ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Προβλημάτισε...

Προβλημάτισε...

Ο ΟΦΗ ήρθε ισόπαλος 0-0 με τα Τρίκαλα για την 4η αγωνιστική της Football league. Οι Κρητικοί "απέδρασαν" με το βαθμό, αλλά προβλημάτισαν με την κακή τους εμφάνιση και πλέον καλούνται να διορθώσουν το αγωνιστικό τους πρόσωπο στο επόμενο εντός έδρας ματς με αντίπαλο την Καλλιθέα. Κορυφαίος για τον Όμιλο ο τερματοφύλακας Στρέζος που έβγαλε τα...άπιαστα!

Οι Θεσσαλοί μπήκαν από το ξεκίνημα πιο δυνατά και έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία μόλις στο 2'. Ο Τσίπρας εκτόξευσε ένα δυνατό σουτ αλλά ο Στρέζος μπλόκαρε. Στο 7' ο Τσίπρας δοκίμασε ξανά το πόδι του, με τον πορτιέρο του ΟΦΗ να είναι και πάλι σε ετοιμότητα. Τα Τρίκαλα πίεζαν και με μπροστάριδες τους Τσίπρα-Πάνο προσπάθησαν να βρουν...ρήγματα! Στο 13' ο Μάνος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ έπειτα από ωραίο κατέβασμα-πάσα του Παπαστεριανού. Η συγκεκριμένη φάση ήταν και η μοναδική του ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο. Το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό και τα μαρκαρίσματα (κυρίως) στο χώρο του κέντρου ήταν εξίσου δυνατά. Στο 26' ο Ντίνας έβγαλε σε θέση βολής τον Καπό εκείνος έκανε το σουτ υπο πίεση όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έδιωξε δύσκολα. Στο 43' τα Τρίκαλα έφτασαν κοντά στο γκολ. Ο ΟΦΗ ήταν κακός και σε μία ολιγωρία της άμυνας, ο Ντίνας έδωσε όμορφη πάσα στον Καπό, εκείνος έκανε το πλασέ από το μισό μέτρο αλλά ο κορυφαίος για τον ΟΦΗ Στρέζος, έπεσε και μπλόκαρε.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, ο ΟΦΗ εμφανίστηκε ανώτερος σε σχέση με το πρώτο μέρος. Χωρίς ουσία όμως.  Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν εκτός κλίματος και οι Τρικαλινοί έλεγχαν το ματς έχοντας την κατοχή και την πρωτοβουλία τον κινήσεων. Στο 69' ο Ανδρεόπουλος από μακρία έπιασε αδύναμο σουτ χωρίς να ανησυχήσει τον γκολκίπερ των Κρητικών. Στο 77' κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, οι "ασπρόμαυροι"  έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία.  Από μία στραβοκλωτσιά, η μπάλα έφτασε στον Παπαστεριανό και ο ίδιος από το σημείο του πέναλτι αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ. Στο 85' με μία όμορφη ατομική προσπάθεια ο Μπουτόπουλος προωθήθηκε έκανε και το σουτ η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στρέζου.

Επόμενο παιχνίδι για τον ΟΦΗ στις 25/11/2017 στο "Γεντί Κουλέ" με αντίπαλο την Καλλιθέα.

Συνθεσεις

Τρίκαλα (Σ. Αντωνίου): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Κοτσώνης, Βέρτζος, Ανδρεόπουλος, Τσιάρας , Καπός, Τσίπρας (70' Μπουτόπουλος), Τζόκιτς (62' Γροντής), Ντίνας

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Νάστος, Ορτέγκα, Κουσκουνάς (66' Κουτσιανικούλης), Χαντί, Μάνος (46' Όγκμποε), Παπατόλιος (80' Ρούσσος), Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης.

Διαιτητής: κ. Γκάμαρης

H αναμέτρηση λεπτό προς λεπτό

Ενός λεπτού σιγή για την τραγωδία στην Αττική προς τιμήν των αδικοχαμένων θυμάτων.

Το παιχνίδι μόλις ξεκίνησε στο Δημοτικό στάδιο Τρικάλων.

2' Η πρώτη φάση στο παιχνίδι έγινε από τους γηπεδούχους. Ο Τσίπρας από τα όρια της μεγάλης περιοχής δοκίμασε το σουτ, αλλά ο Στρέζος ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε δύσκολα.

7' Νέο σουτ του Τσίπρα αυτή τη φορά αδύναμο, ο Στρέζος μπλόκαρε εύκολα.

Τα Τρίκαλα πιέζουν σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο (κυρίως) από τη δεξιά πλευρά με τους Πάνο και Τσίπρα να είναι ορεξάτοι.

13' Προσπάθησε να φανεί απειλητικός ο ΟΦΗ. Ο Παπαστεριανός έστρωσε με το στήθος τη μπάλα στο Μάνο εκείνος δοκίμασε το σουτ η μπάλα έφυγε απελπιστικά άουτ.

23' Δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο στο ματς. Πολύ σκληρό παιχνίδι με πολλά μαρκαρίσματα.

26' Καλή στιμγή για τα Τρίκαλα. Ο Ντίνας έβγαλε σε θέση βολής τον Καπό, ο δεύτερος εκ των δύο (υπό πίεση) έκανε το σουτ, ο Στρέζος απέκρουσε δύκολα.

40' Οι Θεσσαλοί έχουν την κατοχή και είναι καλύτεροι μέσα στο γήπεδο. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου φαίνεται  να είναι εκτός παιχνιδιού.

43' Μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα να ανοίξει το σκορ. Ο Ντίνας βρήκε ωραία τον Καπό μέσα στην μικρή περιοχή εκείνος έκανε το πλασέ με τον πορτιέρο του ΟΦΗ να λέει "ΟΧΙ" σε μία ακόμα δύσκολη φάση.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι Τρικαλινοί ανώτεροι στο πρώτο σερανταπεντάλεπτο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε.

58' Τίποτα το ιδιαίτερο στην αναμέτρηση.

60' Ο ΟΦΗ πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο.

69' Ο Ανδρεόπουλος δοκιμάζει αδύναμο σουτ εκτός περιοχής, εύκολα ο Στρέζος.

70' Τα Τρίκαλα ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι.

77' Ο ΟΦΗ χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι. Από μία στραβοκλωτσία, η μπάλα έφτασε στον Παπαστεριανός και ο ίδιος από το σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

85' Όμορφη ατομική προσπάθεια από τον Μπουτόπουλο που δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να περνάει  λίγο πάνω από τα δοκάρια του Στρέζου.

Τέλος παιχνιδιού με τον ΟΦΗ να παίρνει σημαντικό βαθμό έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση.