ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΕΘΝΙΚΗ | Eθνική απογοήτευση

Eθνική απογοήτευση

Η Ελλάδα ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από την Κροατία και ουσιαστικά είπε από σήμερα αντίο στο Μουντιάλ της Ρωσίας. Το γκολ της ΄΄γαλανόλευκης΄΄ σημείωσε ο Παπασταθόπουλος. Τραγική αμυντική λειτουργία για τους Έλληνες διεθνείς που δεν θύμισαν καθόλου την ομάδα που είδαμε στα παιχνίδια των ομίλων.

Με τέτοια εμφάνιση καλύτερα που δεν… πέρασε. Η Εθνική μας ομάδα δεν κατάφερε να αντισταθεί στην σαφώς ανώτερη Κροατία και δικαίως ηττήθηκε με το βαρύ 4-1.

Τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καλά για την Εθνική καθώς στο το 11ο λεπτό ο Τζαβέλλας γύρισε την μπάλα στον Καρνέζη και εκείνος αφού πρώτα έκανε ένα άτσαλο κοντρόλ, στην συνέχεια έριξε τον Κάλινιτς με τον διαιτητή να καταλογίζει(σωστά) την εσχάτη των ποινών. Από τα άσπρη βούλα ο Μόντριτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 19ο λεπτό η Κροατία διπλασίασε τα τέρματα της. Πιο συγκεκριμένα οι Κροάτες αναπτύχθηκαν από δεξιά με τον Μανιάτη να καθυστερεί να μαρκάρει τον Στρίνιτς και εκείνος με μία κάθετη πάσα να βρίσκει τον Κάλινιτς, που εντελώς αμαρκάριστος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καρνέζη για το 2-0 της Κροατίας.

Όπως ήταν λογικό ο Σκίμπε άλλαξε την διάταξη της ΄΄γαλανόλευκης΄΄ μετατρέποντας το 3-5-2 σε 4-4-2. Αυτό φαίνεται πως αφύπνισε τους Έλληνες καθώς στο 31ο λεπτό ο Φορτούνης εκτέλεσε αριστουργηματικά το κόρνερ με την μπάλα να φτάνει στο κεφάλι του Παπασταθόπουλου και τον αρχηγό της ΄΄γαλανόλευκης΄΄ να μειώνει σε 2-1.

Όμως παρά την μείωση και την βελτιωμένη εικόνα της Εθνικής οι Κροάτες πέτυχαν και τρίτο τέρμα. Ο Βερσαλίκο σέντραρε από δεξιά με τον Μανιάτη να έχει… ξεχάσει τον Πέρισιτς, με τον τελευταίο να μπαίνει με την μπάλα στα δίχτυα πετυχαίνοντας ένα από τα ευκολότερα γκολ της καριέρας του.

Στο 44 οι Κροάτες έφτασαν μια ανάσα από το να πετύχουν τέταρτο τέρμα. Ο Κράμαριτς έκανε ένα χαμηλό σουτ με τον Καρνέζη να αποκρούει δύσκολα και στην συνέχεια να κάνει μια δυσκολότερη επέμβαση αυτήν την φορά στην προσπάθεια του Κάλινιτς. Έτσι το 3-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου με την Ελλάδα να παρουσιάζεται αγνώριστη και κατώτερη των προσδοκιών.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Ελλάδα δέχτηκε και τέταρτο τέρμα. Ο Σταφυλλίδης έκανε ένα ολέθριο λάθος με τον Κράμαριτς να βγαίνει απέναντι από τον Καρνέζη και με ευκολία να κάνει το 4-1. Χαρακτηριστικό είναι ότι η Ελλάδα δέχτηκε τέσσερα τέρματα σε επίσημο παιχνίδι μετά από πέντε(!) χρόνια. Τελευταία φορά ήταν τον Ιούνιο του 2012 όταν είχε γνωρίσει την ήττα με 4-2 από την Γερμανία στο Γιούρο.

Από εκεί και πέρα η Εθνική δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να δείξει σημάδια αντίστασης στο παιχνίδι με την Κροατία να έχει επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της. Μάλιστα δεν ήταν λίγες οι φορές που οι Κροάτες έκαναν πραγματικά ότι ήθελα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 75ο λεπτό ο Φορτούνης εκτέλεσε ένα κόρνερ με τον Μήτρογλου να κάνει τηνν κεφαλιά και την μπάλα να περνά πάνω από το δοκάρι του Σούμπασιτς.

Στο 90ο λεπτό ο Μήτρογλου έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Σούμπασιτς να διώχνει δύσκολα και στην συνέχεια από το γύρισμα του Παπαδόπουλου κανείς να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι ο αγώνα έληξε με το ευρύ 4-1 να είναι το σκορ του αγώνα και την Εθνική ουσιαστικά να έχει αποκλειστεί από τα τελικά του Μουντιάλ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Βίντα, Λόβρεν, Στρίνιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς (89' Πάσαλιτς), Μπρόζοβιτς, Κράμαριτς (82' Βλάσιτς), Πέρισιτς, Κάλινιτς (76' Ρέμπιτς).

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Μανιάτης (46' Ρέτσος), Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τζιόλης, Σάμαρης (62' Ταχτσίδης), Ζέκα, Φορτούνης, Σταφυλίδης (71' Μπακασέτας), Μήτρογλου.