ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Αυτοκτονία για Εργοτέλη!

Αυτοκτονία για Εργοτέλη!

Ο ΑΡΗΣ έφυγε νικητής από το Παγκρήτιο στάδιο με αντίπαλο τον Εργοτέλη στο παιχνίδι που ξεχώρισε από την 4η αγωνιστική της Football league. Οι Θεσσαλονικείς αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ έφεραν...τούμπα το ματς και "απέδρασαν" με (2-3) από το Ηράκλειο. MVP για τους "φιλοξενούμενους" ο Πλατέλλας που πέτυχε το τρίτο γκολ (88').

Ο Εργοτέλης μπήκε καλύτερα στο γήπεδο. Ήταν ορεξάτος και οι παίκτες του Τάκη Γκώνια ήταν πιο δραστήριοι στο πρώτο από τα δύο κομμάτια του παιχνιδιού. Παρ' όλα αυτά, η πρώτη φάση άνηκε στους φιλοξενούμενους. Στο 3' ο Κάσσος προωθήθηκε όμορφα από δεξιά, σούταρε, αλλά ο Λαδάς μπλόκαρε χωρίς δυσκολία. Στο 8' ο Εργοτέλης, έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Κάιπερς έπιασε πλασέ στην κίνηση, μετά από σέντρα του Μπουρσέλη με τον Καντιμοίρη να είναι σε ετοιμότητα.  Στο 14' ο Κάιπερς κατάφερε να βρει δίχτυα!  Έπειτα από γέμισμα του Μπουτσάκη, ο επιθετικός των γηπεδούχων έπιασε δυνατή κεφαλιά και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στο πορτιέρο του ΑΡΗ. Στο 22'ο Έφορντ, ανενόχλητος, σούταρε από αριστερά, ο Καντιμοίρης απέκρουσε, όμως στην επαναφορά και σε κενή εστία, ο Σταματάκος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας των Κρητικών. Στο 38' ο Πλατέλλας εκτέλεσε ωραίο φάουλ ωστόσο ο εξαιρετικός για σήμερα Λαδάς, κατέβασε και πάλι...ρολά! Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Σταματάκος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Έφορντ άλλαξε πορεία και λίγο έλειψε να καταλήξει στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, ο ΑΡΗΣ απείλησε πρώτος όπως και στο ξεκίνημα του αγώνα. Αυτή τη φορά ο Διαμαντόπουλος πάτησε από τα αριστερά στην μικρή περιοχή πλάσαρε στην κλειστή γωνία με τον Λαδά να λέει ξανά "ΟΧΙ".  Ο ΑΡΗΣ μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 53'  με ωραίο πλασέ του Ντούνη και ο νεαρός ποδοσφαιριστής λίγο αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με κεφαλιά που έφυγε λίγο άουτ. Ο νεοαποκτηθέντας για την ομάδα του Εργοτέλη Εντιαγιέ, έχασε απίστευτη ευκαιρία να τελειώσει το ματς στο 65' από θέση τετ-α-τετ. Ο ΑΡΗΣ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 73' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Διαμαντόπουλου. Οι Θεσσαλονικείς πίεσαν και ήταν σαφώς ανώτεροι. Σε μία προσπάθεια δημιουργίας του ΑΡΗ η μπάλα χάθηκε και ο Έφορντ έκανε μεγάλη κούρσα από δεξιά σούταρε όμως ο Καντιμοίρης έδιωξε με γροθιές. Στο 88' η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφερε τούμπα το ματς και κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το Παγκρήτιο με τον Πλατέλλα ο οποίος ανενόχλητος πλάσαρε σε κενή εστία.

Συνθέσεις

Εργoτέλης: Λαδάς, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Μπουρσέλης (66' Πάτας), Σταμόπουλος, Βογιατζής,  Μπουτσάκης ( 65' Εντιαγιέ), Μπούζας (81' Αγγελόπουλος), Σταματάκος, Έφορντ, Κάιπερς

ΑΡΗΣ: Καντιμοίρης, Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Ούγκο Σόουζα, Χουσείν, Ιντζόγλου, Κάσσος (46'Ντίνης), Πλατέλλας, Πασάς, Διαμαντόπουλος, Τζανακακάκης

Διαιτητής του σημερινού αγώνα ο κ. Λάμπρου Γεώργιος.

Το παιχνίδι μόλις ξεκίνησε.

3' Καλή στιγμή για τον ΑΡΗ. Ο Κάσσος πάτησε περιοχή από δεξιά, σούταρε. αλλά ο Λαδάς έπεσε στην αριστερή γωνία και μάζεψε.

8'  Μεγάλη ευκαρία για τον Εργοτέλη. Ο Μπουρσέλης έκοψε τη μπάλα από δεξιά, ο Κάιπερς έπιασε το πλασέ στην κίνηση με την μπάλα να περνάει σύριζα-άουτ από το αριστερό κάθετο του Καντιμοίρη.

14' Γκολ 1-0! Ο Κάιπερς έπειτα από γέμισμα του Μπουτσάκη έπιασε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ στο βροχερό Ηράκλειο.

22' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Έφορντ βγήκε σε πλεονεκτική θέση από αριστερά, πλάσαρε δυνατά, ο  Καντιμοίρης απέκρουσε αλλά στην επαναφορά ο Σταματάκος σε κενή εστία διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

38' Καλή εκτέλεση φάουλ του Πλατέλλα, ο Λαδάς πέφτει στην αριστερή γωνία και με γροθιές διώχνει τη μπάλα.

45' Καλή στιγμή για τον Εργοτέλη! Ο Σταματάκος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Έφορντ άλλαξε πορεία και παραλίγο να καταλήξει στα δίχτυα.

Τέλος πρώτου μέρους με τον Εργοτέλη να προηγείται με 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε.

47' Ευκαιρία για τον ΑΡΗ. Ο Διαμαντόπουλος μπήκε από αριστερά στην μικρή περιοχή πλάσαρε στην κλειστή γωνία, ο Λαδάς απέκρουσε δύσκολα.

52' ΓΚΟΛ 2-1! Ο ΑΡΗΣ μειώνει το σκορ με ωραίο πλασέ του Πλατέλλα.

58' Ο Πλατέλλας πήρε την κεφαλιά ύστερα από γλυκιά σέντρα του Διαμαντόπουλου  η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του γκολκίπερ του Εργοτέλη.

65' Από θέση τετ-α-τετ ο Εντιαγιέ πλάσαρε αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

70' Πέναλτι για τον ΑΡΗ! Ο Σταμόπουλος ανατρέπει τον Πλατέλλα.

71' ΓΚΟΛ 2-2! Ο Διαμαντόπουλος ευστοχεί και ισοφαρίζει.

78' Κούρσα του Εφορντ από δεξιά που δοκίμασε σουτ με τον Καντιμοίρη να μπλοκάρει.

88' ΓΚΟΛ 2-3! Ολική ανατροπή από τον ΑΡΗ στο Ηράκλειο. Ο Πλατέλλας σε κενή εστία βάζει την ομάδα της Θεσσαλονίκης μπροστά στο σκορ.

Τέλος παιχνιδιού με τον ΑΡΗ να παίρνει σπουδαίο "διπλό" στο Παγκρήτιο.