς, Χαντί, Μάρτος (72’ Όγκμποε), Παπαστεριανός (79’ Ρούσσος), Κομεσίδης, Κοιλιάρας, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης.

Πλατανιάς (Γ. Παράσχος): Κοκκαλάς, Δημούτσος, Στανισάβλιεβιτς, Αγγελόπουλος, Παπανικολάου, Ζίκο (46’ Κοροβέσης), Πλιάτσικας, Πριντέτα, Ουές (78’ Γκρέλζακ), Καρυπίδης (46’ Κρός), Μπούντνικ.