ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Ατύ(χ)ησε ο Εργοτέλης...

Ατύ(χ)ησε ο Εργοτέλης...

Ο Εργοτέλης θα μπορούσε να πάρει την νίκη αλλά δεν είχε την τύχη με το μέρος του και έμεινε στο 0-0 με την Καλλιθέα. Ένα χαμένο πέναλτι και δυο δοκάρια είχαν οι γηπεδούχοι.

Ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή του σε γκολ. Μάλιστα η Καλλιθέα αγωνιζόταν με 10 ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Βασιλείου.

Στο 16ο λεπτό οι Ηρακλειώτες απείλησαν με ένα σουτ του Σταματόπουλου το οποίο έδιωξε με δυσκολία ο Κορωνάκης. Λίγο αργότερα ο Ροβίθης είδε το πλασέ του να σταματά στο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι ήταν το αφεντικό του παιχνιδιού και θα είχαν πετύχει κάποιο τέρμα εάν ο Κορωνάκης δεν ήταν σε μεγάλη βραδιά.

Στο δέυτερο μέρος ο Βασιλείου έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή χρησιμοποιώντας το χέρι του με αποτέλεσμα ο διαιτητής να του δείχνει την απευθείας κόκκινη και να δίνει το πέναλτι στον Εργοτέλη. Από την άσπρη βούλα ο Σταματάκος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι σπαταλώντας μια τεράστια ευκαιρία για την ομάδα του να ανοίξει το σκορ.

Από το σημείο αυτό και μετά η Καλλιθέα έπαιξε μαζική άμυνα προκειμένου να κρατήσει το αποτέλεσμα και εν τέλει τα κατάφερε αφού με τις καθυστερήσεις που έκαναν οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν τον χρόνο και έκοψαν την ροή του παιχνιδιού.

Έτσι το 0-0 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα με τους παίχτες του Εργοτέλη να φεύγουν από το γήπεδο στενοχωρημένοι αφού δεν κατάφεραν να πάρουν τους βαθμούς της νίκης.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Εργοτέλης (Τ. Γκώνιας): Λαδάς, Μπουρσέλης, Βογιατζής, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (72’ Κούρτι), Σταμόπουλος, Ροβίθης (46’ Έφορντ), Κούιπερς, Σταματάκος, Μπούζας (78’ Αγγελόπουλος).

Καλλιθέα (Μ. Τροΐζι): Κορωνάκης, Μπράιμα, Μάκο (66’ Μηλιός), Ντιακιτέ, Παπαγγελής, Μίγγος, Χοτζάλι, Βινίσιους (64’ Σμυρλής), Συριόπουλος, Βασιλείου, Ξόμπλιος (54’ Παναγιωτούδης).