ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΒΟΛΕΪ | Δύσκολα αλλά ήρθε η νίκη με 3-1 για τον ΟΦΗ

Δύσκολα αλλά ήρθε η νίκη με 3-1 για τον ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ πέτυχε το πρώτο του τρίποντο για την Α2 ανδρών καταβάλλοντας την αντίσταση της ομάδας του ΓΣ Απόλλων νικώντας τον με 3-1 σετ για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ηρακλειώτικη ομάδα έπαιζε στο κλειστό του ΒΑΚ με την υποστήριξη των φίλων της, ωστόσο εμφανίστηκε στην αρχή με πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της. Στο 1ο σετ και οι 2 ομάδες έκαναν πολλά λάθη ωστόσο ο ΟΦΗ κράτησε μια σταθερή διαφορά και ‘πήρε’ το σετ με 25-16.

Στο 2ο σετ και οι δυο ομάδες ανέβασαν την απόδοση τους με αποτέλεσμα να μείνουν κοντά στο σκορ μέχρι το 10-8, από εκεί και πέρα ο ΟΦΗ με ένα σερί 6-1 σφράγισε και το 2ο σετ με 25-17.

Συναρπαστική εξέλιξη είχε το 3ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο καθώς ο Απόλλων είχε απαντήσεις στα προβλήματα που έβαζε ο ΟΦΗ, ενώ γύρισε και το σκορ από 18-16 στο υπέρ του 18-21. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν σε 22-22 αλλά ο Απόλλων έμοιαζε αποφασισμένος καθώς στο τέλος πήρε το 3ο σετ με 24-26.

Στο τελευταίο σετ οι 2 ομάδες ‘πλασαρίστηκαν’ κοντά στην αρχή ωστόσο ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοση του προηγούμενος με 11-6 και 13-7. Οι παίκτες του Δημήτρη Ζλατιλίδη έχασαν τη συγκέντρωσή τους στη συνέχεια και ο μαχητικός Απόλλων μείωσε σε 19-17, 22-20, 23-21 και 24-22. Δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την αντεπίθεσή του με τον ΟΦΗ να παίρνει το σετ με 25-22 και την 1η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α2.

Τα σετ: 25-16, 25-17, 24-26, 25-22.

ΟΦΗ (Ζλατιλίδης): Λαγκουβάρδος, Μονιάκης, Μαγριπλής, Χαριτωνίδης, Μουτάφης, Καπίρης, Παπαδάκης, Αντιφάκος, Μαριάτος-Μεταξάς, Σταυρόπουλος, Δημητριάδης, Τζελάτι, Κοσκινάς (λίμπερο), Τεφτσής (λίμπερο).

ΑΠΟΛΛΩΝ (Κουμπλής): Δανιάς, Κουτσομύτης, Φραγκιαδάκης, Κατσακούλας, Ζαμπάνης, Καρράς (λίμπερο), Σαμαντάς, Παύλου, Ποντικίδης, Μπαρμπούνης, Βελούδης (λίμπερο), Μελιγγιώτης.