ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΒΟΛΕΪ | Δείχνει να βρίσκει τον εαυτό του

Δείχνει να βρίσκει τον εαυτό του

Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Ζλατιλίδη «μέσα» σε μια δύσκολη έδρα όπως αυτή του Πανιωνίου με 0-3. Η ομάδα του ΟΦΗ παρόλο που δεν έχασε κανένα σετ δυσκολεύτηκε σε κάποια σημεία αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τον σταματήσει. Οι κρητικοί έκαναν μια καλή εμφάνιση σε μια δύσκολη έδρα και διατηρήθηκαν κοντά στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Στο 1ο σετ ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο για πολύ ώρα, ωστόσο η ομάδα του Ζλατιλίδη λίγο πριν το τέλος του σετ αντέδρασε και πήρε το 1ο σετ με διαφορά 4 πόντων 21-25.

Στο 2ο σετ το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο μέχρι το 8-9 με τον ΟΦΗ να μην μπορεί να ξεκολλήσει, εκεί πήρε ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων μέχρι το 10-12, στη συνέχεια αντέδρασε ο Πανιώνιος και το ντέρμπυ συνεχίστηκε. Κομβικό σημείο για την επίτευξη του 2ου σετ για τον ΟΦΗ ήταν όταν το σκορ έφτασε στο 18-19 με τον ΟΦΗ να κάνει ένα σερι 7-0 και να φτάνει στο 2-0 στα σετ.

Στο 3ο σετ ο ΟΦΗ μπήκε με άλλο αέρα και πήρε από την αρχή το προβάδισμα με τη διαφορά στους 3 πόντους, με 6-9,9-12 και 11-14. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 5 πόντους στο 12-17, κάπου εκεί ο Πανιώνιος αντέδρασε και στην αρχή μείωσε σε 15-17 και 18-20 και έπειτα ισοφάρισε σε 22-22. Εκ νέου προηγήθηκε ο ΟΦΗ με 22-24 για να κάνουν την ύστατη προσπάθεια οι νεοσμυρνιώτες και να ισοφαρίσουν σε 24-24. Ωστόσο σε αυτό το σημείο μίλησε η θέληση των κρητικών με την κρητική ομάδα να νικάει με 24-26 και να φεύγει με την καθαρή νίκη 0-3. Ο Τζελάτι και ο Χαριτωνίδης ξεχώρισαν με την απόδοση τους για την ομάδα στου Ζλατιλίδη.

Γιατην 4ηαγωνιστική της Α2 ανδρών, η ΑΟ Παλλήνης διατήρησε την πρώτη θέση με 1-3 στην έδρα της Καλαμάτας, ο Πανερυθραϊκός νίκησε σχετικά εύκολα την Ολυμπία και ανέβηκε στην 4η θέση ενώ ο ΣΦΠ Χανίων ηττήθηκε για ένα ακόμα παιχνίδι με 3-1 από τον ΓΣ Απόλλων και παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 0 βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Α2 ανδρών βόλεϊ για την 4η αγωνιστική του 1ουΥποόμιλου:

ΑΟ Καλαμάτα 80 - ΑΟ Παλλήνη 1-3 (25-23, 19-25, 21-25, 19-25)

ΑΣ Πανερυθραϊκός - ΑΕΠ Ολυμπιάς 3-0 (25-9, 25-20, 25-22)

ΑΣ Κέρκης - ΓΣ Απόλλων 0-3 (22-25, 18-25, 20-25)

ΑΣΠ Απόλλων - ΣΦΠ Χανίων 3-1 (25 - 20  17 - 25  25 - 21  25 – 22)

ΓΣ Πανιώνιος – ΟΦΗ 0-3 (21-25, 18-25, 24-26)