ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Ξεκίνησε με το δεξί ο ΟΦΗ 2-1 στις Σέρρες

Ξεκίνησε με το δεξί ο ΟΦΗ 2-1 στις Σέρρες

Ο ΟΦΗ πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Football League, καθώς επικράτησε με 1-2 στην έδρα του Πανσερραϊκού. Τα γκολ για την Κρητική ομάδα πέτυχαν ο Χαντί και ο Κουτσιανικούλης. Στις καθυστερήσεις μείωσε ο Τσελεπίδης.

Έδειξε ότι φέτος είναι αποφασισμένος για άνοδο. Ο ΟΦΗ χωρίς να κινδυνέψει ιδιαίτερα πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα καθώς κέρδισε τον αξιόμαχο Πανσερραϊκό με 1-2. Καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ο ΟΦΗ που απειλήθηκε ελάχιστα.

O OΦΗ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο πέμπτο λεπτό κατάφερε να σκοράρει, με τον διαιτητή να το ακυρώνει ως οφσάιντ. Στο ριπλέι ο Κουσκουνάς φάνηκε ότι καλυπτόταν από τους αμυντικούς του Πανσερραϊκού.

Ο ΟΦΗ συνέχισε να είναι ο κυρίαρχος του παιχνιδιού χωρίς ωστόσο να καταφέρει να απειλήσει τους γηπεδούχους. Από την άλλη μεριά η ομάδα από της Σέρρες έφτασε κοντά στο γκολ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα κατέληξε στο κάθετο δοκάρι του Στρέζου. Τρία λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 39 ο Χαντί έκανε ένα ωραίο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή με τον τερματοφύλακα να μην μπορεί να αντίδραση και τον ΟΦΗ να ανοίγει το σκορ.

Η απάντηση του Πανσερραϊκού ήταν άμεση, όταν ο Πόζογλου έκανε ένα δυνατό σουτ με τον Στρέζο να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ. Η εκτέλεση πέρασε ανεκμετάλευτη για τους γηπεδούχους με το 0-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανσερραϊκός ισορρόπησε τον αγώνα  έχοντας πάρει μέτρα στο γήπεδο. Παρόλα αυτά η ομάδα που πέτυχε το γκολ ήταν ο ΟΦΗ. Πιο συγκεκριμένα ο Κουτσιανικούλης ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα, πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Ρίστιτς στο πλασέ του Ορτέγκά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για να διπλασιάσει τα τέρματα της Κρητικής ομάδας.

Στο 73ο λεπτό ο Κουσκουνάς έφτασε μία ανάσα από το να προσθέσει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερς, με την μπάλα όμως να μην του κάνει το χατίρι στην κεφαλιά που επεχείρησε. Ο Πανσερραϊκος απείλησε εκ νέου με μία κεφαλιά του Γκούρτσα να περνά αρκετά άουτ από το τέρμα του Στρέζου.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Πανσερραϊκός κατάφερε να μειώσει το σκορ όταν στις καθυστερήσεις ο Τσελεπίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στρέζου.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Πανσερραϊκός: Ρίστιτς, Τσαμούρης, Βοσκόπουλος, Ιωαννίδης, Στέβιτς (Τσελεπίδης 46'), Παπουτσογιαννόπουλος, Σιάκκας, Πόζογλου (Φούσου 70'), Τσιμίκας, (Ρούτσης Δούμτσιος 70'), Γκούρτσας

ΟΦΗ: Στρέζος, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης, Κοιλιάρας, Κομεσίδης, Νάστος, Οικονόμου (Πορτουλίδης 75'), Χαντί, Ορτέγκα, Κουσκουνάς, Μάρτος (Κουτσιανικούλης 58')