ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | CHAMPIONS LEAGUE | Ισόπαλος με την Μπαρτσελόνα ο Ολυμπιακός

Ισόπαλος με την Μπαρτσελόνα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το άσχημο βράδυ της Μπαρτσελόνα και με μία μεγάλη εμφάνιση πήρε ένα σημαντικό αποτέλεσμα. Δέκτης θερμής υποδοχής ο Ερνέστο Βαλβέρδε ο οποίος αποθεώθηκε από όλο τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο.

Τον πρώτου βαθμό στο φετινό Champions League πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος ήρθε ισόπαλος με ένα από τα φαβορί κατάκτησης του τροπαίου την Μπαρτσελόνα. Οι ΄΄ερυθρόλευκοι΄΄ εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την άσχημη βραδιά που βρέθηκε η αντίπαλος τους και με σπουδαία εμφάνιση πήραν ένα από τα μεγαλύτερα αποτελέσματα της ιστορίας τους.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας με τον Ολυμπιακό να αμύνεται. Οι ΄΄μπλαουγκράνα΄΄ ωστόσο δεν είχαν καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα η άμυνα του Ολυμπιακού να μην απειληθεί ιδιαίτερα.

Στο 18ο λεπτό ο Ντένις Σουάρεθ έβαλε γκολ με τον διαιτητή να το καταλογίζει(ορθός) ως οφσάιντ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Προτό με σπουδαία απόκρουση είπε όχι στο γυριστό πλασέ του Λουίς Σουάρεζ κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στο 27ο λεπτό πάλι έκανε μια σημαντική επέμβαση αυτήν την φορά στο σουτ του Μέσι. Πιο συγκεκριμένα ο Αργεντινός έγινε κάτοχος της μπάλας και αφού… πέρασε όποιον βρήκε στον δρόμο του είδε τον Προτο να μην τον αφήνει να ολοκλήρωσει με επιτυχία την προσπάθεια του.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία από πλευράς γηπεδούχων ήρθε στο 30ο λεπτό όταν ο Οτζίτζα έστρωσε στον Φορτουνη με τον Έλληνα επιθετικό να κάνει ένα πλασέ το οποίο πέρασε πάνω από το τέρμα του Τερ Στέγκεν. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ΄΄Μπάρτσα΄΄ είχε κερδίσει ένα φάουλ αρκετά έξω από την μεγάλη περιοχή με τον Μέσι να εκτελεί και τον Προτό να διώχνει σε κόρνερ. Ο Ολυμπιακός είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να απειλήσει την Μπαρτσελόνα χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Έτσι το 0-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο καλά ωστόσο την μεγάλη ευκαιρία την έχασε η Μπαρτσελόνα. Πιο συγκεκριμένα στο 62 ο Μέσι πήρε την πάσα του Σουάρεζ κάνοντας ένα πλασέ χωρίς ωστόσο να έχει επιτυχία.  Οι ΄΄ερυθρόλευκοι΄΄ θέλησαν να πάνε το παιχνίδι στα μέτρα τους κάτι που τα κατάφεραν και με το παραπάνω. Η Μπαρτσελόνα περιορίστηκε σε μια φλύαρη κατοχή της μπάλας χωρίς να καταφέρει να απειλήσει την εστία του Προτό.

Όπως ήταν λογικό η ομάδα του Τάκη Λεμονή πήγε το παιχνίδι σε ένα χαμηλό τέμπο κάτι που φαίνεται ότι… κοίμησε τους ΄΄καταλανούς΄΄ με αποτέλεσμα να μην μπορούν να δημιουργήσουν κάποια κλασσική ευκαιρία για γκολ. Κάτι που όσο περνούσε η ώρα έφερνε μεγαλύτερη ένταση και νεύρα στο στρατόπεδο τους. Ίσως έπαιξε ρόλο και ο… υπερβολικός σεβασμός του Βαλβέρδε κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Από την πλευρά του ο Τάκης Λεμονής ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας του, διατήρησε το αμυντικό πλάνο που είχε. Με αυτόν τον τρόπο κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο αποτέλεσμα κόντρα σε μια από τις καλύτερες ομάδες του πλανήτη και τώρα ελπίζει σε νίκη ενάντια στην Σπόρτινγκ στην Πορτογαλία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ομάρ, Κούτρης, Μποτία, Ένγκελς, Ρομαό, Ταχτσίδης, Οφόε (Ζιλέ), Καρσελά (78' Πάρντο), Φιγκέιρας, Φορτούνης

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Μασεράνο, Ουμτιτί, Άλμπα, Μπούσκετς, Σουάρεθ (75' Αντρέ Γκόμες), Παουλίνιο (62' Ράκιτιτς), Σέρχι Ρομπέρτο (45'+1' Ντεουλοφέου), Μέσι, Σουάρες