ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | Β ΕΘΝΙΚΗ | Πρώτη εντός έδρας ήττα για το Ηράκλειο

Πρώτη εντός έδρας ήττα για το Ηράκλειο

Στην επιστροφή του από τη μεγάλη νίκη στο Παγκράτι , το Ηράκλειο δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε από την απίστευτα εύστοχη στο πρώτο ημίχρονο Κόρινθο με 76-89.  Το συγκρότημα του Γιώργου Μακράκη δεν μπόρεσε με τίποτα να σταματήσει την εκτελεστική δεινότητα των φιλοξενουμένων. Χαρακτηριστικό το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (20-33) , αλλά και του ημιχρόνου (40-57) , σκορ που παραπέμπει σε ματς ΝΒΑ και όχι σε αγώνα Β Εθνικής.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι κυανόλευκοι ανέβασαν την απόδοση τους και μείωσαν την διάφορα 17 πόντων στους 9 και σε συνδυασμό  με την καλή άμυνα ζωντάνεψαν την εξέδρα η οποία είχε παγώσει από το πρώτο ημίχρονο. Με το σκορ στο 61-70, όλοι περίμεναν μια απίστευτη ανατροπή. Με ένα γρήγορο 6-0 η διάφορα έφτασε στην ελάχιστη τιμή της 67-70. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, και η Κόρινθος με πρωταγωνιστές τους Καρούζο και Μακρή ξέφυγαν στο σκορ . Πολλές λάθος επιθέσεις για το Ηράκλειο που παρότι έφτασε στην πηγή δεν ήπιε νερό.

Μέτρια ως κακή η διαιτησία με τις δυο ομάδες να έχουν πολλά παράπονα. Σπουδαίο παιχνιδι από τον μικρό Στάθη Παπαδάκη. Επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις ο αρχηγός της ομάδας Αλέξης Πετράκης.Τώρα το Ηράκλειο κοιτάει μπροστά και πιο συγκεκριμένα τον αγώνα με τον Πρωτέα στη Βούλα.

Δεκάλεπτα: 20-33, 40-57 (ημ.), 61-70, 76-89.

Ηράκλειο (Μακράκης Γ.): Σταμπουλής 14 (2), Μποχωρίδης 15, Λάκκας 6, Πετράκης 15 (3), Λιανός 5 (1), Πρωτογεράκης 1, Καλατζής 5 (1), Χάλαρης 6, Παπαδάκης 9 (2).
Κόρινθος (Νικητόπουλος Β.): Πρατής 3 (1), Κωνσταντίνου, Σακελλαράκης 12, Μακρής 17 (2), Κατσαμάκης 4, Κεφαλάς 20 (4), Καρούζος 12 (2), Δανιήλ, Αντωνόπουλος 2, Σκορδάς 12, Γιανναλέτσος 7.